W jaki sposób szybko uzupełnić elektrolity?

W jaki sposób szybko uzupełnić elektrolity?

Zachowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu jest bardzo ważne nie tylko podczas upalnych dni, ale w każdej porze roku. Odwodnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby zwiększyć spożycie płynów w momencie zauważenia pierwszych objawów niedoboru. Jednak samo picie wody może nie wystarczyć, ponieważ organizm może mieć trudności z wchłanianiem jej. Jak więc właściwie uzupełnić elektrolity i zadbać o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo podczas różnych aktywności fizycznych? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Odwodniony organizm

Charakterystyczną właściwością elektrolitów jest zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego po rozpuszczeniu w wodzie. Pełnią one wiele istotnych funkcji w organizmie i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Po pierwsze, są nieodzowne do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Niedobór elektrolitów osłabia zdolność ciała do absorbowania wody. Po drugie, utrzymują równowagę pH. Ponadto biorą udział w kontroli skurczów mięśni oraz przewodzeniu impulsów nerwowych. Stan odwodnienia organizmu występuje, gdy niedobór wody i elektrolitów zakłóca jego normalne funkcjonowanie i przeszkadza w przebiegu wielu kluczowych procesów.

Brak nawodnienia organizmu prowadzi do pogorszenia samopoczucia. Objawy to m.in. bóle głowy, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, osłabienie i skurcze mięśni. Objawy odwodnienia, takie jak opuchnięte oczy, szybkie tętno, niskie ciśnienie krwi, drgawki lub utrata przytomności, sygnalizują poważne odwodnienie. U małych dzieci należy zwrócić uwagę na zapadnięte ciemiączko, brak łez podczas płaczu lub suchą pieluszkę przez dłuższy czas. Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie, warto monitorować kolor moczu. Jasnożółty kolor wskazuje na prawidłowe nawodnienie, podczas gdy ciemniejszy odcień może świadczyć o odwodnieniu organizmu.

Jakie są skutki odwodnienia?

Wraz z upływem czasu, gdy brakujące w organizmie woda i elektrolity nie zostaną uzupełnione, skutki odwodnienia stają się coraz poważniejsze. Przy utracie wody na poziomie bliskim 15% masy ciała, zaburzenia w funkcjonowaniu ciała mogą być na tyle drastyczne, że mogą prowadzić nawet do śmierci. W okresie letnim częstą przyczyną odwodnienia są wysokie temperatury oraz intensywny wysiłek fizyczny na słońcu. Dlatego należy być szczególnie ostrożnym podczas aktywności na świeżym powietrzu, na przykład podczas wędrówek po górach w gorące dni czy prac w ogrodzie. Odwodnienie może wystąpić także podczas pochmurnej pogody z powodu ostrej biegunki, gorączki lub wymiotów. Elektrolity są usuwane zarówno z potem, jak i moczem, dlatego również niektóre leki i choroby zwiększające wydalanie moczu mogą zwiększać ryzyko odwodnienia. Skutki odwodnienia są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, jednak każdy powinien dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Płyny należy spożywać regularnie i w małych ilościach, co sprzyja lepszemu wchłanianiu. Objawy odwodnienia, takie jak suchość w ustach czy uczucie pragnienia, są sygnałem, że organizm potrzebuje więcej płynów. Ważne jest wypracowanie nawyku regularnego nawadniania organizmu, nie czekając na pojawienie się tych objawów.

Jak uzupełnić elektrolity?

Wraz z wydalanym potem organizm traci nie tylko wodę, ale także elektrolity. Ich utrata wzrasta zarówno w czasie upałów, jak i podczas intensywnego wysiłku fizycznego. W aptekach dostępne są liczne preparaty uzupełniające poziom elektrolitów. Preparaty są łatwe w stosowaniu i najczęściej dostępne w postaci saszetek i tabletek rozpuszczalnych w wodzie. Zawierają one minerały, takie jak sód, potas, magnez, chlorek, fosforany czy wapń, a czasem także glukozę. Elektrolity warto mieć przy sobie na przykład podczas wycieczki w góry, spożywać je w trakcie aktywności na świeżym powietrzu lub nawet podczas długiego przebywania na słońcu w gorące dni. Aby uzupełnić elektrolity, warto sięgnąć po wodę wysokozmineralizowaną. Odpowiednio zbilansowane minerały mogą być dostarczane organizmowi nie tylko poprzez napoje, ale także spożywane posiłki. Czego należy unikać w upalne dni, aby uzupełnić elektrolity? Przede wszystkim napojów zawierających kofeinę i alkohol. Słodkie soki mogą nie przyczyniać się do odwodnienia, ale są bogate w cukry, co również nie jest najlepszym wyborem.

jak-uzupełnić-elektrolity

Jak uzupełnić elektrolity domowymi sposobami?

Napoje, które mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, możemy także przygotować samodzielnie. Co powinny zawierać własnoręcznie wykonane izotoniki? Oczywiście wodę, której organizm potrzebuje w większych ilościach podczas upałów. Dodatkowo sól, która pomoże zrekompensować utratę sodu wydalającego się z potem. Do przygotowania domowych napojów izotonicznych warto używać nieprzetworzonej soli himalajskiej. Doskonałym źródłem elektrolitów są także owoce, takie jak na przykład granat, pomarańcza, cytryna, ananas, oraz warzywa, jak na przykład pomidory. Przyswajanie wody ułatwia również glukoza. Oto kilka prostych i szybkich przepisów na domowe izotoniki.

Owocowa lemoniada to prosty napój, który możesz przygotować samodzielnie. Wlej do dzbanka wodę, dodaj sok z cytryny i pomarańczy, posłódź miodem i dopraw solą. Sok pomidorowy, świetne źródło potasu, można uzyskać gotując pomidory z dodatkiem czosnku, a następnie miksując lub przecierając przez sito. Woda kokosowa to doskonałe uzupełnienie minerałów po treningu, zwłaszcza z dodatkiem soli himalajskiej. Skutki odwodnienia mogą być poważne, więc dbaj o nawodnienie i w razie potrzeby zasięgnij porady lekarza.