Placówki badań krwi – gdzie i jakie badania możesz wykonać?

Placówki badań krwi – gdzie i jakie badania możesz wykonać?

Choć Polska nie należy do czołówki krajów, w których morfologia wykonywana jest przez dużą liczbę mieszkańców, to nie można narzekać na brak zaplecza diagnostycznego. Placówki badań krwi umożliwiają przeprowadzenie badania zarówno w ramach ubezpieczenia, jak i odpłatnie.
Gdzie dokładnie możesz je wykonać i jak szeroka jest oferta wybranych placówek?

Oto kilka ważnych informacji, które pomogą Ci skuteczniej zadbać o swoje zdrowie i uchronić się przed groźnymi chorobami. W tym bowiem, między innymi pomagają badania krwi.

Lekarz pobiera krew. Placówki badań krwi - gdzie i jakie badania możesz wykonać?

Od czego zależy wybór placówki badań krwi?

Jeśli jesteś w trakcie leczenia i otrzymałeś skierowanie od lekarza prowadzącego, na wykonanie morfologii w konkretnej placówce, która się tym zajmuje, powinieneś w pierwszej kolejności udać się właśnie do niej. Zdarza się jednak, że niektóre placówki badań krwi mają długie terminy oczekiwania na wizytę. Co wtedy?
Powinieneś wiedzieć, że Twój lekarz nieprzypadkowo skierował Cię do tego, a nie innego laboratorium. Wynika to ze ściśle określonego wykazu badań diagnostycznych, za które płaci lekarz Państwowej Opieki Zdrowotnej ze środków, które otrzymuje z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownia lub laboratorium, do którego możesz zostać skierowany, najwyraźniej ma podpisane umowy z lekarzem, na wykonywanie zleconych przez niego badań. Jeśli więc chcesz zrobić to w ramach ubezpieczenia, musisz ze skierowaniem udać się do ściśle określonej placówki badań krwi.

Istnieje też druga możliwość. Takie same badania, których potrzebuje Twój lekarz do zdiagnozowania i zaplanowania leczenia, możesz wykonać w innej placówce. Jeśli nie ma ona podpisanej umowy z placówką, w której się leczysz, badania będą odpłatne.

Placówki badań krwi

Bardzo możliwe, że najczęściej badanie krwi wykonujesz w swojej przychodni, gdzie korzystasz z podstawowej opieki medycznej. Możesz to zrobić przychodząc ze skierowaniem od lekarza, bądź wykonać je na własny koszt.
Badania krwi w ramach ubezpieczenia NFZ wykonywane są też w szpitalach, w trakcie pobytu na oddziale. To tu pobierany jest materiał do badania i przekazywany do przyszpitalnego laboratorium.

Możesz też wybrać inne placówki, które świadczą tego typu usługi medyczne. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na ich zakres. Pozwoli Ci to oszczędzić czas i tym samym przyspieszyć otrzymanie wyników.
Placówki badań krwi z szerokim wachlarzem diagnostycznym, zwykle obejmują:

  • podstawową morfologię,
  • badania:
    • zlecone przez Twojego lekarza,
    • wybrane przez Ciebie osobiście,
    • na alergie i wirusy, np. na boreliozę, choroby weneryczne i inne,
  • rozbudowane pakiety, pozwalające sprawdzić potrzebne parametry.

W niektórych przypadkach, możesz od razu, przy odbiorze wyników otrzymać dokładną analizę wyników zarówno w kontekście jednostki chorobowej i celów, jakie sobie stawiasz, jak i doboru diety, suplementacji, kroplówek czy terapii hormonalnej.
Z takiej właśnie oferty, możesz skorzystać w naszych placówkach Vigor Point.

Badania krwi – nie tylko, gdy jesteś chory

Nie zawsze badanie krwi związane jest z chorobą i procesem leczenia. Są też inne sytuacje, w których warto lub powinno się zrobić morfologię. Badanie to jest tak uniwersalne i kompleksowe, że pozwala na osiąganie dużo lepszych wyników zarówno, gdy chodzi o leczenie, jak i profilaktykę zdrowotną. Zwykle do placówki badań krwi udajesz się ze skierowaniem od lekarza lub sam decydujesz się skontrolować stan zdrowia swojego organizmu. O tym, jak często warto badać krew, przeczytasz więcej w artykule “Badania krwi – jak często powinniśmy je robić?

Warto wiedzieć, że morfologia to nie tylko podstawowe badania i oznaczenia, które wykonuje się kontrolnie. Na podstawie wyników możesz zarówno dowiedzieć się o swoim stanie zdrowia, jak i sprawdzić, w jaki sposób możesz jeszcze bardziej wzmocnić swój organizm. Stąd wiele placówek medycznych oferuje badania krwi w odpowiednio przygotowanych pakietach.

Pakiety badań

W placówka Vigor Point, które posiadają nowoczesne zaplecze diagnostyczne, możesz skorzystać z pakietu:

kroplówka – uwzględnia markery wszystkich narządów, które biorą udział w metabolizmie substancji aktywnych, a dokładnie parametry wątroby, nerek, trzustki, gospodarki wodno-elektrolitowej, cukru, witamin i żelaza,

dietetycznego – podstawowe badania, które pomagają określić potencjał metaboliczny Twojego organizmu oraz dobrać odpowiedni rodzaj diety, dostosowany do Twoich potrzeb,

zmęczenie – ze względu na to, że zaburzona równowaga narządów i hormonów, może rzutować bezpośrednio na Twoje samopoczucie, badania w tym pakiecie pomogą znaleźć przyczynę przewlekłego zmęczenia, mimo, iż na co dzień, prowadzisz zdrowy styl życia,

hormonalnego – to jeden z większych pakietów, który ukierunkowany jest na gospodarkę hormonalną organizmu i obejmuje aż 22 badania, pełny panel tarczycowy, hormon stresu, przysadki, wzrostu i prostaty oraz hormony płciowe wraz z transparentami i markery rakowe.

sportowego – skierowany do osób aktywnych fizycznie, które chcą nieprzerwanie realizować wyznaczone cele sportowe, w czym pomocne mogą okazać się badania markerów narządów wewnętrznych, zmęczenia, układu kostnego, układu odpornościowego, hormonów, gospodarki mikroelementów i witamin.

Prócz pakietów badań, możesz też wykonać te ukierunkowane na znalezienie przyczyny konkretnego problemu. Należą do nich badania genetycznych predyspozycji organizmu, nietolerancji pokarmowych, czy też związane z obecną sytuacją epidemiologiczną testy na przeciwciała anty-SARS-CoV-2