Starania się o potomstwo mogą być źródłem nie tylko dobrych, ale również tych złych momentów. Przyszła mama stara się zdrowo odżywiać i dbać o zdrowie swoje i swojego nienarodzonego maleństwa. Niestety, nie zawsze to wystarczy, aby utrzymać ciążę. Zachodzące w trakcie ciąży reakcje w organizmie mogą prowadzić do odbierania płodu jako całkowicie obce komórki. W efekcie może to skutkować poronieniem. Kobieta po stracie dziecka jest przepełniona smutkiem i niezrozumieniem. Ciężko pogodzić się z taką sytuacją, jeśli staraliśmy się robić wszystko, co tylko się dało, aby dbać o swój organizm w ciąży. Nic więc dziwnego, że pary, którym nie udało się zostać rodzicami, obawiają się o przebieg kolejnej ciąży. Właśnie dlatego ważne jest znalezienie przyczyny poronienia oraz wdrożenie wszystkich niezbędnych rozwiązań, aby zapobiec ponownemu niepowodzeniu w donoszeniu ciąży. Wśród wielu badań, które można wykonać, znajduje się m.in. badanie allo mlr. Czym ono jest i dlaczego warto je wykonać?
Jakie mogą być przyczyny poronienia?
Termin poronienie określa utratę ciąży przed 22 tygodniem. Poronienia samoistne ciąży przed 10 tygodniem dotykają nawet 15-20% kobiet.
Wśród najczęstszych przyczyn poronień możemy wyróżnić przede wszystkim wady genetyczne zarodka. Jednak wiele przyczyn poronień samoistnych pochodzi także ze strony matki. Ryzyko stanowią:
– infekcje bakteryjne oraz wirusowe,
– choroby tarczycy,
– urazy brzucha,
– schorzenia metaboliczne, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy cukrzyca.
– palenie papierosów,
– narażenie na toksyny i inne niebezpieczne substancje,
– spożywanie alkoholu oraz innych używek,
– otyłość.
Ważną przyczyną poronień, w tym także poronień nawracających, są czynniki autoimmunologiczne. Dochodzi wtedy do potraktowania płodu przez układ autoimmunologiczny przyszłej mamy, jako obcego czynnika. Mówimy wtedy o niepłodności immunologicznej, która może dotyczyć nawet 15% par. Przeciwciała blokujące allo mlr chronią przed negatywnym działaniem komórek układu odpornościowego matki w stosunku do zarodka.

Badania w diagnostyce niepłodności – badanie allo mlr
Badanie allo mlr to jedno z badań, które możemy wykonać podczas diagnostyki niepłodności. Zwłaszcza przy podejrzeniu niepłodności immunologicznej. Ponieważ głównym zadaniem przeciwciał blokujących (badanie allo mlr) jest ochrona zarodka, ich brak lub zbyt niskie stężenie może prowadzić do poronienia, gdyż organizm przyszłej mamy rozpozna komórki płodu jako obce i będzie próbował je zniszczyć. Aby oznaczyć stężenie przeciwciał blokujących allo mlr we krwi, wykonuje się test mieszanej reakcji limfocytów. Do tego badania konieczne jest pobranie limfocytów od obojga przyszłych rodziców. Zbyt niski wynik będzie wskazaniem do immunoterapii, czyli stymulowania produkcji przeciwciał u pacjentki, z wykorzystaniem limfocytów partnera. W zależności od czynników ryzyka u obojga przyszłych rodziców może być konieczne wykonanie także wielu innych badań. Jednak warto znać znaczenie każdego z nich. Zwłaszcza w przypadkach takich jak ten, kiedy o zadowalającym wyniku w badaniu stężenia przeciwciał blokujących mówimy wtedy, kiedy są one obecne w dużej ilości. Przeciwciała mogą kojarzyć się raczej negatywnie, ze względu na swój przedrostek. Jednak mają one pozytywne znaczenie dla prawidłowego rozwoju ciąży.
Badania allo mlr – jak można zwiększyć szansę na zajście w ciążę?
Chęć posiadania dziecka bywa ogromna, dlatego przyszli rodzice mają prawo wiedzieć, jak wspomóc organizm przed zajściem w ciążę oraz w czasie jej trwania. Świetne efekty wspomagające zajście w ciążę przynosi terapia z użyciem Intralipidu. Jest to kuracja oparta na naturalnych składnikach, która wspomaga organizm przyszłej mamy i dostarcza wielu niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju zarodka. Intralipid zalecany jest zwłaszcza w przypadku poronień nawracających oraz przy problemach z implantacją zarodka w procesie zapłodnienia metodą in vitro. Skorzystaj z naszej pomocy w placówkach Vigor Point (adresy naszych placówek znajdziesz TUTAJ) i dowiedz się więcej o wsparciu w procesie leczenia niepłodności, za pomocą preparatu Intralipid. Daj sobie szansę na rodzicielstwo!