Czy wiesz, że odpowiednia pielęgnacja skóry głowy jest równie ważna, jak pielęgnacja samych włosów? Często bowiem koncentrujemy się na dbaniu o włosy, zapominając przy tym, że ich kondycja w dużej mierze zależy od stanu skalpu. Dowiedz się, jak zdrowie skóry głowy przekłada się na zdrowie włosów, z jakimi problemami możesz się spotkać oraz jak prawidłowo dbać o skórę głowy.
Zdrowa skóra głowy = zdrowe włosy
Zdrowie skóry głowy ma kluczowe znaczenie dla kondycji Twoich włosów. W końcu to z niej wyrastają cebulki włosowe, które są odpowiedzialne za prawidłowy wzrost włosów. Niestety, skóra głowy jest narażona na różnorodne czynniki, takie jak zanieczyszczenia, pozostałości po kosmetykach do stylizacji czy nadmierne wydzielanie sebum, które mogą prowadzić do zatykania ujść mieszków włosowych. W rezultacie cebulki włosowe mają utrudnione zadanie, co w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na zdrowie i wygląd Twoich włosów.
Nadmierna produkcja łoju nie tylko utrudnia wzrost włosów, ale także może być przyczyną powstawania łupieżu. Ten zaś jest nie tylko nieprzyjemnym problemem estetycznym, ale również może prowadzić do podrażnienia skóry głowy oraz jej swędzenia.
Stan skóry głową mogą pogarszać również:
- produkty do stylizacji, farby i rozjaśniacze,
- suszenie włosów zbyt gorącym nawiewem suszarki,
- alergie,
- wszelkiego rodzaju choroby skóry, jak chociażby AZS, czy choroby przewlekłe, takie jak hashimoto, czy cukrzyca.
Mogą one powodować przesuszenie skóry głowy, a także jej swędzenie, pieczenie i podrażnienie.

Nadmiernie wypadają Ci włosy? A może masz łupież, albo bardzo swędzi Cię skóra głowy?
Niezależnie od rodzaju problemu w obrębie skóry głowy i włosów, warto skorzystać z pomocy dermatologa trychologa. Umów się na konsultację w naszej placówce w Katowicach i rozpocznij skuteczną terapię.
Pielęgnacja skóry głowy zaczyna się od oczyszczania
Podstawowym filarem prawidłowej pielęgnacji skóry głowy jest jej dokładne oczyszczanie. W tym etapie kluczowy jest wybór odpowiedniego szamponu, dostosowanego do rodzaju skóry głowy i jej indywidualnych potrzeb, a także ewentualnych problemów, z jakimi się borykasz. Od tego zależy również częstotliwość jej mycia.
Mycie skóry głowy należy wykonywać dwukrotnie. Dlaczego? Pierwsze mycie ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, takich jak kurz, brud, sebum i produkty do stylizacji. Dopiero drugie mycie jest tak naprawdę tym właściwym, w którego trakcie składniki aktywne zawarte w szamponie mogą spełnić swoje zadanie. Dzięki wstępnemu oczyszczeniu skóry mają one szanse lepiej zadziałać. Warto również pamiętać, aby do mycia używać letniej wody, ponieważ zbyt gorąca woda pobudza do pracy gruczoły łojowe, co z kolei prowadzi do szybszego przetłuszczania się skóry głowy.
Równie ważna jest sama technika mycia. Skórę głowy masujemy przy pomocy opuszków palców w taki sposób, aby jak najdokładniej dotrzeć do przestrzeni między włosami. Delikatny masaż nie tylko poprawia krążenie, ale także zwiększa skuteczność działania szamponu. Na koniec ważne jest, aby dokładnie spłukać szampon, eliminując wszelkie jego resztki. Niedokładne spłukiwanie szamponu może prowadzić do problemów skórnych, takich jak podrażnienia czy nadmierne przetłuszczanie.

Peeling — najlepszy przyjaciel Twojej skóry głowy
Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy nie może się obyć bez regularnego złuszczania. Wykonuje się je przy pomocy peelingu do skóry głowy — chemicznego lub mechanicznego. Pierwszy rodzaj to peelingi enzymatyczne lub kwasowe, które działają na zasadzie rozpuszczania martwych komórek. Z kolei peelingi mechaniczne zawierają drobne cząsteczki, dzięki którym fizycznie ścierają zrogowaciały naskórek. Oba rodzaje peelingów mają swoje zalety i tak, jak w przypadku szamponu, ich wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb skalpu.
Natomiast częstotliwość złuszczania zależy od rodzaju skóry głowy. Jeśli jest ona przetłuszczająca się albo masz problem z łupieżem, złuszczanie wykonuj raz w tygodniu. Normalnej i suchej skórze głowy w zupełności wystarczy przeprowadzenie tego zabiegu raz na dwa tygodnie. Natomiast w przypadku wrażliwej skóry, możesz wydłużyć ten czas do 3 tygodni.
Regularne złuszczanie skóry głowy przy pomocy peelingu nie tylko poprawia jej kondycję, ale także wspiera wzrost włosów poprzez lepsze ukrwienie. Pomaga też usunąć martwy naskórek i zanieczyszczenia, które mogą zatykać pory. Dodatkowo peeling redukuje nadmiar sebum i ułatwia przyswajanie składników aktywnych, które są zawarte w produktach pielęgnacyjnych. Peeling przyczynia się również do dłuższego utrzymywania świeżości włosów oraz korzystnie wpływa na ich objętość.
Pielęgnacja skóry głowy to również nawilżanie
Podobnie jak włosy, tak i skóra głowy wymaga odpowiedniego nawilżenia i odżywienia. Zwłaszcza jeśli jest przesuszona lub sucha z natury, czemu towarzyszą nieprzyjemne objawy w postaci intensywnego swędzenia, pieczenia oraz uczucia ściągnięcia. Dodatkowo przesuszona skóra głowy jest bardziej podatna na podrażnienia i pojawianie się na jej powierzchni zaczerwienień. Może się także łuszczyć, co objawia się białymi płatkami, często mylonymi z łupieżem. Niedostateczne nawilżenie skóry może również prowadzić do wzmożonego jej przetłuszczania się. Wszystko dlatego, że kiedy skóra nie otrzymuje odpowiedniej dawki nawilżenia, naturalne mechanizmy obronne organizmu mogą reagować nadprodukcją sebum. W efekcie staje się ona tłusta, co w dermatologii określane jest jako łojotok suchy. Charakteryzuje się on nadmiernym wydzielaniem sebum, które nie jest w stanie nawilżyć skóry.

Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie odpowiednich produktów, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry głowy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie serum lub wcierek do skóry głowy, które zawierają aktywne składniki nawilżające. Warto zwrócić uwagę na produkty zawierające kwas hialuronowy, ceramidy, peptydy oraz aloes, które skutecznie pomagają w nawilżeniu i regeneracji skóry.
Możesz również stosować domowe maseczki z jogurtu naturalnego, siemienia lnianego lub aloesu. Wystarczy nałożyć je na skórę głowy na około 30 minut, a następnie dobrze spłukać.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy to klucz do zdrowych i mocnych włosów. Dodając do niej dobrze zbilansowaną, zdrową i bogatą w witaminy oraz minerały dietę, odpowiednie nawodnienie, a także dbanie o zdrowie całego swojego organizmu, będziesz mieć pewność, że robisz wszystko, aby Twoje włosy wyglądały pięknie i zdrowo. Jeśli jednak doświadczasz problemów takich jak nadmierne przetłuszczanie, łupież, swędzenie, wrażliwość czy jakiekolwiek zmiany na skórze głowy, a także postępujące łysienie czy nadmierne wypadanie włosów, warto skonsultować się z trychologiem. Specjalista ten pomoże zidentyfikować przyczyny dolegliwości i zaproponuje odpowiednie rozwiązania