Aktywność fizyczna wiosną to doskonały sposób na rozruszanie swojego ciała po zimowej stagnacji i łagodne wejście w sezon letni. To też wspaniały czas, gdy przyroda budzi się do życia i stwarza wyjątkowe warunki do uprawiania różnych aktywności na świeżym powietrzu.
Zanim jednak rozpoczniesz swoje treningi, powinieneś się do nich odpowiednio przygotować. Pomyśl przy tej okazji, na które wiosenne aktywności chcesz postawić w tym roku.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci bez problemu rozpocząć wiosenne aktywności i przy okazji miło spędzić czas na łonie natury.
Dlaczego warto aktywnie spędzać czas?
Jeśli na co dzień zarówno w pracy, jak i w domu prowadzisz siedzący tryb życia, nawet wiosenny czas może okazać się niewystarczającym bodźcem do tego, by znaleźć trochę czasu na aktywność fizyczną. Może jednak przekonają Cię do tego korzyści, jakie staną się Twoim udziałem, gdy podejmiesz to wiosenne wyzwanie. To nie muszą być od razu codzienne treningi. Ważne, by w ogóle zacząć i zwrócić uwagę na odczucia płynące z Twojego ciała i emocje, na które ruch też na znaczący wpływ.
Aby aktywność fizyczna wiosną i o każdej innej porze roku wywierała pozytywny wpływ na Twoje ciało i psychikę, potrzebna jest regularność. Bez tego trudno myśleć o znaczących efektach wykonywanych okazjonalnie ćwiczeń. Choć z drugiej strony lepsze to niż nic. Uważaj tylko, by przed każdą taką aktywnością przygotować ciało do wysiłku poprzez rozgrzewkę.
Gdy jednak zdecydujesz się na regularne uprawianie sportu:
- wzmocnisz mięśnie,
- poprawisz sprawność fizyczną i wytrzymałość,
- łatwiej Ci będzie utrzymać prawidłową wagę ciała,
- wzmocnisz stawy i kości,
- poprawisz jakość swojego snu,
- zwiększysz odporność organizmu na choroby,
- zmniejszysz stres i złagodzisz jego skutki,
- dotlenisz wszystkie komórki organizmu,
- poprawisz pamięć i koncentrację, co wpłynie na Twoje sprawy zawodowe i naukę,
- zadbasz o swoje serce i układ krążenia.

Aktywność fizyczna wiosną — jak się do niej przygotować
Podobnie jak po długiej nocy Twoje ciało potrzebuje chwili, by wejść na wyższe obroty, tak też po okresie zimy musisz pamiętać o okresie przygotowawczym do ćwiczeń. Zanim wyruszysz w trasę, czy to na rowerze, rolkach, czy też na poranny jogging, zacznij spędzać więcej czasu w sposób aktywny. Wykorzystaj do tego krótkie przerwy w ciągu dnia, zaplanuj 3 razy w tygodniu łagodny trening w domu przed ekranem komputera, czy też wybieraj schody zamiast windy. Rób też aktywne przerwy w pracy, zamiast wciąż siedzieć i przeglądać na telefonie media społecznościowe.
Dieta
Zwróć uwagę na swoją dietę. Już końcem zimy mogą pojawiać się pierwsze nowalijki, które zawierają sporą dawkę witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Wprowadź do swojej diety:
- warzywa liściaste,
- ryby,
- owoce morza,
- rośliny strączkowe, w tym soję, fasolę białą i ciecierzycę,
- migdały i orzechy nerkowca,
- kasze gryczane i jaglane,
- świeże zioła.
Po wsparcie przy skomponowaniu wartościowej diety możesz się też zwrócić do dietetyka, który dobierze ją po zleceniu niezbędnych badań. Dzięki nim dowie się, jaki masz poziom witamin i minerałów oraz zadba, by w Twojej diecie pojawiły się dania, które uzupełnią niedobory. W sytuacji, gdyby były one bardzo duże, może też zaproponować odpowiednią suplementację.
Wsparcie specjalistów
Dobrym pomysłem może być też skorzystanie z pomocy lekarza sportowego. Niezależnie, czy Twoja aktywność wiosną będzie początkiem zawodowego uprawiania sportu, czy też zechcesz po prostu więcej czasu spędzać w sposób aktywny, lekarz zajmujący się medycyną sportową pomoże Ci zrobić to w odpowiedni sposób. Sprawdzi aktualną wydolność Twojego organizmu oraz możliwe przeciwwskazania do uprawiania wybranych dyscyplin sportowych. To również okazja, by dowiedzieć się, co robić a czego unikać, by zmniejszyć ryzyko urazów i kontuzji.
Możesz też skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który oceni stan Twoich mięśni i ścięgien oraz sprawdzi zakresy ruchu w poszczególnych partiach ciała. Może też przygotować dla Ciebie zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci przygotować organizm do regularnej aktywności na wiosnę.
Inną osobą, która z pewnością pomoże Ci w sposób profesjonalny podejść do ćwiczeń, jest trener personalny. Nie musisz korzystać z jego pomocy przez cały sezon, ale na pewno warto rozważyć tę formę wsparcia na samym początku.
Stopniowe zwiększanie intensywności treningów
Aktywność fizyczna wiosną wymaga od Ciebie pewnej dawki cierpliwości. Przyda Ci się ona, gdy pełen zapału i energii rozpoczniesz swój pierwszy trening. Niezależnie, jak bardzo wymagający będzie dla Twojego ciała, nie powinien być taki od pierwszych chwil.
Dbaj o solidną rozgrzewkę, a potem zaczynaj od minimalnego wysiłku. Lepiej łagodnie wejść w sezon, niż po kilku dniach przerwać go z kontuzją mięśniową, czy naciągniętym ścięgnem.
Po treningu natomiast nie zapominaj o rozciąganiu mięśni i rolowaniu, co przyspieszy ich regenerację i przygotuje na kolejny wysiłek.
Wsłuchuj się w sygnały, które wysyła Twoje ciało podczas ćwiczeń. Nie lekceważ bólu i nie próbuj go rozbiegać. Jeśli będzie się utrzymywał, zwróć się po pomoc do lekarza lub fizjoterapeuty.

Jaka aktywność fizyczna idealnie nadaje się na wiosnę?
Jak się domyślasz, czas po zimowej stagnacji nie powinien być zbyt dużym obciążeniem dla organizmu. O wiele lepsze efekty uzyskasz, łagodnie wchodząc w sezon letni, niż forsując się i doprowadzając do przeciążenia mięśni. Pomyśl więc o aktywnościach, które nie tylko wzmocnią Twoją kondycję, ale też pomogą miło spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną. To może być:
- spacer,
- Nordic Walking,
- bieganie,
- rolki,
- jazda na rowerze,
- hiking,
- siłownia plenerowa,
- gry zespołowe.
Wciąż też możesz ćwiczyć w domu na macie, co w połączeniu z aktywnościami na zewnątrz, przyniesie Ci jeszcze większe korzyści. Aktywność fizyczna wiosną może być dobrym początkiem regularnych treningów albo też jedynie sposobem na rozruszanie ciała po zimie. Niezależnie od celu, jaki Ci przyświeca, z pewnością warto znaleźć na nią czas.