Starania się o ciążę nie zawsze przychodzą bezproblemowo. Dla wielu par jest to długa i wyczerpująca droga, a decyzja o zapłodnieniu metodą in vitro jest wyjątkową szansą na posiadanie upragnionego potomstwa. Chociaż zapłodnienie in vitro jest wysoce skuteczną procedurą, to w wielu przypadkach odpowiednie przygotowanie się do zabiegu wpływa na jego powodzenie. Wspomaganie metody in vitro opiera się przede wszystkim na fizycznym przygotowaniu organizmu kobiety do sztucznego zapłodnienia. Jak zwiększyć powodzenie in vitro?
Jak przebiega zapłodnienie in vitro?
Zapłodnienie metodą in vitro pozwala na połączenie komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Wskazaniem medycznym do zapłodnienia pozaustrojowego są:
– niedrożność jajowodów;
– endometrioza;
– zaburzenia hormonalne w cyklu menstruacyjnym;
– niepłodność immunologiczna;
– niepłodność idiopatyczna;
– niska jakość nasienia.
Zabieg in vitro poprzedzony jest bardzo kompleksowymi badaniami diagnostycznymi, aby wykluczyć możliwość zajścia w ciążę, stosując naturalne metody lub wspomagając się leczeniem farmakologicznym. Jednakże sam przebieg zapłodnienia metodą in vitro nie zawsze kończy się sukcesem. Z tego powodu zaleca się dodatkowe wspomaganie metody in vitro, co może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia tego procesu u wielu par.
Wspomaganie metody in vitro – jak można to zrobić?
Przede wszystkim kobiety planujące procedurę in vitro powinny skupić się na odpowiednim odżywianiu.
Dieta powinna być zróżnicowana i dobrze zbilansowana, tak aby nie zabrakło w niej składników odżywczych, a przede wszystkim białka.
Warto zwrócić uwagę na odpowiednią ilość wapnia w diecie. Można je znaleźć w produktach mlecznych jak jogurty czy sery, a także w orzechach i zielonych warzywach.
Każda kobieta starająca się o dziecko, niezależnie od metody, powinna suplementować kwas foliowy, niezbędny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Można go także znaleźć w warzywach strączkowych np. w grochu, soczewicy czy fasoli. Niestety przyjmowany w ten sposób nie daje pełnej kontroli nad spożytą ilością,
Istotnym składnikiem diety są nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6.
W odpowiednich proporcjach można je przyjmować w postaci terapii z Intralipidem, jako wspomaganie metody in vitro.
Intralipid – wspomaganie metody in vitro
Intralipid to emulsja tłuszczowa, której bazą jest oczyszczony olej sojowy. Do niedawna Intralipid stanowił źródło kalorii, będąc podstawowym elementem żywienia pozaustrojowego. Jego działanie jest również nie bez znaczenia dla procesu starania się o dziecko, również stosując metody zapłodnienia in vitro. Intralipid wykazuje korzystne działanie dla procesu implantacji zarodka, a następnie wpływa na podtrzymanie ciąży.
Znalazł swoje zastosowanie zwłaszcza w terapii wspomagania leczenia niepłodności immunologicznej, u pacjentek z zaburzoną funkcjonalnością komórek NK (Natural Killers). Zawarte w nim kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Omega-6 wspomagają gospodarkę hormonalną i inne procesy fizjologiczne u pacjentek w wieku rozrodczym.
Intralipid jest podawany dożylnie, a terapie z jego użyciem są prowadzone tylko w wykwalifikowanych placówkach medycznych. W Vigor Point oferujemy kuracje z Intralipidem przeprowadzane pod opieką specjalistów, a także możliwość wykonania wszystkich niezbędnych badań laboratoryjnych w naszym ambulatorium.