Zmiana stylu życia — jak zrobić to małymi krokami

Zmiana stylu życia — jak zrobić to małymi krokami

Zmiana stylu życia może Ci się kojarzyć ze sporym wyzwaniem. Zwłaszcza gdy tego, co chcesz zmienić, jest całkiem sporo. Jeśli mimo dobrych chęci wciąż czujesz, że stoisz w miejscu, a kolejne postanowienia noworoczne zakończyły się porażką, może czas zmienić strategię działania. Co robić, a czego unikać, by Twoje wysiłki znów nie poszły na marne, a zamiast radości i lepszego samopoczucia, nie doświadczyć frustracji i zniechęcenia?

Oto kilka wskazówek, które sprawdzą się nie tylko przy zmianie stylu życia na zdrowszy, ale też w osiąganiu mniejszych lub większych życiowych celów oraz zmianie szkodliwych nawyków.

Zdrowy styl życia — czyli jaki

Zmiana stylu życia na zdrowy nie oznacza, że musisz odrzucić wszystko, co Ci nie służy i w jednej chwili przestawić się na zupełnie nowe działanie, myślenie, mówienie i odczuwanie. I choć Twoje życie toczy się na wielu płaszczyznach, które wzajemnie się przenikają, to na początku nie musisz wprowadzać zmian we wszystkich. Gdy tylko zaczniesz stawiać małe kroki, bardzo szybko przekonasz się, że zmiana jednego elementu wpływa na inne sfery Twojego życia.

Styl życia to sposób, w jaki przeżywasz każdy dzień i to, czym go wypełniasz zarówno w relacji do swojego ciała i umysłu, jak i do innych. Im bardziej będziesz świadomy siebie, tym mniej wysiłku wkładać będziesz we wprowadzane zmiany. Do wytrwania w nich przekonają Cię odczuwane korzyści.

Zdrowy styl życia obejmuje przede wszystkim sposób odżywania, aktywność fizyczną oraz odpoczynek i sposób radzenia sobie ze stresem. Zmiana niekorzystnych nawyków w każdym z tych obszarów wpłynie na całe Twoje życie. I choć małe kroki mogą sugerować, że wszystko potrwa bardzo długo, to pamiętaj, że czas i tak upłynie. Za miesiąc będziesz mieć za sobą 30 takich kroków a za rok aż 365. To zaś przyniesie zmiany, których nie sposób będzie nie dostrzec i nie odczuć.

Zmiana stylu życia — małymi krokami do celu

Jedna mała zmiana, z czasem urasta do rangi wielkiej właśnie przez powtarzalność. Niezależnie, czy będzie to kilka przysiadów, czy o 5 minut dłuższy sen. To coś, co Twój umysł uzna za łatwe i nie będzie stawiał oporu przed działaniem. Owszem, może sabotować i przekonywać, że to zbyt mało, by cokolwiek się zmieniło w Twoim życiu. Wiesz już jednak, że to nieprawda i powinieneś zignorować te argumenty. W zamian za to rób jeden mały krok każdego dnia. Możesz wybrać po jednym z kilku dziedzin życia albo zacząć od jednej z nich. Ważne, byś jeszcze dziś postawił swój pierwszy krok do zmiany.

Mężczyzna nalewa wodę do szklanki. Zmiana stylu zycia

Pół szklanki wody

Nie od dziś wiadomo i zapewne wiele już razy słyszałeś, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu w ciągu dnia. W końcu Twój organizm to ok. 60% masy ciała. A ponieważ bardzo łatwo o obniżenie tego poziomu, to należy systematycznie uzupełniać zapasy wody. Najlepszym sposobem jest picie czystej wody w ciągu dnia. Jeśli masz z tym problem, wykorzystaj zegarek, telefon lub aplikację w komputerze, czy telefonie. Takie przypomnienie jest niezbędne, by nie przegapić tych momentów w ciągu dnia, kiedy powinieneś uzupełnić płyny. Jeśli pracujesz przy biurku, zaopatrz się w szklankę i 1,5 litrową butelkę w zasięgu ręki. Następnie ustaw w aplikacji, jak często ma Ci przypominać, byś wypił pół szklanki. Lepiej pić mniej w pewnych odstępach czasu niż dużą ilość na raz. Tym samym w ciągu ośmiu godzin w pracy wypijesz całą butelkę. W domu również korzystaj z aplikacji, by w ciągu dnia ilość wypitej wody dobiła do 2 litrów.

Pół warzywa

Jeśli nie przepadasz za warzywami, a chcesz zacząć wprowadzać je do swojej diety, nie rób tego za szybko, bo zadziała to na Twoją niekorzyść. Zamiast od razu wstawiać w codziennym menu 3 sałatki warzywne, zacznij od połowy warzywa, które najbardziej przypadnie Ci do gustu. Możesz wybrać różne do każdego posiłku. Ważne jednak, by każdy z nich miał w swoim składnie co najmniej połowę warzywa. Tak na dobry początek. Z czasem możesz oczywiście tę ilość zwiększyć.

Jedno ćwiczenie

Zmiana stylu życia na zdrowszy powinna też objąć aktywność fizyczną. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i lepszego samopoczucia. Gdy w ciągu dnia przeważnie prowadzisz siedzący tryb życia (w pracy i w domu), zacznij od kilku przysiadów raz dziennie. To minimum, którego nie może zabraknąć. Możesz za to powtórzyć je w ciągu dnia, jeśli tylko masz taką możliwość i zechcesz. Na początek jednak zacznij od przysiadów jeden raz dziennie. Wszystko po to, by Twój umysł nie zaczął szukać wymówek, by tego nie robić.

Mężczyzna ćwiczy w biurze

Odpoczynek

Szybkie tempo życia i natłok obowiązków osobistych oraz zawodowych nie sprzyjają owocnemu odpoczynkowi. Wciąż kradniemy czas, by więcej zrobić, a zapominamy, że bez regeneracji i odpoczynku poziom energii bardzo szybko spadnie. Jeśli naprawdę zależy Ci na wydajności, zainwestuj w odpoczynek. Sprawdź, ile śpisz w ciągu nocy, ile odpoczywasz w ciągu dnia. Jeśli okaże się, że zdecydowanie za mało, zwiększ tę ilość o 5 minut przez pierwszy tydzień. Drugiego tygodnia dodaj kolejne 5 i tak aż do chwili, gdy będziesz spać 7,5 godziny i znajdziesz czas na odpoczynek w ciągu dnia. Tu sam zdecydujesz, ile go potrzebujesz.

Czy zmiana stylu życia tak małymi krokami wydaje Ci się realna do wprowadzenia praktycznie od zaraz? Jeśli wciąż nie bardzo wierzysz, że Ci się uda, możesz skorzystać z pomocy specjalistów od zdrowego stylu życia. Bardzo możliwe, że właśnie takiego wsparcia Ci brakuje, by zacząć zmieniać to, co od lat Ci nie służy i sprawia, że nie udaje Ci się w pełni wykorzystywać całego swojego potencjału.