Problem alkoholowy dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od pozycji zawodowej, statusu społecznego, czy pochodzenia. To jedno z tych uzależnień, które wkradają się po cichu i obiecują coś, czego nie są w stanie Ci dać. Dopiero po czasie orientujesz się, że tak naprawdę nic nie dają, a wręcz zabierają wszystko, co było dla Ciebie ważne. Skąd jednak masz wiedzieć, czy jesteś uzależniony od alkoholu, skoro nie jesteś podobny do alkoholików, których obraz masz w głowie?
Oto kilka sygnałów, które powinny zwrócić Twoją uwagę i skłonić do podjęcia konkretnych działań. W tym, do skorzystaniem z pomocy, jeśli tylko uznasz, że sam już sobie nie radzisz.

Czy jesteś uzależniony od alkoholu?
Jednym z sygnałów, który powinien wzbudzić Twój niepokój, jest brak kontroli nad częstotliwością i ilością wypijanego alkoholu. Być może wciąż uważasz, że w każdej chwili możesz przestać. Sprawdź jednak, czy tak jest naprawdę. Musisz pamiętać, że im dłużej pijesz, tym bardziej Twój organizm potrzebuje kolejnej porcji alkoholu.
Innym objawem uzależnienia jest reakcja na odstawienie, w postaci alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jeśli rzeczywiście jesteś uzależniony od alkoholu, to w chwili gdy go odstawiasz lub znacznie zmniejszasz dawki, możesz zauważyć u siebie co najmniej trzy z poniższych reakcji organizmu:
- bóle głowy,
- złe samopoczucie lub osłabienie,
- drżenie języka, powiek lub wyciągniętych dłoni,
- pobudzenie psychoruchowe,
- nudności lub wymioty,
- tachykardia lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- zaburzenia snu,
- zwiewne halucynacje (omamy) lub złudzenia (iluzje) wzrokowe, dotykowe lub słuchowe.
Gdy nie jesteś w stanie poradzić sobie z nimi bez sięgnięcia po alkohol, może to wskazywać na uzależnienie.
Najczęstsze objawy uzależnienia od alkoholu
Poza alkoholowym zespołem abstynencyjnym są jeszcze inne objawy, które mogą wskazywać na to, że jesteś uzależniony od alkoholu. Nawet jeśli wciąż stwarzasz pozory panowania nad sytuacją i alkohol nie wpływa znacząco na Twoją pracę oraz życie prywatne, to nie znaczy, że wkrótce nie zacznie. Dlatego tym bardziej powinieneś być czujny. Zwracaj uwagą na sygnały, które mogą wskazywać na pogłębianie się problemu alkoholowego w Twoim życiu. To, że nie pijesz codziennie, wcale nie musi świadczyć o tym, że nie jesteś uzależniony. Choć możliwe też, że dopiero zbliżasz się do tej cienkiej granicy.
Na fakt, że jesteś uzależniony od alkoholu, może wskazywać to, że:
Odczuwasz głód alkoholowy
To wewnętrzny przymus napicia się, połączony z pragnieniem, które może zaspokoić tylko napój alkoholowy. Do tego dochodzą obsesyjne myśli na temat picia. Jeśli nie możesz się doczekać chwili, gdy znów będziesz mógł się napić, to masz problem alkoholowy. Zwróć uwagę, czy już od rana nie planujesz, gdzie, z kim i o której tego dnia będziesz mógł się napić.

Tracisz kontrolę nad piciem
W praktyce oznacza to, że pijesz więcej, niż wcześniej planowałeś, czyli zdecydowanie za dużo. Zwykle kresem jest stan upicia się, bo wcześniej nie byłeś w stanie przestać. Posuwasz się nawet do tego, że w stanie po spożyciu siadasz za kierownicę lub idziesz do pracy.
Rezygnujesz z ulubionych zajęć
Gdy jesteś uzależniony od alkoholu, powoli zajmuje on miejsce tego, co dotąd sprawiało Ci przyjemność i dawało radość. Odsuwasz to na dalszy plan, aby ostatecznie z tego zrezygnować na rzecz napicia się. Nie spędzasz tym samym czasu z rodziną i dziećmi, choć jeszcze nie tak dawno jako pierwszy proponowałeś wspólny wyjazd pod namioty, na ryby, czy do lasu na grzyby.
Pijesz pomimo przeszkód i piętrzących się problemów
Nie jesteś w stanie przestać pić, choć grozi Ci utrata pracy. Również to, że bez stałego źródła utrzymania, nie będziesz miał za co pić. Pogarszający się stan zdrowia też nie jest w stanie skłonić Cię do zaprzestania picia.
Zwiększasz dawki alkoholu, by uzyskać pożądany efekt
Twoje samopoczucie nie poprawia się już tak szybko, jak dawniej. Teraz potrzebujesz większej ilości alkoholu, by poczuć się lepiej i choć na chwilę złagodzić poczucie winy. Tak szybko nie mija też kac moralny po wcześniejszych działaniach, które były Twoim udziałem po upiciu się. Oznacza to, że kilka drinków to za mało dla Twojego organizmu, by zareagował zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Co dalej?
Niezależnie od tego, czy jesteś uzależniony od alkoholu i trunek ten przejął na Tobą kontrolę, czy pijesz jedynie od czasu do czasu, w każdej chwili warto coś z tym zrobić. Możesz skorzystać z różnych form pomocy. I nie muszą to być od razu mityngi AA, jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz w nich uczestniczyć.
Możesz też w inny sposób uwolnić się od uzależnienia alkoholowego oraz uchronić się przez nim, jeśli jeszcze nie jesteś uzależniony od alkoholu, ale czujesz, że zdarza Ci się tracić nad piciem kontrolę.
Aby skorzystać z pomocy, nie musisz określać siebie mianem alkoholika. Ważne, że chcesz zrobić porządek z tym, co stoi na drodze do życiowych celów, osiągania sukcesów zawodowych i realizacji ważnych dla Ciebie planów. Tym, co warto rozważyć w takiej sytuacji i o czym możesz porozmawiać ze specjalistami w naszej placówce, są wszywki alkoholowe.