Zachowawcze leczenie otyłości — dostępne formy terapii

Zachowawcze leczenie otyłości — dostępne formy terapii

Zachowawcze leczenie otyłości to jeden z najważniejszych elementów, bez którego trudno mówić o powodzeniu terapii. Otyłość jako choroba przewlekła ma tendencje do nawrotów, dlatego tak ważne jest stosowanie się do rad i zaleceń otrzymanych od specjalistów. Jeśli zmagasz się z problemem otyłości i wciąż nie możesz uzyskać zadowalających efektów, sprawdź, jak bardzo angażujesz się w dwa najważniejsze elementy leczenia.

Główny cel leczenia otyłości

Wydawać by się mogło, że w przypadku otyłości cel jest jasny i oczywisty — jak najszybciej zrzucić nadmiar kilogramów, by odciążyć cały organizm. To jednak tylko część prawdy, a osiągnięty efekt nie gwarantuje powrotu do zdrowia i nie chroni przed nawrotem choroby.

Tak naprawdę utrata masy ciała nie powinna nastąpić zbyt gwałtownie, bo może się to odbić negatywnie na pracy całego organizmu. Całość powinna być rozłożona w czasie i być częścią procesu zdrowienia, a nie jedynym elementem terapii, na którym skupisz całą swoją uwagę. Twoje działania mają bowiem pomóc Ci w przywróceniu równowagi w organizmie i utrzymaniu zdrowia przez kolejne lata Twojego życia. To jest główny cel i w tym właśnie pomaga zachowawcze leczenie otyłości. Efekt jo-jo na pewno temu nie sprzyja, a to właśnie Ci grozi, jeśli źle podejdziesz do odchudzania.

Najlepiej w przypadku tej choroby sprawdza się metoda małych kroków. Dzięki temu nie zniechęcisz się tak szybko i łatwiej wyjdziesz z chwilowych kryzysów, które z pewnością się pojawią. Swoje cele cząstkowe najlepiej uzgodnij z dietetykiem i lekarzem prowadzącym. Dzięki temu będą one:

  • realne,
  • mierzalne,
  • akceptowalne przez Ciebie,
  • terminowe,
  • bardzo konkretne.

Zwiększy to również Twoje szanse i motywację do utrzymania zdrowej wagi w przyszłości.

Warzywa, waga, hantle,metr.

Zachowawcze leczenie otyłości — na czym dokładnie polega

Tego rodzaju leczenie stosowane jest praktycznie zawsze jak pierwsze. Obejmuje ono szereg działań, które albo same w sobie mają pomóc w powrocie do zdrowia, albo dodatkowo przygotowują osobę otyłą do leczenia bariatrycznego (chirurgiczne zmniejszenie żołądka wybraną metodą). Nawet jeśli skorzystasz z operacji, to nie oznacza ona zakończenia leczenia, bo to tylko jeden z etapów. Choć metoda jest bardzo skuteczna, to bez działań towarzyszących, szanse powodzenia całego procesu leczenia drastycznie spadają. Co w takim razie powinieneś robić i na czym się skupić, jeśli chcesz skutecznie uwolnić się od nadmiaru kilogramów i wrócić do pełnego zdrowia?

Bilans energetyczny

Ujemny bilans energetyczny to podstawa, od której zaczyna się leczenie otyłości. Cel ten możesz osiągnąć poprzez zmianę nawyków żywieniowych i stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej pod okiem rehabilitanta.
Bardzo ważne jest, byś zrozumiał, że nie chodzi o samą zmianę diety, ale o to, co w ogóle związane jest z jedzeniem. Składa się na to:

  • edukacja dietetyczna Twoja i Twojej rodziny,
  • posiłki o obniżonej wartości energetycznej dostosowane do aktualnych potrzeb Twojego ciała,
  • zmiana dotychczasowych, niezdrowych nawyków żywieniowych, obejmujących godziny, sposób i
  • częstotliwość spożywania posiłków w ciągu dnia,
  • prowadzenie dziennika żywieniowego,
  • zmiana sposobu przyrządzania posiłków,
  • ograniczenie spożycia produktów, które nie służą zdrowiu i powodują szybki przyrost tkanki tłuszczowej.
Kobieta ćwiczy na sali. Zachowawcze leczenie otyłości — formy terapii

Aktywność fizyczna

Drugim ważnym elementem leczenia zachowawczego, który jednocześnie pomaga w stopniowym obniżaniu masy ciała, jest umiarkowana aktywność fizyczna. Koniecznie powinna być dostosowana do Twoich możliwości pod względem rodzaju, częstotliwości i intensywności. Poza tym powinieneś wybrać takie ćwiczenia, które będą Ci sprawiać przyjemność. Dzięki temu nie zarzucisz ich po pierwszym kryzysie. Do aktywności zalecanych osobom otyłym należy Nordic Walking lub szybki spacer, aqua aerobic, jazda na rowerze i inne, dobrane przez rehabilitanta ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu. Wykorzystuj też różne codzienne sytuacje do zwiększenia ilości ruchu. To może być korzystanie ze schodów, koszenie trawnika, czy chodzenie w trakcie rozmowy telefonicznej lub nauki języków obcych z użyciem aplikacji.

Terapia poznawczo-behawioralna

Otyłość to nie grypa, która pojawia się z dnia na dzień. Często rozwija się przez lata, na co wpływ ma wiele czynników. A ponieważ dużą ich część zajmują codzienne nawyki i przyzwyczajenia oraz nierzadko skomplikowany świat emocji, leczenie wymaga też metod, które obejmą tę część Twojego życia. Jak zapewne wiesz, nie jest łatwo w jednej chwili przestać robić coś, co jest z Tobą od lat. Przekąski i piwo w trakcie meczu lub seansu filmowego. Coś słodkiego po stresującym dniu. Smaczne, ale niezdrowe jedzenie typu fast food. W pierwszej chwili trudno sobie wyobrazić, by miało to zniknąć z Twojego życia. A jednak musi, jeśli poważnie myślisz o powrocie do zdrowia.

Dwie kobiety i hamburgery. Zachowawcze leczenie otyłości — formy terapii

Dlatego we wprowadzeniu zaleceń dietetyka zwykle pomaga psycholog, a jedną z najbardziej skutecznych form pomocy psychologicznej jest terapia poznawczo-behawioralna. To nie sama rozmowa, czy leżenie na kozetce w gabinecie, a terapia nastawiona na świadome działanie i pomoc w trudnościach, które pojawiać się będą każdego dnia. Zwłaszcza w początkowym okresie leczenia.

Psycholog wyposaży Cię w narzędzia, które pomogą Ci w radzeniu sobie z emocjami i relacjami oraz przy zmianie dotychczasowych nawyków związanych z jedzeniem i niezdrowym stylem życia. Dobrze wiesz, że nie zawsze jesz tylko wtedy, gdy jesteś głodny. Równie często, o ile nie częściej zajadasz emocje, których nie rozumiesz i z którymi sobie nie radzisz. Jedzenie to też sposób ucieczki od problemów i forma złagodzenia stresu. A ponieważ niełatwo jest zostać sam na sam z trudnymi emocjami, bardzo ważna jest pomoc psychologiczna.

Jak widzisz, zachowawcze leczenie otyłości to bardzo konkretne, ukierunkowane na cel działania. Jeśli tylko podejdziesz do nich poważnie i ściśle stosować się będziesz do otrzymanych zaleceń, masz duże szanse na powrót do pełnej sprawności, zdrowej sylwetki i trwałego uwolnienia się od czynników, które miały znaczący wpływ na rozwój Twojej choroby.