Badania krwi nie należą do zbyt przyjemnych. Wiążą się z koniecznością wczesnej pobudki, a także wyjściem z domu bez względu na pogodę za oknem. Między innymi dlatego odwlekamy wykonanie badań krwi w nieskończoność. Ich wynik, zarówno w przypadku morfologii, jak i bardziej szczegółowych parametrów, w tym również hormonów, może mieć ogromne znaczenie dla dalszej diagnostyki. Pacjenci chętnie szukają wygodnych rozwiązać, a jednym z nich może wydawać się domowy test na poziom testosteronu. Czy w rzeczywistości jest to idealne rozwiązanie, czy może niepotrzebny wydatek i strata czasu?
Testosteron – kiedy należy go zbadać?
Testosteron to hormon, który kojarzy nam się przede wszystkim z mężczyznami. Nic bardziej mylnego! Owszem, występuje on u mężczyzn i odpowiada za cechy płciowe, ale nie brak go także w zdrowo funkcjonującym damskim organizmie. Testosteron u mężczyzn warunkuje prawidłowy rozwój cech płciowych oraz odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu funkcji seksualnych. W przypadku kobiet testosteron również nie pozostaje obojętny dla organizmu. Wpływa on bowiem na libido oraz prawidłowe funkcjonowanie jajników. Wahania stężenia tego hormonu mogą powodować szereg objawów, których nie powinniśmy ignorować. Sytuacje, które powinny skłonić mężczyznę do sprawdzenia poziomu testosteronu we krwi to:
– zaburzenia erekcji,
– spadek masy ciała,
– zaburzenia libido,
– brak owłosienia na twarzy,
– zaburzenia metaboliczne,
– wahania nastroju,
– ginekomastia (przerost gruczołu sutkowego).
Z kolei w przypadku kobiet do wykonania badania stężenia testosteronu we krwi powinien nas skłonić:
– nadmierny trądzik,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- nadmiar tkanki mięśniowej niezwiązany z nadmiernymi ćwiczeniami fizycznymi,
- hirsutyzm,
- spadek libido,
- obniżony ton głosu.
Domowy test na poziom testosteronu może wydawać się kuszącą opcją, kiedy pojawiają się wyżej wymienione objawy. Normy testosteronu, które uznawane są za prawidłowe to:
– dla mężczyzn 9,0 – 34,7 nmol/l (260 – 1000 ng/dl),
– dla kobiet 0,52 – 2,43 nmol/l (15 – 70 ng/dl).
Jeśli Twoje wyniki krwi wskazują na niski poziom testosteronu, dowiedz się więcej o zastępczej terapii hormonalnej!
Zbadaj się bez wychodzenia z domu, czyli domowy test na poziom testosteronu…
Domowy test na poziom testosteronu może brzmieć jak rozwiązanie idealne. Bez umawiania się na konkretny termin i bez potrzeby wychodzenia z domu – badania w domowym zaciszu wydają się wspaniałym rozwiązaniem. Dlaczego jednak je odradzamy? Domowy test na poziom testosteronu to dostępny w Internecie zestaw, którym możemy się posłużyć, aby pobrać próbki i odesłać je samodzielnie do laboratorium. Chociaż próbkę krwi możemy pobrać w domu, cała procedura wciąż wymaga udania się na zewnątrz w celu wysłania przygotowanych probówek. Co więcej – badania krwi mają ogromne znaczenie w celu dalszej diagnostyki. Błędne pobranie próbki przez niewykwalifikowaną osobę może spowodować uzyskanie zafałszowanych wyników badań. Badanie poziomu testosteronu wymaga pobrania krwi, co z kolei powinniśmy wykonywać w sterylnych warunkach, o które ciężko poza profesjonalnym ambulatorium. Chociaż domowy test na poziom testosteronu wydaje się dla wielu pacjentów dobrą opcją, ma wiele wad, do których należą:
- brak sterylnych warunków pobrania,
- niedoświadczenie osoby pobierającej (samodzielnie lub przez osobę z rodziny),
- duże prawdopodobieństwo otrzymania zafałszowanych wyników.

Gdzie wykonać test na poziom testosteronu?
Zamiast decydować się na domowy test na poziom testosteronu, zalecamy udanie się do jednej z placówek Vigor Point. W naszym ambulatorium wykonasz wszystkie niezbędne badania bez konieczności umawiania wizyty. Poza testem na poziom testosteronu możesz też wykonać morfologię krwi, badania hormonalne, stężenia enzymów, poziom witamin oraz wiele innych. Większość badań nie wymaga szczególnego przygotowania, poza przyjściem do placówki na czczo. Krew pobierana jest najczęściej z żyły łokciowej. W placówce Vigor Point możesz liczyć na wykwalifikowany personel, który w bezpieczny sposób pobierze od Ciebie próbkę krwi do badania. To nie tylko zmniejszenie ryzyka zakażenia, ale również pewność, że uzyskane wyniki badań będą dobrze odzwierciedlały faktyczny stan.