Z wiekiem, poziom hormonów obniża się, dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. U mężczyzn, po osiągnięciu szczytowego poziomu, ilość testosteronu powoli zaczyna spadać. Na szczęście w bezpieczny i skuteczny sposób, możesz jego niedobory uzupełnić. Terapia hormonalna to leczenie za pomocą hormonów, które jest stosowane w różnych dziedzinach medycyny, w tym w ginekologii, onkologii i endokrynologii. W ginekologii hormonoterapia jest często stosowana w celu leczenia objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca i nocne poty. Hormonoterapia w onkologii jest stosowana jako forma leczenia raka piersi, który jest wrażliwy na hormony, lub jako forma leczenia uzupełniającego po radioterapii, lub chemioterapii. Endokrynolodzy stosują terapię hormonalną w celu leczenia chorób tarczycy lub nadnerczy.
Bezpieczna terapia hormonalna
- Skonsultuj się ze specjalistą: Przed rozpoczęciem terapii hormonalnej kluczowe jest ustalenie, czy jest ona odpowiednia dla Ciebie.
- Śledź swoje samopoczucie: Ważne jest, aby śledzić swoje samopoczucie podczas terapii hormonalnej i informować lekarza o jakichkolwiek niepokojących objawach, takich jak bóle głowy, zawroty głowy, bóle brzucha itp.
- Przestrzegaj dawkowania: Należy przestrzegać zalecanego dawkowania i stosować się do instrukcji lekarza co do sposobu podawania hormonów.
- Badania kontrolne: Ważne jest, aby poddawać się regularnym badaniom kontrolnym, aby monitorować efekty terapii hormonalnej.
- Unikaj niepotrzebnego stosowania hormonów: Nie należy stosować hormonów bez konsultacji z lekarzem i bez uzasadnionej potrzeby.
- Wiedza na temat skutków ubocznych: Należy być świadomym ewentualnych skutków ubocznych terapii hormonalnej i informować o nich lekarza.
Terapia hormonalna testosteronem – wskazania
Kuracje testosteronowe to terapie polegające na podawaniu pacjentowi testosteronu, hormonu płciowego produkowanego przez jądra męskie. Testosteron jest odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie cech męskich, takich jak głos, owłosienie i mięśnie. Najczęściej po kurację testosteronem sięgają panowie, którzy zauważyli u siebie przewlekłe zmęczenie i brak popędu płciowego. Zastępcza terapia hormonalna dla mężczyzn jest procesem leczenia przeprowadzanym pod ścisłym nadzorem lekarskim. Przede wszystkim ma ona wyrównać poziom testosteronu i uregulować zaburzenia metaboliczne. W rezultacie przynosi wiele korzyści zarówno w sferze fizycznej, jaki emocjonalnej. W związku z tym warto wspomnieć, że nie ma ona nic wspólnego z wykorzystywaniem dużych dawek hormonów jako dopingu, co wiąże się z wieloma powikłaniami i skutkami ubocznymi. Wskazania do kuracji testosteronowych obejmują:
- Hipogonadyzm hipogonadotropowy: niedobór naturalnej produkcji testosteronu.
- Zaburzenia rozwoju płciowego u mężczyzn: niedobór testosteronu w okresie dojrzewania może prowadzić do niepełnego rozwoju cech męskich.
- Zaburzenia libido: niski poziom testosteronu może prowadzić do spadku libido.
- Otyłość hipogonadyczna: niski poziom testosteronu może prowadzić do nadmiernej masy ciała i utraty masy mięśniowej.
Terapia hormonalna w domu – dlaczego to zły pomysł?

Zdrowy wygląd, kondycja fizyczna i sprawność seksualna do późnej starości, to marzenie niejednego mężczyzny. Jednak do jego spełnienia, nie zawsze wystarczy odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Coraz bardziej popularna staje się zastępcza terapia hormonalna testosteronem. Jednak czy terapia hormonalna jest dla każdego? Bez wątpienia, to jedna ze skuteczniejszych sposobów na zwiększenie jego poziomu w organizmie męskim. Jednak to specjalista po konsultacji, podejmuje decyzję, czy wybór terapii jest odpowiedni dla Ciebie. Istnieje szereg przeciwwskazań do kuracji hormonalnej, dlatego stosowanie jej na własną rękę jest bardzo niebezpieczne. Oto kilka z nich:
- Rak prostaty: kuracje testosteronowe mogą nasilać rozwój raka prostaty.
- Choroby wątroby: terapie mogą nasilać choroby wątroby.
- Niektóre choroby układu krwiotwórczego: kuracje testosteronowe mogą nasilać choroby układu krwiotwórczego.
- Kłopoty z krzepliwością krwi: kuracje testosteronowe mogą nasilać kłopoty z krzepliwością krwi.
Od czego zacząć?
W każdym przypadku hormonoterapia polega na podawaniu pacjentowi syntetycznych lub naturalnych hormonów. Dzięki temu uzupełniane są te, których organizm nie produkuje w wystarczających ilościach lub aby zniwelować nadmiar hormonów. Lekarz może wybrać różną formę podawania hormonów w postaci tabletek, plastrów, zastrzyków lub implantów. Efekty hormonoterapii i skutki uboczne różnią się w zależności od rodzaju hormonów i ich dawki oraz od indywidualnych cech pacjenta. W każdym przypadku hormonoterapia powinna być przeprowadzana pod nadzorem lekarza i może być konieczne okresowe monitorowanie jej skutków. Jeśli zastanawiasz się nad wypróbowaniem terapii hormonalnej, ale Twoja wiedza, nie jest wystarczająca na ten temat i nie wiesz od czego zacząć, umów się na wizytę ze specjalistą. Wszystkie informację, otrzymasz podczas pierwszych spotkań z lekarzem, który przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski i zleci kompleksowe badania.