Bieganiem latem może przynieść wiele korzyści, pod warunkiem, że odpowiednio podejdziesz do tego rodzaju aktywności. Problemem nie jest pora roku sama w sobie, ale wysokie temperatury, których w letnie dni nie brakuje. Jeśli więc jesteś miłośnikiem tego rodzaju sportu i uprawiasz go od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a może nawet zimą, lato z pewnością Cię nie zniechęci. Oto kilka wskazówek, które powinieneś wciąż pod uwagę, zanim wybierzesz się kolejny raz w trasę.
Bieganie latem — o czym powinieneś pamiętać
Jeśli nie jesteś nowicjuszem w bieganiu, dobrze wiesz, że lato nie jest wymarzoną porą roku dla tego rodzaju aktywności. Upał, suche powietrze, lejący się żar z nieba i brak wiatru, to nie są idealne warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu. A jednak pomimo wszystko, z różnych powodów biegasz. Jak zatem biegać i o jakich porach dnia, by sobie nie zaszkodzić i czerpać z biegania jak najwięcej korzyści?
Która pora dnia najlepiej nadaje się na bieganie latem?
Zdecydowanie najmniej odpowiednia jest pora południowa, kiedy słońce świeci najmocniej. To właśnie wtedy istnieje największe ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Dlatego na bieganie wybieraj poranki albo wieczory. Obie pory dnia mają swoich zwolenników i często też ich wybór zależy od wolnego czasu. Jeśli jednak masz możliwość, wypróbuj ranne bieganie, w okolicach godziny 6.00 lub 6.30. Powietrze jest w tym czasie jeszcze rześkie i temperatura nie jest za wysoka.
Bez względu na porę dnia, latem wybieraj trasy zacienione, które znajdziesz między innymi w parku i lesie. Unikaj natomiast rozgrzanego asfaltu.
Przeczytaj także: Poranny jogging – biegaj co rano i poczuj się zdrowiej
O co zadbać przed wyruszeniem w trasę?
Jest kilka elementów, których nie powinno zabraknąć, gdy chcesz bezpiecznie biegać w okresie letnim.
Odpowiednie nawodnienie
Gdy temperatura jest wysoka, Twój organizm dużo szybciej traci wodę, niż to bywa w chłodne dni.
Przed rozpoczęciem biegania wypij około pół litra wody. Możesz dodać do niej soku z cytryny lub innego orzeźwiającego owocu. Raczej niech będzie w temperaturze pokojowej, dzięki czemu nie zmusisz organizmu do pracy nad ogrzaniem ciała.

Jeśli planujesz dłuższy trening, nie ruszaj w trasę bez odpowiedniej ilości wody. Na pewno nie powinny to być słodzone, gazowane napoje. Dobrym wyborem będzie napój izotoniczny, który pomoże Ci uzupełnić elektrolity. Jeśli trasa jest wyjątkowo długa, zaplanuj odwiedziny miejsc, w których będziesz mógł uzupełnić zapasy wody.
Wodę pij regularnie, małymi łykami, by w ten sposób na bieżąco zapewniać swojemu organizmowi odpowiednie nawodnienie.
Strój do biegania
Poza wodą i elektrolitami, zaopatrz się też w nakrycie głowy. To może być zarówno czapka z daszkiem, jak i chustka. Ważne, by ochronić się przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Co do ubrania, też powinno spełniać ono pewne warunki. To, że jest gorąco, nie oznacza, że materiału przykrywającego Twoje ciało powinno być jak najmniej. Nie jest to dobry kierunek myślenia w przypadku biegania. Dużo lepiej sprawdzi się lekki i przewiewny strój, nawet taki, który ma długie rękawy i nogawki. Ważne jednak, by był wykonany z naturalnych składników, najlepiej z bawełny, dzięki czemu nie doprowadzisz swojego organizmu do przegrzania.
Bieganie latem — jakie niesie ze sobą korzyści
O wiele łatwiej zmobilizować się do biegania, gdy warunki na zewnątrz są optymalne. Jeśli jednak biegasz już od jakiegoś czasu, dobrze wiesz, że z pogodą bywa różnie. Gorące dni są często sprawdzianem motywacji i wytrwałości w podjętych wyzwaniach sportowych. To jedna z ważniejszych korzyści płynących z biegania w okresie letnim. Poza tym, gdy Twoje ciało intensywnie się poci, szybciej też oczyszcza się z toksyn.
Organizm uczy się też znosić trudne warunki, co z pewnością przyda Ci się w praktykowaniu innych aktywności fizycznych.
Bieganie latem to również dobry trening mentalny, gdy musisz pokonać swoje psychiczne słabości, zniechęcenie i większe niż zwykle zmęczenie.
Tym, o czym powinieneś pamiętać, gdy decydujesz się na regularne bieganie w okresie letnim, to odpowiednie zadbanie o swój organizm. Jeśli dobrze go nawodnisz, zadbasz o odpowiednią ilość elektrolitów i ochronisz głowę przed słońcem, możesz liczyć na naprawdę miło i owocnie spędzony czas.