fbpx
Skuteczność In vitro – jaka jest szansa na zajście w ciążę?

Skuteczność In vitro – jaka jest szansa na zajście w ciążę?

chcę mieć dziecko metoda in vitro czy jest skuteczna jak zwiększyć skuteczność in vitro
They will be parents soon

Metody wspomagania prokreacji są niekiedy jedyną szansą na posiadanie upragnionego potomstwa, dla par, które od lat bezskutecznie radzą sobie z zajściem w ciążę. Wśród rodzajów wspomagania procesu zapłodnienia prym wiedzie znana wszystkim metoda In vitro. Jaka jest skuteczność in vitro? Czy można zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

Na czym polega metoda in vitro?

In vitro jest procedurą medyczną, która polega na połączeniu plemnika i komórki jajowej poza organizmem kobiety. IVF, czyli zapłodnienie in vitro (IVitro Fertilization), nazywane również zapłodnieniem pozaustrojowym, jest jedną ze skutecznych metod leczenia niepłodności. Kiedy inne metody leczenia zawiodą lub według opinii lekarzy nie mają szans na powodzenie – warto spróbować metody in vitro. Zapłodnienie pozaustrojowe można wykonać, stosując komórki jajowe pacjentki oraz plemniki jej partnera. Można także skorzystać z nasienia bądź zarodków od anonimowych dawców.

Skuteczność metody in vitro jest potwierdzona licznymi badaniami, a jej zastosowanie sprawdza się w przypadku:

niepłodności idiopatycznej,

– słabej jakości nasienia,

– braku nasienia (aspermii),

– uszkodzenia jajowodów,

–  endometrioza,

– brak owulacji.

skuteczność in vitro jak mogę ją zwiększyć

Skuteczność in vitro – jaka jest szansa na zajście w ciążę?

Skuteczność in vitro ocenia się na podstawie wieloletnich badań, a także odsetka kobiet, u których zapłodnienie pozaustrojowe zakończyło się zagnieżdżeniem zarodka i ciążą. W ubiegłym roku w Polsce w procedurze in vitro wykorzystano prawie 33 tysiące zarodków. Skuteczność in vitro zależy od wielu czynników, a są nimi m.in. 

  • wiek obojga partnerów, ze szczególnym uwzględnieniem wieku matki,
  • Stan zdrowia partnerów,
  • Tryb życia, aktywność fizyczna oraz ilość stresu,
  • Dieta.

Warto pamiętać, że skuteczność in vitro wzrasta wraz z każdą kolejną próbą zapłodnienia pozaustrojowego. Dla wielu par metoda wspomaganego zapłodnienia nie kończy się na jednym transferze zarodka. Skuteczność in vitro u kobiet w pierwszym cyklu wynosi około 33%, podczas gdy dla ósmego cyklu szansa ta wynosi nawet 77%. Dla kobiet poniżej 35 roku życia skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego ocenia się na około 50%. W przypadku kobiet powyżej 35 roku życia, szansa ta stopniowo się zmniejsza. Natomiast wciąż daje możliwość na pomyślne zakończenie procesu in vitro. Czy da się zwiększyć skuteczność in vitro?

czy in vitro jest skuteczne?
This cannot happen to me. Young brunette frightened out of her senses after seeing a positive control line on a pregnancy test while her boyfriend sleeping on the background.

Jak zwiększyć skuteczność in vitro?

W kwestii wielu czynników mających wpływ na sukces procesu zapłodnienia metodą in vitro, na wiele z nich nie mamy wpływu. Na pewno im szybciej para zdecyduje się na rozpoczęcie procedury kwalifikującej do zapłodnienia pozaustrojowego, tym większa jest szansa na powodzenie tej metody. Ma to oczywiście związek z wiekiem przyszłych rodziców. Co więcej, ogromny wpływ na pomyślność procedury in vitro ma zdrowa i zbilansowana dieta. Niejednokrotnie ciężko samemu przestrzegać pewnych zaleceń dietetycznych, a odpowiednie przygotowanie organizmu do ciąży jest kluczowym elementem. Tak jak kobiety w ciąży, tak również te, które są na etapie starania się o potomstwo – każda z nich powinna zwracać szczególną uwagę na to, co wkłada codziennie na talerz.

Jednym z istotnych elementów są zawarte w pożywieniu wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ich podaż w diecie w dużej ilości może być utrudniona. Zazwyczaj w artykułach spożywczych zawarte są również nasycone kwasy tłuszczowe – te z kolei są niekoniecznie korzystne dla naszego organizmu. Dlatego najlepszym sposobem uzupełnienia diety w należytą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych jest zastosowanie wlewów z Intralipidem. Zawarte w preparacie kwasy Omega-3 oraz Omega-6 mają bardzo korzystny wpływ na skuteczność in vitro. Badania potwierdzają, że Intralipid sprzyja procesowi implantacji zapłodnionego zarodka, a także utrzymaniu ciąży. 

Gdzie znaleźć terapię intralipidową?

Vigor Point jest jednym z niewielu miejsc, gdzie skorzystasz z terapii z użyciem Intralipidu, pod pełną opieką wykwalifikowanych specjalistów. Dodatkowo, w naszym ambulatorium wykonasz wszystkie niezbędne badania do rozpoczęcia przyjmowania wlewów z Intralipidem. Co więcej – jest to równocześnie najmniej inwazyjna terapia wspomagania leczenia niepłodności. Zwiększając skuteczność in vitro – zwiększasz swoją szansę na posiadanie potomstwa! 

BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA
BADANIE KRWI
BEZ KOLEJEK
BEZ SKIEROWANIA