Zdrowy styl życia w praktyce — co oznacza i dlaczego jest taki ważny

Zdrowy styl życia w praktyce — co oznacza i dlaczego jest taki ważny

Jak wygląda zdrowy styl życia w praktyce? Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem i czy trudno uczynić go swoją codziennością?
Okazuje się, że to coś, co dostępne jest dla wszystkich i tak proste, że możesz czerpać z tego korzyści niezależnie od wieku, wykształcenia, czy statusu społecznego. Co więcej, tak naprawdę życie w takim stylu powinno być czymś normalnym dla każdego człowieka. Czemu nie jest?
Jeśli patrząc na swoją codzienność, dostrzegasz w nim przede wszystkim pośpiech, stres, niezdrowe jedzenie, przemęczenie i postępujący spadek energii oraz motywacji do działania, bardzo możliwe, że to nie jest zdrowy styl życia. Co możesz zrobić, by to zmienić?

Zdrowy styl życia w praktyce opiera się na trzech filarach

Zdrowie to nie tylko brak choroby, jak jeszcze do niedawna myślała i prawdopodobnie wciąż myśli spora część ludzi. To coś więcej, ponieważ nie ogranicza się jedynie do ciała fizycznego. W pojęciu zdrowia mieści się też aspekt umysłowy, emocjonalny, duchowy i społeczny. Gdy tak popatrzysz na swoje życie, może się okazać, że nie każdy z tych obszarów możesz uznać za zdrowy. Jeśli chcesz to zmienić, powinieneś zwrócić uwagę na trzy najważniejsze filary, na których opiera się zdrowy styl życia.

Odpoczynek i regeneracja

Choć wydawać by się mogło, że obecny rozwój technologiczny pozwala na zwolnienie tempa życia i zadbanie o dobry odpoczynek, to jest wręcz odwrotnie. Coraz więcej pracujesz, a nawet przynosisz pracę do domu i gdyby tego było mało, to każdy dzień przeżywasz w ogromnym stresie.

Regeneracja i relaks

Długotrwały stres nie pozostaje bez wpływu na cały organizm, w tym na Twoją wydajność w życiu zawodowym i prywatnym. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi między pracą oraz aktywnym życiem umysłowym oraz fizycznym, a odpoczynkiem i relaksem. Dla jednych będzie to relaksująca kąpiel lub masaż, dla innych oddanie się hobby, przy którym niejako zapomina się o całym świecie. Dobrym sposobem na zrelaksowanie się jest ćwiczenie jogi lub tai chi oraz medytacja. Głęboki i świadomy oddech pomaga zmniejszyć wydzielanie kortyzolu i uwalnia z nagromadzonych w organizmie toksyn. To również wiele korzyści dla Twojego układu nerwowego, który cierpi z powodu nieustannego napięcia i lęków.
Jeśli chcesz prowadzić zdrowy styl życia powinieneś każdego dnia znaleźć czas dla siebie. To czas na odpoczynek, relaks, spowolnienie gonitwy myśli i zmianę emocji na spokój i poczucie bezpieczeństwa. To ważne w obecnych czasach, gdy sytuacja społeczna, gospodarcza i polityczna nie sprzyjają temu i zewsząd napływają wypełnione lękiem i niepewnością wiadomości.

Nocny odpoczynek

Aby wywiązać się z przyjętych zobowiązań i odhaczyć wszystkie zadania na liście, zmniejszasz ilość nocnego odpoczynku, by móc więcej pracować. Na krótką metę może się to sprawdzić, ale gdy staje się to Twoją codziennością, straty są coraz większe. Niewyspany, zmęczony, rozkojarzony i rozdrażniony, nie jesteś w stanie pracować już tak wydajnie, jak wcześniej.

Wyspana kobieta o poranku - zdrowy styl życia

Nocny sen to podstawowa biologiczna potrzeba Twojego organizmu i nie jesteś w stanie niczym jej zastąpić. Jeśli chcesz prawidłowo funkcjonować, musisz się wysypiać. Sen to nie stan bierny, ale kluczowy okres dla całego organizmu. To czas regeneracji, oczyszczenia z toksyn, utrwalania zdobytej wiedzy i odpoczynek dla narządów, które intensywnie pracują w ciągu całego dnia.

Zadbaj więc o higienę snu. W godzinach poprzedzających sen unikaj korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło oraz nie czytaj wiadomości, które wprowadziłyby Cię w negatywny nastrój. W zamian za to przeczytaj fragment ulubionej książki, włącz relaksującą muzykę i poświęć chwilę na świadome oddychanie. To wszystko pomoże Ci odnieść jeszcze więcej korzyści z nocnego odpoczynku. Pamiętaj też o dobrym zaciemnieniu pomieszczenia, co pozytywnie wpływa na jakość Twojego snu.

Zdrowa dieta

Być może wydaje Ci się, że nie musisz korzystać z pomocy dietetyka, by znaleźć idealną dla siebie dietę. W końcu wiesz, co lubisz jeść, a za czym nie przepadasz. A jeśli tak, to wystarczy pójść za głosem ciała, które wie, co dla niego dobre. Tak było może kiedyś, ale dziś, przy tak dużej ilości produktów wysoko przetworzonych o sztucznie wzmacnianym smaku, wybieranie tylko zdrowego jedzenia nie jest już takie proste.
To, co dla jednego będzie korzystne, może zaszkodzić komuś innemu. Każdy organizm jest inny i ma różny poziom minerałów oraz witamin. Nie bez znaczenia są choroby współistniejące, alergie, insulinooporność i ukryte schorzenia, których nie jesteś świadom.

Kobieta w kuchni przygotowuje posiłek. Zdrowy styl życia w praktyce

Co jesz, jak jesz i kiedy jesz

Najlepszą dietą jest ta, która dostosowana jest do Twoich indywidualnych potrzeb i dzięki której możesz na bieżąco uzupełniać niedobory składników odżywczych. Do tego zaś potrzebujesz aktualnych wyników badań krwi oraz wiedzy na temat zdrowego odżywania. Wszystko po to, byś nie musiał się głodzić, czy rezygnować ze wszystkich smacznych produktów. Czasem wystarczy ograniczyć ich ilość i zmodyfikować nieco skład codziennych posiłków. Jeśli jednak nie chcesz działać metodą prób i błędów, możesz skorzystać z pomocy specjalisty od zdrowego stylu życia lub dietetyka.

W swojej codziennej diecie zwróć uwagę na jej trzy ważne elementy, czyli na to:

Co jesz

Jeśli chcesz sam decydować o tym, co znajdzie się na Twoim talerzu, zwróć uwagę na produkty, które bardzo korzystnie wpływają na organizm. Należą do nich:

  • warzywa i owoce (owoce w umiarkowanych ilościach),
  • ryby i owoce morza,
  • nasiona strączkowe,
  • tłuszcze roślinne,
  • nasiona,
  • orzechy.

Pamiętaj o właściwym nawadnianiu, bez którego żadna dieta nie przyniesie pełnych korzyści. Odwodnienie zaś może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i ogólnego osłabienia całego organizmu.

Ogranicz lub unikaj spożywania czerwonego mięsa i przetworów mięsnych, cukru i wszystkiego, co zawiera go w dużych ilościach oraz alkoholu i dań typu fast food. Ze zdrowym stylem życia niewiele mają wspólnego też gotowe i mocno przetworzone produkty. I choć pozwalają zaoszczędzić czas na przygotowywaniu posiłków, to poza tym, nie mają zbyt wiele wartości odżywczych. Za to wiele z nich zawiera dodatki, które mogą mieć negatywny wpływ na pracę układu pokarmowego i poszczególnych narządów w Twoim ciele.

Ile jesz

Umiar jest wskazany w wielu dziedzinach życia, w tym również w jedzeniu. Pamiętaj, że informacje o tym, że zjadłeś już wystarczająco dużo, docierają do Twojego mózgu z pewnym opóźnieniem. Dlatego rób niewielkie przerwy w trakcie posiłku, by tym samym sprawdzić, czy nie jesteś już syty i czy nie powinieneś już skończyć jeść. Dzięki temu po posiłku będziesz się dobrze czuć i zmniejszysz ryzyko niestrawności oraz przejedzenia. Lepiej wstać od stołu z lekkim niedosytem, niż z poczuciem, że zjadło się o kilka kęsów za dużo.

Kiedy jesz

Ważna jest też pora spożywania Twoich posiłków. Niezależnie, o której godzinie kładziesz się spać, ostatnie 2-3 godziny przed snem potraktuj jako czas dla Twoich jelit i całego układu pokarmowego. W trosce o ten niezwykły system w Twoim ciele, nie dodawaj mu pracy przez nocnym odpoczynkiem. Pij wodę lub ziołową herbatę, ale też w niezbyt dużych ilościach, by potrzeba oddania moczu nie przerywała Ci ciągłości snu.

Aktywność fizyczna

Twoje ciało lubi ruch i od jego ilości oraz regularności zależy prawidłowa praca wielu narządów. Nawet jeśli masz pracę, która wymaga od Ciebie spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, to nie znaczy, że nie możesz wykroić choćby kilkunastu minut na proste ćwiczenia, czy szybki spacer w drodze do domu.

Codzienny spacer skutecznie zmniejszy poziom stresu, dotleni komórki całego ciała, zredukuje poziom cholesterolu i rozszerzy pojemność płuc. Aktywność fizyczna też powinna być dopasowana do możliwości Twojego organizmu, by go wzmocnić, a nie zaszkodzić. Przy wyborze rodzaju ćwiczeń zwróć uwagę na to, by nie tylko korzystnie wpływały na Twoje ciało, ale też sprawiały Ci przyjemność. To ważne dla zachowania regularności i wytrwania w chwilach kryzysu i spadku motywacji, która zwykle się pojawia.

Starszy mężczyzna i młoda kobieta biegają po plaży.

Tu również przydałoby Ci się wsparcie, szczególnie na początku Twojej przygody z częstszymi ćwiczeniami. Dopasowany do możliwości i nastawiony na realizację konkretnych celów zestaw treningowy, to większa gwarancja na uzyskanie odczuwalnych efektów. Te zaś zawsze dopingują do dalszych ćwiczeń i wprowadzenia ich do stałej praktyki.

Zdrowy styl życia w praktyce, to inwestycja w siebie

Zdrowy styl życia to coś, co wpływa na wszystkie obszary Twojej codziennej rzeczywistości. Ważne jednak, by wprowadzane zmiany, były przez Ciebie dobrze przemyślane i współgrały ze sobą. Jeśli uznasz, że to trudne i chętnie skorzystałbyś z pomocy, zrób to. Ta inwestycja w siebie przyniesie korzyści nie tylko Tobie, ale też Twoim bliskim, współpracownikom i znajomym. Lepszy nastrój, większa chęć do działania, mniejszy stres, to tylko niektóre zmiany, które odczują oni, przebywając w Twoim towarzystwie. Nowe nawyki i rezygnacja z dawnych przyzwyczajeń pomoże Ci też otworzyć się na nowe możliwości i odkurzyć cele, które od dawna czekają na realizację.