Seminogram, czyli badanie nasienia – na czym to polega?

Seminogram, czyli badanie nasienia – na czym to polega?

Analiza nasienia nie należy z pewnością do rutynowych badań. Na pewno jednak spotkały się z tą nazwą pary, które od miesięcy lub lat bezskutecznie starają się o dziecko. Jednym ze sposobów, aby wykluczyć lub potwierdzić czynnik męski jest wykonanie badania nasienia, czyli tzw. seminogramu. Na czym polega seminogram?

seminogram na czym polega badanie nasienia

Seminogram – na czym polega?

Seminogram lub spermiogram to badanie pozwalające na laboratoryjną analizę jakości nasienia. Składa się na to m.in.:

– ilość plemników,

– ruchliwość plemników,

– budowa plemników,

– odsetek żywych plemników,

– pH spermy,

– objętość i lepkość ejakulatu.

Od ponad 40 lat to badanie stanowi podstawę w diagnostyce męskiej niepłodności. Badanie to wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i nie zajmuje ono pacjentowi wiele czasu. Jest to jednak jedna z najlepszych możliwości, aby ocenić płodność mężczyzny i jego szanse na zostanie tatą. W zależności od ośrodka, gdzie będą wykonywać badania, stosuje się różne metody. Wyróżnia się metodę manualną, gdzie nasienie jest analizowane wyłącznie z użyciem mikroskopu oraz specjalistycznych barwników, oraz metodę wspomaganą komputerowo (tzw. CASA – Computer Assisted Sperm Analysis). W drugiej z nich obraz plemników analizuje specjalnie przeznaczony do tego program. 

Kiedy powinno się wykonać badanie nasienia?

Wskazaniem do wykonania seminogramu jest minimum rok bezskutecznych starań o potomstwo. Nieprawidłowości w budowie nasienia lub zbyt mała ilość plemników są częstą przyczyną męskiej niepłodności. Lekarz może zaproponować takie badanie, aby potwierdzić lub wykluczyć czynnik męski. Kliniki zajmujące się zapłodnieniem  In vitro zlecają analizę nasienia, aby ocenić szansę na skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego. Jednak w niektórych przypadkach niska jakość nasienia, nie musi oznaczać braku możliwości na ojcostwo. Metody wspomagające zapłodnienie In vitro mogą zwiększyć skuteczność i szanse na ciążę. 

próbka spermy do badania seminogram jak się przygotować?

Jak przebiega analiza nasienia – seminogram?

Jest to krępujące badanie dla mężczyzn, dlatego często zwlekają z jego wykonaniem. Warto pamiętać, że jest to ważny element diagnostyki niepłodności i może pomóc w staraniach o potomstwo. W celu analizy próbki nasienia należy udać się do placówki, która zajmuje się diagnostyką niepłodności. Pacjent zostanie zaprowadzony do spokojnego pomieszczenia, gdzie zostanie poinstruowany o przebiegu badania. Do analizy spermy potrzebna jest próbka ejakulatu z wytrysku wywołanego masturbacją. Niektóre kliniki umożliwiają pobranie próbki spermy w warunkach domowych. Nie można jednak zapominać, że ejakulat należy pobrać do sterylnego pojemnika i dowieźć do placówki w czasie nie dłuższym niż 30 minut. Pojemnik należy przez ten czas chronić przed dostępem światła i utrzymywać w temperaturze podobnej do fizjologicznej temperatury ciała. Niektóre kliniki oferują specjalne prezerwatywy, które pozwalają na pobranie próbki podczas kontaktu seksualnego z partnerką. Nie można do tego wykorzystać zwykłej prezerwatywy, dlatego, że zawiera ona środki plemnikobójcze, co będzie miało wpływ na wiarygodność wyników. 

Jak się przygotować do badania spermy?

Osobom starającym się o dziecko zależy na wiarygodnych wynikach badań w kierunku niepłodności, dlatego należy pamiętać o kilku ważnych elementach przygotowania do wykonania seminogramu. Przede wszystkim zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna przez okres 3-5 dni przed badaniem. Pacjent powinien się w tym czasie powstrzymać od spożywania alkoholu i palenia papierosów. Przed masturbacją należy oddać mocz, a także umyć ręce i prącie wodą z mydłem. Osoba odbierająca próbkę od pacjenta powinna zostać poinformowana o przyjmowanych lekach z ostatnich 3 miesięcy.

seminogram zły wynik co można zrobić

Zły wynik seminogramu – jak zwiększyć szansę na ciążę?

Duże odchylenia od normy wcale nie muszą oznaczać porażki w staraniach o potomstwo. Szansę na zapłodnienie można zwiększyć, stosując nowoczesne metody wspomagania In Vitro. Na szczególną uwagę zasługują wlewy z Intralipidem, specjalnym preparatem, którego skład ma ogromne znaczenie dla poprawy płodności. Tę procedurę przeprowadzamy w warunkach ambulatoryjnych i na ten moment kierujemy ofertę tylko do kobiet. Pacjentka po konsultacji z lekarzem i pod stałą opieką doświadczonego personelu otrzymuje dożylnie podany Intralipid. Stosowana kuracja oparta jest na naturalnych składnikach, co dodatkowo przeważa w zaletach tej metody. Terapia z zastosowaniem Intralipidu nie tylko zwiększa szansę na zapłodnienie, ale również ma pozytywne znaczenie dla podtrzymania ciąży. Zabieg podania preparatu trwa około 4-4,5 godziny, a po tym czasie pacjentka może spokojnie wrócić do domu. 

BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA
BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA