Wrastający paznokieć to problem, z którym częściej zmagają się mężczyźni. Z kolei paznokieć wkrecający się to domena kobiet, u których jedną z głównych przyczyn jest chodzenie w szpilkach z wąskich noskiem. Ze względu na towarzyszące obu przypadłościom dolegliwości, nie sposób ich zlekceważyć. Dlatego warto wiedzieć, jak przywrócić właściwy kształt i sposób wzrostu płytki paznokciowej. Tym właśnie zajmuje się ortonyksja, z której możesz skorzystać podczas wizyty u podologa.
Na czym polega ta forma leczenia wkręcającego się wrastającego paznokcia?
Wrastający paznokieć — najczęstsze objawy
W zależności od stopnia zaawansowania, wrastający paznokieć może dawać różne objawy. Tym, po czy możesz rozpoznać ten problem u siebie, jest wrastająca w otaczającą tkankę płytka paznokciowa, najczęściej w dużym palcu u stopy. Zwykle skutkuje to:
- tkliwością i bolesnością wałów paznokciowych,
- obrzękiem,
- zaczerwienieniem.
Jeśli w porę nie podejmiesz działań, których celem jest wyprostowania płytki i zmniejszenie jej szerokości, może dojść do stanu zapalnego. Bardziej zaawansowane stadium objawia się bogatounaczynioną tkanką w kolorze żywej czerwieniu, czyli rozrośniętą ziarniną.

Usunięcie wrastającego paznokcia Katowice
Ból, powiększający się stan zapalny, problemy z ubraniem buta i chodzeniem, to najczęstsze objawy wrastającego paznokcia. Jeśli zmagasz się z nimi, skorzystaj z pomocy podologa.
Nie zwlekaj i już dziś umów się na konsultację podologiczną w Centrum Zdrowia Vigor Point w Katowicach.
Zwykle płytka paznokciowa wrasta tylko z jednej strony, ale zdarza się też wrastanie obustronne, co dodatkowo potęguje dolegliwości bólowe. Oprócz stwardnienia powierzchni ziarniny może też dojść do infekcji i wysięku ropnego.
Wkręcający się paznokieć — jak go rozpoznać
Twoją uwagę powinien zwrócić kształt płytki. Wkręcający się paznokieć przybiera bowiem formę rurki z powodu zawiniętych bocznych krawędzi. Powoduje to ich wbijanie się w wał paznokciowy i skutkuje bólem. Im wyższy stopień zaawansowania wkręcenia, tym ból jest silniejszy. Jeśli będziesz zwlekać z naprostowaniem płytki paznokciowej, może pojawić się stan zapalny, a nawet wysięk ropny.
Innym objawem jest zgrubienie paznokcia i zrogowacenie wałów paznokciowych. Im dłużej ma miejsce wkręcanie się paznokcia, tym trudniej o jego skrócenie. Osobą, która może Ci w tym pomóc, jest podolog. Nie tylko obetnie zbyt długie paznokcie, ale też może ci pomóc w ich wyprostowaniu, czym również zajmuje się ortonyksja.

Ortonyksja — jak może ci pomoc przy wkręcającym się i wrastającym paznokciu
Terapią obu wspomnianych problemów z paznokciami zajmuje się podolog. Ortonyksja to jedna z metod działania, które pomagają zarówno wyprostować płytkę paznokciową, jak i przywrócić jej prawidłowy tor wzrostu.
Możliwe to jest dzięki specjalnym klamrom ortonyksyjnym, które przez pewien czas należy nosić. Każda z nich dostosowywana jest indywidualnie do rodzaju problemu, wielkości palca i kształtu paznokcia. Różne są bowiem sposoby wrastania, a płytka paznokciowa może mieć specyficzną grubość i elastyczność.
Klamry ortonyksyjne w leczeniu wkręcającego się i wrastającego paznokcia
Podolog ma do dyspozycji klamry wykonane ze stali chirurgicznej, plastiku, silikonu i stopu niklowo-tytanowego. Dzięki temu ma on większe możliwości przy dopasowywaniu klamry do danego paznokcia.
Dużym atutem tego rodzaju leczenia wrastającego paznokcia jest to, iż umożliwia ono normalne funkcjonowanie i chodzenie w butach. Klamry ortonyksyjne przylegają bowiem do płytki paznokciowej i oddziałują na nią 24h/dobę. Ze względu na to, iż celem tej terapii jest wyprostowanie płytki i zahamowanie procesu wrastania, niezbędne są regularne wizyty kontrolne. W ich trakcie podolog koryguje ustawienie każdej klamry, by oddziaływała na paznokieć z odpowiednią siłą. I tak aż do uzyskania optymalnego kształtu paznokcia, wygojenia się wałów paznokciowych i ustabilizowania toru wzrostu.

Bardzo ważne jest, byś nie przerywał terapii przed uzyskaniem ostatecznego efektu działania klamry ortonyksyjnej. Sama ulga w postaci ustania dolegliwości bólowych nie jest tu wystarczającym powodem. Jednym z tych, dla których nie warto wcześniej zdejmować klamry, jest brak odczuwania jej na paznokciu. Tym, co świadczy o jej obecności, jest coraz większy komfort w trakcie chodzenia.
Wkręcający się lub wrastający paznokieć a ortonyksja — kiedy warto zgłosić się do podologa
Wkręcający się czy też wrastający paznokieć nie pojawia się z dnia na dzień. To problem, który rozwija się przez pewien czas, a tym, co daje o nim znać, jest zaczerwienie wałów paznokciowych i narastający ból. To dobra wiadomość, ponieważ pozwala ona odpowiednio wcześnie skorzystać z pomocy podologa. Im mniejsze będzie zniekształcenie paznokcia i płytsze wrośnięcie w wały paznokciowe, tym krótsza forma terapii Cię czeka. Szybciej też uwolnisz się od bólu, co powinno być wystarczającym argumentem, by umówić się na konsultację podologiczną. Jak już wiesz, ortonyksja to bezbolesny i skuteczny sposób walki z tego rodzaju problemami w obrębie dużego palca u nogi. Dlatego tym bardziej nie powinieneś się jej obawiać i jak najszybciej z niej skorzystać.
Źródło: