Tauryna – jakie ma właściwości i co o niej wiesz?

Tauryna – jakie ma właściwości i co o niej wiesz?

W świecie sportowców tauryna jest powszechnie znana ze względu na swoje właściwości. Ten biogenny aminokwas charakteryzuje się działaniem anabolicznym oraz antykatabolicznym. Co przez to możemy rozumieć? Tauryna jest wsparcie w regeneracji mięśni po aktywności fizycznej. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla sportowców, ale również dla ludzi, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Wpływa korzystnie na spalanie tłuszczów, usprawniając ich metabolizm. Po raz pierwszy o taurynie usłyszeliśmy w 1827 roku. Aminokwas ten został wyizolowany z byka żółciowego. W dzisiejszych czasach najczęściej możemy ją spotkać pod postacią suplementu diety. Jakie jeszcze właściwości skrywa tauryna? Dowiedz się więcej!

Właściwości tauryny

Jak już zostało wspomniane, tauryna usprawnia metabolizm tłuszczów. Jak wygląda mechanizm tej funkcji? Otóż opiera się głównie na sprzęganiu kwasów żółciowych przed pozbyciem się ich z wątroby. W trakcie tego mechanizmu syntetyzowane są sole, które zwiększają rozpuszczalność kwasów żółciowych. To z kolei przekłada się na lepszą zdolność emulgowania tłuszczy w świetle przewodu pokarmowego. Jednak to nie wszystko! Właściwości tauryny widoczne są również w układzie nerwowym. Aminokwas ten posiada fukcje neuroprzekaźnika. Wpływa na przyswajanie nowych informacji oraz usprawnia funkcje poznawcze, dzięki temu, że zwiększa metabolizm komórek glejowych. Układ pokarmowy i nerwowy to nie jedyne miejsca, w których możemy zidentyfikować obecność tauryny. Jej największe ilości możemy znaleźć w mięśniu sercowym oraz mózgu. Obecna jest również, choć w mniejszym stopniu w krwi, mleku, nadnerczach, płucach, siatkówce oka i wątrobie.

Tauryna stanowi około 0,1% masy ciała. Pomaga w regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym, jednak nie stanowi budulca białek. Jest aminokwasem, który w swojej chemicznej budowie wykazuje brak zdolności tworzenia wiązań peptydowych. W związku z tym należy do aminokwasów niebiałkowych. 

Mimo, że jest aminokwasem syntezowanym w organizmie, jednak jej zawartość często jest niewystarczająca, aby zaspokoić standardowe zapotrzebowanie. Deficyty tauryny możemy jednak uzupełnić przyjmując suplementy diety lub dobierając odpowiednio dietę. 

właściwości-tauryny

Właściwości antykataboliczne tauryny

Jeśli jesteś osobą uprawiającą sport lub jeśli wykonujesz ciężką, fizyczną pracę, suplementacja tauryny jest właśnie dla Ciebie! Spośród właściwości tauryny warto skupić się na dwóch najważniejszych punktach. Podczas dużego wysiłku fizycznego dochodzi do uszkodzenia tkanek. Działanie antykataboliczne tauryny polega na magazynowaniu i transporcie azotu. Pierwiastek ten jest niezbędny do odbudowy uszkodzonych tkanek. Dzięki taurynie, tkanki w sposób samodzielny się rekonstruują się. W związku z tym tauryna dostarcza azot, który nie musi być pobierany z rozbitych białek mięśniowych. Właśnie w taki sposób tauryna powstrzymuje procesy kataboliczne. 

Właściwości anaboliczne tauryny

Jak już wiesz, tauryna nie stanowi budulca białek, jednak uczestniczy w transporcie kreatyny. Kreatyna jest dobrze znana jako białko budulcowe, które umożliwia szybką regenerację i przyrost mięśni. Oprócz tego tauryna stymuluje trzustkę do produkcji naturalnego hormonu anabolicznego, czyli insuliny.

Skutki niedoboru tauryny

Skutki niedoboru aminokwasu może prowadzić do:

  • kardiomiopatii, która jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka niewydolności mięśnia sercowego.
  • problemy z funkcjonowaniem nerek,
  • zaburzenia w rozwoju,
  • uszkodzenia tkanek oka.

Jakie dawki należy przyjmować?

Bezpieczną i zalecaną dobową dawką tauryny uznaje się od 500 do 2000 mg. Z kolei maksymalna dawka dobowa to 3000 mg. Jak należy przyjmować taurynę? Najlepiej zażywać ją miedzy posiłkami. Po przyjęciu dawki doustnej, maksymalne stężenie aminokwasu w osoczu jest widoczne po 90 minut. W suplementach diety oprócz aktywnych części tauryny, znajdują się substancję pobudające takie jak kofeina, guarana czy żeń-szeń. Dlatego przed zastosowaniem produktu należy zapoznać się z ulotką. 

właściwości-tauryny

Naturalne źródła tauryny

Podczas suplementacji brakującego składnika, najczęściej sięgamy po gotowe suplementy dostępne w aptekach. Jednak, czy zastanawiałeś się gdzie tauryna może występować naturalnie? Zadbaj o swoją dietę i włącz odpowiednie składniki, aby cieszyć się odpowiednim poziomem tauryny! Główne źródła aminokwasu w pożywieniu to przede wszystkim:

  • mięso indyka,
  • skorupiaki,
  • ryby,
  • owoce morza,
  • mleko krowie,
  • mleko kozie,
  • wodorosty morskie,
  • soczewica,
  • groch,
  • ciecierzyca,
  • gryka,
  • owoce opuncji figowej,
  • wątroba wołowa, drobiowa lub wieprzowa.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Tauryna jest metabolizowana przez nerki i usuwana wraz z moczem. Jej nadmiar może nieść za sobą pewne konsekwencje, takie jak odwodnienie organizmy, wymioty, czy biegunki. Jednak żadne poważniejsze skutki i efekty niepożądane nie zostały udokumentowane. Substancja ta jest bezpieczna i dobrze tolerowana, a ewentualne skutki niepożądane mogą być spowodowane nieprzestrzeganiem zalecanej dawki.

Tauryna nie jest substancją przeznaczoną dla:

  1. Kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji,
  2. osób uczulonych na białko pokarmowe,
  3. pacjentów leczonych psychiatrycznie, 
  4. osób stosujących leki psychotropowe.

Śledząc właściwości tauryny możemy zauważyć, że jest bardzo potrzebnym elementem dla naszego organizmu. Wpływa na funkcjonowanie wielu ważnych narządów. Jednak wymaga rozważnego i zbilansowanego dawkowania. Najłatwiej pozyskiwać ją poprzez dobrze dobraną dietę lub ostrożnie suplementować, pamiętając o nieprzekraczaniu zalecanych dawek.