Wizyta u podologa — kiedy warto się na nią umówić

Wizyta u podologa — kiedy warto się na nią umówić

Choć wydawać by się mogło, że to jeden z mniej znanych i przez to rzadziej odwiedzanych specjalistów, to nic bardziej mylnego. Wizyta u podologa to szansa nie tylko na zadbanie o zdrowie swoich stóp, ale też o ich wygląd. Dlatego coraz więcej osób korzysta z jego pomocy zarówno w przypadku problemów zdrowotnych, jak i w celu zadbania o kondycję i wygląd swoich stóp. Tak właśnie robią kobiety, które z jego pomocą mogą w sposób szczególny zadbać o wygląd paznokci u stóp poprzez nałożenie na nie lakieru hybrydowego. Tym również zajmuje się podolog. To jednak tylko jeden z wielu zabiegów, jakie ma on w swojej ofercie.

Jakie są najczęstsze wskazania do wizyty w gabinecie podologa i jakie korzyści niesie ona ze sobą?

Kiedy warto, a kiedy powinieneś skorzystać z pomocy podologa?

Problemy stóp mogą dla niektórych osób wydawać się wstydliwe. Tak jest między innymi z grzybicą, która sprawia, że palce nie wyglądają zbyt estetycznie. Są też inne problemy, z którymi możesz chodzić i jednocześnie unikać wizyty u tego specjalisty. W rzeczywistości nie powinieneś się niczego ani wstydzić, ani też obawiać. Co więcej, często przełamanie tego pierwszego oporu przeradza się w regularne wizyty u podologa. Tym bardziej że efekty jego pracy nie musisz czekać zbyt długo, choć wiele zależy od problemu, z którym się zgłaszasz.

Wizyta u podologa — kiedy warto się na nią umawiać

W ofercie podologa znajdziesz zarówno zabiegi pielęgnacyjne, jak i lecznicze. Te pierwsze różnią się jednak od tych, z których korzystasz u kosmetyczki. Tam wybierasz się w sytuacji, gdy chcesz skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych na skórę i paznokcie. Zwykle jest to masaż, delikatne złuszczenie naskórka, skrócenie i pomalowania paznokci oraz nawilżenie skóry balsamem. Ważne przy tym, by twoje stopy były w pełni zdrowe.


Usunięcie wrastającego paznokcia Katowice

Wrastający paznokieć powoduje ból i utrudnia chodzenie. Jeśli zmagasz się z tym problemem, umów się na konsultację do podologa.

Po obejrzeniu zmian, do których już doszło, zaproponuje skuteczną formę terapii i monitorować będzie jej przebieg aż do całkowitego wygojenia.


Zabiegi wykonywane przez podologa są bardziej kompleksowa i ukierunkowane na uwolnienie twoich stóp od wszelkich problematycznych zmian w ich obrębie.

W ramach pedicure podologicznego specjalista ten może skrócić paznokcie, opracować wały okołopaznokciowe i podeszwy stóp. Na koniec nałoży dopasowanych do potrzeb twoich stóp specjalistyczny kosmetyk.
Jeśli chcesz zadbać o wygląd swoich paznokci, to właśnie u podologa może je pomalować lakierem hybrydowym, który jest dużo trwalszy od zwykłego.

Kiedy powinieneś skorzystać z pomocy podologa?

W obrębie Twoich stóp mogą się pojawić bardzo różne problemy zarówno dotyczące paznokci, jak i powierzchni stopy. Z jednym możesz funkcjonować pomimo dyskomfortu, inne utrudniają chodzenie w butach. W każdym przypadku warto zadbać o zdrowie swoich stóp, w czym skutecznie pomoże Ci podolog.

Nie czekaj jednak, aż zmiany na stopach i towarzyszące im dolegliwości bólowe uniemożliwią Ci codzienne aktywności. Najlepiej, jeśli wizyta u podologa nie będzie odkładana, tylko umówisz się na nią, gdy tylko zauważysz niepokojące objawy.

Podolog diagnozuje wrastający paznokieć

Do najczęstszych wskazań należą:

  • grzybica paznokci i stóp,
  • modzele,
  • bolesne odciski,
  • wrastające paznokcie,
  • nienaturalnie duża potliwość stóp,
  • skręcające się paznokcie,
  • pourazowa deformacja płytki paznokciowej,
  • stopa cukrzycowa.

Jeśli chcesz zadbać o wygląd swoich stóp, wizyta u podologa wskazana jest również w sytuacji, gdy masz:

  • pękającą skórę na piętach,
  • brodawki wirusowe,
  • przesuszoną skórę na stopach,
  • nadmierne zrogowacenia.

Wizyta u podologa – na czym polega badanie podologiczne

Pierwsza wizyta u podologa, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych specjalistów, zaczyna się o wywiadu medycznego. Jest on niezbędny, by wstępnie ocenić ogólny stan Twojego zdrowia, historię dolegliwości, z którą się zgłaszasz i chorób, na które chorowałeś lub na które obecnie się leczysz. Bądź szczery podczas tej rozmowy, co ułatwi podologowi udzielenie Ci skutecznej pomocy.

Po wywiadzie medycznym podolog z pomocą podoskopu wykona diagnostykę Twoich stóp. Przyjrzy się i przeanalizuje wszelkie zmiany, jakie znajdują się zarówno na pięcie i całej podeszwie, jak i w obrębie palców, w tym przestrzenie między nimi i paznokcie. Postawi też diagnozę w przypadku problemu, z którym się do niego zgłosisz (chyba, że jest to wizyta w ramach profilaktyki problemów stóp).

Kolejnym krokiem będzie zaplanowanie dostosowanej do Twojego problemu terapii zarówno gabinetowej, jak i domowej. Ważne są bowiem nie tylko zabiegi przeprowadzane przez podologa, ale też pielęgnacja, która jest ich ważnym przedłużeniem.
Jeśli sytuacja tego wymaga, podolog przeprowadza zabieg i przekazuje niezbędne zalecenia, które są ważne dla procesu zdrowienia twoich stóp. To może być:

  • założenie klamry ortonyksyjnej,
  • usunięcie modzeli lub odcisków,
  • opracowanie paznokci, na których pojawiły się zmiany chorobowe,
  • usunięcie brodawek wirusowych,
  • rekonstrukcja paznokcia,
  • pedicure kosmetyczny.

Pamiętaj, że to dzięki stopom możesz bezproblemowo poruszać się i przemieszczać w ciągu dnia. Nie czekaj, aż zmiany na stopach osiągną kolejny stopień zaawansowania. Codziennie podczas wieczornego przygotowania do snu oglądaj swoje stopy i zwracaj uwagę na różne nieprawidłowości. Stosuj pielęgnację, obcinaj w odpowiedni sposób paznokcie i złuszczaj zrogowaciały naskórek, zwłaszcza na piętach.
Jeśli zauważysz początki zmian grzybiczych lub nabrzmiały i zaczerwieniony wał paznokciowy, zgłoś się do podologa. Uchwycenie problemu na początku jego rozwoju skróci czas terapii i uchroni Cię przed poważniejszymi i bardziej dotkliwymi objawami.