To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów, jeśli alkohol stanowi dość istotny element ich codziennego życia. Wbrew pozorom, działanie wszywki alkoholowej nie jest zarezerwowane jedynie dla osób, które są poważnie uzależnione od alkoholu. Grupa osób, które mogą potrzebować leczenia wspomagającego z zastosowaniem wszywki, jest o wiele szersza. Co więcej – praktycznie każdy z nas zna, kogoś kto może jej potrzebować. Odpowiadamy na pytanie – jak działa wszywka alkoholowa?
Co to jest wszywka alkoholowa?
Metoda farmakologiczna, potocznie nazywana wszywką alkoholową, to nic innego jak implantowana pod skórę tabletka. Zawarty w niej lek ma za zadanie wspomóc pacjenta w problemie nadużywania alkoholu. Wszywka ma postać niewielkiej tabletki, którą wszczepiamy podpowięziowo, zazwyczaj w okolicy pośladkowej górnej. Ilość substancji podawanej pacjentowi jest uzależniona od jego wagi oraz okresu, na jaki decyduje się pozostać w abstynencji. Powstrzymanie się od picia alkoholu w trakcie trwania leczenia jest bardzo istotne, co wytłumaczymy, przedstawiając, jak działa wszywka alkoholowa.
Jak działa wszywka alkoholowa? Wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Działanie wszywki alkoholowej zawdzięczamy zawartej w niej substancji farmakologicznej, jaką jest disulfiram. Zasada jego działania polega na blokowaniu metabolizmu alkoholu w wątrobie, a dokładniej – na zablokowaniu dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu, który uczestniczy w tym procesie. W wyniku tego dochodzi do nagromadzenia się aldehydu octowego, który w normalnych warunkach zostałby przekształcony do mniej szkodliwego i niewywołującego nieprzyjemnych dolegliwości – kwasu octowego. Nagromadzony w ten sposób aldehyd octowy ma tutaj znaczącą funkcję. To właśnie on odpowiada za spotęgowanie dolegliwości, jakie towarzyszą zatruciu alkoholem, potocznie nazywanym kacem.
Czy sama wszywka wystarczy, by zerwać z nałogiem?
Alkoholizm to choroba i tak powinni swoje uzależnienie traktować alkoholicy. Być może też masz problem z nadużywaniem alkoholu i zastanawiasz się, czy nie wystarczy samo zaszycie, by przejąć kontrolę i uwolnić się od nałogu.
Problem w tym, że nie chodzi tylko o całkowite odstawienie alkoholu. Wciąż wiele osób z najbliższego otoczenia alkoholika przekonuje go, że jeśli tylko przestanie pić, jego życie się zmieni. Wiele z nich wspomina o wszywce alkoholowej, która według nich na pewno pomoże w rzuceniu picia. Sam alkohol to sposób radzenia sobie z czymś, z czym sama wszywka alkoholowa sobie nie poradzi. Nie przyniesie Ci bowiem utraconego dawno spokoju, nie rozwiąże Twoich rodzinnych i zawodowych problemów, które być może do coraz częstszego picia się przyczyniły. Nawet najlepiej działająca wszywka nie sprawi, że to Ty będziesz panował nad emocjami, a nie one nad Tobą.
Nawet jeśli po zaszyciu przestaniesz pić, to głód nałogowy nie zniknie. A jak bardzo potrafi być bolesny i uporczywy przekonał się już niejeden alkoholik, który od dłuższego czasu nie miał alkoholu w ustach.
Kiedy zaszycie alkoholowe przyniesie spodziewane korzyści?
Wychodzenie z nałogu alkoholowego to proces. Owszem, zdarzają się sytuacje, w których ktoś z dnia na dzień rzuca picie i do końca życia nie bierze alkoholu do ust. To jednak rzadkość i zwykle towarzyszy jej wypełnione silnymi emocjami zdarzenie. To może być spowodowanie śmierci drugiego człowieka, czy wielka strata, do której alkoholik się przyczynił.
W większości przypadków osoby samodzielnie walczące z nałogiem prędzej czy później wracają do wcześniejszych nawyków i ulegają. Czasem udaje im się wytrzymać bez picia przez jakiś czas, ale tylko do chwili pojawienia się większego problemu, czy emocjonalnej burzy.
Wszywka alkoholowa to przede wszystkim nie jedyny, tylko jeden z kilku elementów wsparcia dla osób, które weszły na drogę trzeźwości i biorą udział w terapii prowadzonej przez innych. Wsparcie jest bowiem kluczowe, gdy chodzi o tego rodzaju radykalne zmiany, które są udziałem uzależnionych od alkoholu.
Działanie wszywki alkoholowej przyniesie spodziewane korzyści zarówno w trakcie terapii, jak i po jej zakończeniu. Świadomy swoje słabej woli i problemów z wytrwaniem w trzeźwości alkoholik wie, że nie może sobie w pełni ufać. Wiele razy przekonał się, że samo postanowienie, przysięga, słowo honoru, czy powoływanie się na największe świętości nie jest w stanie powstrzymać go przed sięgnięciem po alkohol, gdy przyjdzie gorszy dzień. Dlatego musi mieć coś więcej, co będzie pewnego rodzaj straszakiem. Tym właśnie zwykle okazuje się wszywka alkoholowa, której działanie jest tak bolesne i nieprzyjemne, że już na samą myśl zniechęca do napicia się.
Skutki uboczne czy efekt terapeutyczny?
Dolegliwości towarzyszące piciu alkoholu podczas terapii z disulfiramem moglibyśmy zaliczyć do skutków ubocznych tego leku. Jednak to właśnie one mają przestrzegać Pacjenta przed pokusą, jaką jest lampka wina czy kufel piwa. Na czas trwania terapii powinieneś zatem bezwzględnie zachować wstrzemięźliwość od alkoholu. W innym przypadku działanie wszywki alkoholowej może być nieprzyjemne w skutkach. W przypadku spożycia jakiegokolwiek napoju zawierającego alkohol należy liczyć się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak:
- nudności i wymioty,
- ból i zawroty głowy,
- utrudnione oddychanie,
- obniżone ciśnienie,
- napady gorąca.
Powyższe objawy mogą wydawać się tożsame z kacem. Jednak toksyczny efekt alkoholu podczas terapii jest o wiele silniejszy, dlatego dolegliwości te są zwielokrotnione.
Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa ma w założeniu pomagać pacjentom w wyjściu z nałogu. Wbrew obiegowej opinii, działanie wszywki alkoholowej nie jest przeznaczone jedynie dla osób walczących z alkoholizmem. Nadużywanie alkoholu może przejawiać się na różne sposoby. Często nie wyobrażamy sobie wieczora bez lampki wina czy też nie potrafimy odmówić kolejnego drinka na imprezie u znajomych. Może to być Twoim problemem, zwłaszcza gdy:
- chorujesz przewlekle i stosujesz leki, przy których nie powinieneś spożywać alkoholu,
- jesteś na diecie, a alkohol utrudnia Ci osiągnięcie wymarzonego celu sylwetkowego,
- źle się czujesz po spożyciu alkoholu, ale jednocześnie nie potrafisz odmówić.
Nie każdy posiada tyle samozaparcia, aby samemu poradzić sobie w takiej sytuacji. Wiemy, jak Ci to ułatwić – skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły terapii wspomagającej leczenie problemu z alkoholem.