Jak nadużywanie alkoholu wpływa na karierę i sukces zawodowy?

Jak nadużywanie alkoholu wpływa na karierę i sukces zawodowy?

Obecność alkoholu na imprezach firmowych i na wyjazdach integracyjnych wielu firm, nikogo już nie dziwi. To niemal obowiązkowy element, a skoro tak, to warto zastanowić się, jak bardzo nadużywanie alkoholu wpływa na karierę osób, które się tego dopuszczają. Okazuje się bowiem, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista.

Alkohol — nieodłączny element spotkań biznesowych

Niestety, wciąż wiele umów z kontrahentami zawieranych jest przy alkoholu. Niektórzy uważają wręcz, że ich firma nie prosperowałaby tak dobrze, gdyby zrezygnowali z proponowania alkoholu w trakcie ważnych rozmów biznesowych. Wydaje się, że to pomaga nawiązać nić porozumienia przy domykaniu sprzedaży, czy też zawieraniu umów o długofalowej współpracy.

Poza tym alkohol nierzadko gości na imprezach integracyjnych i ci, którzy po niego nie sięgają, nie czują się zbyt komfortowo. Jakby nie pasowali do całej reszty, co później może przekładać się na stosunki między pracownikami oraz relacje z przełożonymi.
W takiej sytuacji bardzo trudno jest zarówno oprzeć się namowom kolegów, jak i ryzykować utratę ważnego klienta, który mógłby wygenerować duży zysk dla firmy.

Tego typu okoliczności mogą stać się dobrą wymówką dla kogoś, kto lubi się napić i nie chce czekać na czas wolny, gdy praca dobiegnie końca. Poza tym pracę na kacu łatwo wówczas wytłumaczyć udanym spotkaniem biznesowym. Oczywiście pod warunkiem, że nikt nie będzie domagał się jego szczegółów.

W jaki sposób nadużywanie alkoholu wpływa na karierę?

W świetle tego, co zostało tu powiedziane, wydawałoby się, że alkohol ma bardzo dobry wpływ zarówno na osiągnięcia w pracy, jak i możliwości we wspinaniu się po szczeblach kariery. Niestety nie jest to takie oczywiste. Co innego bowiem napić się od czasu do czasu, choć i to w pracy nie powinno mieć miejsca, a co innego nadużywać alkoholu.

Praca na kacu

Początkowo ciężkie poniedziałki po mocno zakrapianym weekendzie możesz uznać za coś, co da się przeżyć. Również Twoi współpracownicy przymykają na to oko i żartują z Twojej obniżonej dyspozycyjności. Z czasem jednak, gdy sytuacja zaczyna się powtarzać, w coraz większym stopniu przestajesz wywiązywać się z przyjętych na siebie obowiązków. Osiągasz coraz słabsze wyniki, przychodzisz nieprzygotowany na prowadzoną przez siebie prezentację, czy zapominasz o ważnym spotkaniu z kontrahentem.
Koledzy coraz rzadziej godzą się na zastępstwo w pracy, gdy zgłaszasz niedyspozycję, by zostać w domu. Przeplatane L4 dni spędzone poza pracą w ramach przysługującego Ci urlopu, wcale nie poprawiają Twojego wizerunku. Poza tym wpływają też na wpływy z wynagrodzenia.
Gdy sytuacja jeszcze bardziej się pogarsza, dochodzą kolejne powody, aby się napić. Martwisz się już nie tylko mniejszą pensja, ale też tym, że możesz zostać zwolniony i tym samym bez środków do życia. I do picia.

Mężczyzna leczy kaca w pracy

Zagrożenia płynące z pracy pod wpływem alkoholu

Zarówno gdy pijesz w pracy, jak i wtedy, gdy przychodzisz do niej nietrzeźwy, narażasz na niebezpieczeństwo siebie i innych. Zwłaszcza gdy wykonujesz zawód, w którym odpowiadasz za zdrowie, bezpieczeństwo, a nawet życie innych osób. Niezależnie, czy pod wpływem alkoholu prowadzisz samochód, obsługujesz maszyny budowlane, czy też leczysz ludzi. Nie tylko narażasz się na utratę pracy, ale też na konsekwencje w postaci wyroku skazującego za spowodowanie śmierci.

Straty po obu stronach

Gdy przestajesz kontrolować ilość wypijanego alkoholu zarówno przed pracą, jak i w jej trakcie, narażasz na straty zarówno siebie, jak i firmę, w której pracujesz. Za błędy, które popełniasz w pracy, niedopatrzenia, niewykorzystane szanse na podpisanie intratnych kontraktów, czy też uszczerbki na zdrowiu innych pracowników, koszty ponosi przede wszystkim Twój pracodawca. Twoja nieobecność w pracy obciąża innych, którzy muszą przejąć na siebie Twoje obowiązki. To zaś powoduje ich przemęczenie, zwiększa stres i zmniejsza szanse na poprawę wyników w ramach własnego przydziału obowiązków.

Alkohol czy kariera?

Codziennie dokonujesz różnych wyborów. Nie zawsze są dobre, ale dopóki bierzesz za nie pełną odpowiedzialność, masz szansę na ich zmianę w przyszłości. Alkohol zaburza postrzeganie rzeczywistości i ocenę sytuacji. Pod jego wpływem możesz uznać, że tak naprawdę pomaga Ci on w osiąganiu zawodowego sukcesu. Do tego łagodzi stres, pomaga odreagować i dzięki temu Twoja wydajność w pracy rośnie.
Niestety, tego typu myślenie sprawia, że bardzo trudno zauważyć pierwsze oznaki uzależnienia. Nawet wyniki w pracy mogą Cię nie przekonać, że zmierzasz w złym kierunku.

Na szczęście w każdej chwili możesz to zmienić i nie musisz tego robić samodzielnie. I choć może się to okazać bardzo trudne, to zwrócenie się po pomoc może być Twoją najlepszą biznesową decyzją w życiu i początkiem drogi w stronę zawodowego sukcesu.