Przeziębienie od klimatyzacji — jak go uniknąć

Przeziębienie od klimatyzacji — jak go uniknąć

W upalne dni, gdy żar leje się z nieba, marzeniem wielu właścicieli starszych aut, jest posiadanie klimatyzacji. Wiedzą bowiem, jak trudno prowadzić się samochód, w którym temperatura jest o wiele za wysoka. Z kolei problemem tych, którzy na co dzień korzystają z tego wynalazku, jest częste przeziębienie od klimatyzacji.
Czy w takim razie jest rozwiązanie, które niosłoby ze sobą przede wszystkim korzyści, z bardzo niskim ryzykiem problemów zdrowotnych i udaru cieplnego?

Dlaczego korzystanie z klimatyzacji może być szkodliwe?

Jako organizmy stałocieplne, nasz organizm jest zaprogramowany na utrzymanie temperatury na poziomie 36,6 st. Celsjusza. Gdy przebywamy w otoczeniu, gdzie jest dużo zimniej lub cieplej, ciało uruchamia procesy, których celem jest zabezpieczenie przez wyziębieniem lub przegrzaniem.
Nie stanowi to problemu, gdy do zmian temperatury dochodzi stopniowo.

Gorzej, jeśli kilka razy w ciągu dnia, niemal w jednej chwili przechodzisz z upału do dużo zimniejszego, klimatyzowanego pomieszczenia. To dla ciała sygnał, by ochronić się przed wychłodzeniem, co próbuje osiągnąć za pomocą obkurczenia naczyń krwionośnych i tym samym ograniczenia strat ciepła. To dobry moment dla znajdujących się nierzadko w nosie i gardle wirusów oraz bakterii, by przypuścić zwycięski atak. Tym bardziej że mniejszy przepływ krwi to mniejsza liczba białych krwinek, które mogłyby Cię przed nim uchronić. Gdy dzieje się tak często, twoja odporność jest za słaba, by poradzić sobie z infekcją, stąd przeziębienie od klimatyzacji co jakiś czas staje się Twoim udziałem.

Jak zatem korzystać z klimatyzacji w pomieszczeniach oraz w pojazdach, by nie szkodzić swojemu zdrowiu?

Przeziębienie od klimatyzacji — jak skutecznie go unikać

Wciąż wiele osób i właścicieli firm nie korzysta z rad specjalistów od tego typu urządzeń. W praktyce oznacza to, że na klimatyzatorze ustawiają zbyt niską docelową temperaturę pomieszczenia w porównaniu do tej panującej na zewnątrz. Podobnie jest w przypadku kierowców, którzy uciekając przez lejącym się z nieba żarem, od razu po zajęciu miejsca w samochodzie, wpuszczają bardzo zimne powietrze, by jak najszybciej obniżyć temperaturę panującą w środku. Tym samym co jakiś czas fundują sobie przeziębienie od klimatyzacji, dopóki nie minie okres upałów i „klima” nie będzie już tak często potrzebna.

Co zatem powinieneś zrobić, by do minimum ograniczyć ryzyko chorób, do których może się przyczynić używana przez Ciebie klimatyzacja?

Kobieta siąka nos w samochodzie - przeziębienie od klimatyzacji

Jak korzystać z klimatyzacji w samochodzie, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?

Klimatyzacja w samochodzie ma sprawiać, że podróż w upalny dzień będzie przyjemna i bezpieczna, a Ty po powrocie do domu nie będziesz cierpiał z powodu bólu gardła i uciążliwego kaszlu.
Aby tak było, wystarczy znajomość kilku prostych zasad i uczynienie z nich swojego nawyku. Nie daje to oczywiście gwarancji, że od tej pory żadne przeziębienie od klimatyzacji Cię nie dopadnie. Na pewno jednak zmniejszysz ryzyko jego wystąpienia do minimum. Co zatem powinieneś robić, gdy chcesz korzystać z klimatyzacji w trakcie podróży samochodem?

Zasady dotyczą tego, jak powinieneś postępować przed rozpoczęciem podróży oraz wtedy, gdy dojeżdżasz do celu.

Zanim wsiądziesz do samochodu

Przed zajęciem miejsca w samochodzie otwórz na chwilę wszystkie drzwi, by wyrównać temperaturę w środku do tej, która panuje na zewnątrz.
Gdy wsiądziesz do samochodu, ustaw klimatyzację na temperaturę niewiele niższą, niż pokazuje termometr na wyświetlaczu w samochodzie. W miarę pokonywania kolejnych kilometrów obniżaj ją o kolejne stopnie, by docelowo różnica w stosunku do warunków panujących na zewnątrz, nie była większa niż 5-7 st. C. W przypadku dużych upałów wyjątkowo możesz ją obniżyć do wartości 21-22 st. C.

Nawiew klimatyzacji ustaw na najniższym poziomie w takim kierunku, by omijał Twoją twarz i klatkę piersiową, a skierowany był na dach i szyby. Unikniesz w ten sposób wdychania zimnego powietrza i zbyt mocnego schładzania swojego ciała.

Gdy będziesz się zbliżać do celu podróży

Aby uniknąć szoku termicznego, powinieneś stopniowo podnosić temperaturę panującą w samochodzie. W tym celu po prostu na kilka minut (może być nawet kilkanaście) przed dotarciem do celu podróży, wyłącz klimatyzację i pozostaw sam nawiew. Możesz też delikatnie uchylić jedną szybę (nie dwie, by uniknąć przeciągów).

Warto z tych kilku zasada uczynić swój nawyk. Tym bardziej że nie wymagają dodatkowego czasu (poza minutą na wietrzenie samochodu przed ruszeniem w trasę).

Klimatyzacja w domu — jaką temperaturę ustawić, by się nie przeziębić

W domu zasady co do ustawień klimatyzatora są podobne, choć nie ma potrzeby stopniowego obniżania temperatury przy każdym wejściu do domu z zewnątrz. Ważne jednak, by w środku temperatura nie była niższa, niż 5-6 st. Celsjusza w porównaniu do tej poza domem. W praktyce oznacza to, że będziesz mógł się cieszyć miłym chłodem, a unikniesz szoku termicznego.
Jeśli lubisz spać w piżamie i pod lekkim przykryciem, klimatyzator ustaw na około 17-18 st. Celsjusza. W innym przypadku temperatura panująca w pomieszczeniu powinna być wyższa i wynosić 26 st. Celsjusza.

Kobieta ustawia klimatyzacje w pokoju. Przeziębienie od klimatyzacji — jak go uniknąć

Przeziębienie od klimatyzacji to nie jedyny skutek niewłaściwego korzystania z klimatyzatorów

Jeśli chcesz w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z używania klimatyzacji zarówno w domu i biurze, jak i w samochodzie, powinieneś o nią regularnie dbać. W trakcie pracy klimatyzatora dochodzi do skraplania się powietrza, co sprawia, że może on stać się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii oraz grzybów. Gdy zaniedbasz oczyszczane i działania konserwacyjne, urządzenie, które miało podnieść komfort życia, pracy i podróży, może stać się siedliskiem patogenów i zagrażać zdrowiu Twojemu oraz Twoich bliskich.
Jeśli chcesz nie tylko tego uniknąć, ale też zatroszczyć się komfort i samopoczucie, gdy jesteś alergikiem, zadbaj o dobrej jakości filtry. Tym samym dzięki klimatyzacji nie tylko bez problemu przeżyjesz upalne dni, ale też usuniesz z powietrza kurz, sierść domowych zwierzaków, roztocza, czy pyłki roślin.

Wiedza wiedzą, ale najważniejsze jest wprowadzenie jej w życie. Dzięki zastosowaniu przedstawionych tu wskazówek nie tylko przeziębienie od klimatyzacji nie będzie już tak częste, ale też będziesz się mógł cieszyć czystym powietrzem, którego temperatura pomoże Ci skupić się na drodze, pracy lub odpoczynku w gronie najbliższych.

Źródło i inspiracja:

www.medonet.pl/zdrowie/