fbpx

Badania z krwi – jak często powinniśmy je robić?

Tuba z krwią w dłoni lekarza. Częstotliwość badań krwi - kiedy i dlaczego warto je robić

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest prosta i brzmi: raz w roku, o ile inaczej nie zaleci lekarz. To sytuacje, gdy Twój stan zdrowia jest dobry, a badanie wykonujesz głównie w celach profilaktycznych. Oto kilka powodów, dla których warto je robić.

Częstotliwość badań krwi – dlaczego nie tylko ona jest najważniejsza?

Musisz wiedzieć, że Twoja krew zmienia skład i obraz zawsze, gdy w organizmie pojawia się jakakolwiek choroba. Niezależnie, czy to stan zapalny, wirusy, bakterie i grzyby, nie ukryją się, gdy zbadasz krew. Co więcej, możesz je namierzyć zanim jeszcze zauważysz objawy zewnętrzne.
Dzięki badaniu krwi:

 • w porę zareagujesz na możliwość pojawienia się zmian miażdżycowych,
 • dowiesz się, czy nie masz anemii,
 • zapobiegniesz pojawieniu się lub rozwojowi cukrzycy,
 • odkryjesz, czy masz problem z tarczycą,
 • skontrolujesz pracę swoich nerek,
 • dowiesz się o ukrytych stanach zapalnych,
 • sprawdzić poziom elektrolitów,
 • upewnisz się, czy nie masz HIV.

A to tylko najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą morfologia, dlatego jeśli dotąd jej nie robiłeś, wykonaj w najbliższym czasie. Zapisz datę i ponów po roku, by mieć pod kontrolą to, co dzieje się w Twoim organizmie i móc odpowiednio wcześnie zareagować.

Podstawowe oznaczenia i normy w badaniu krwi

Biorąc do ręki wyniki morfologii, w pierwszej chwili możesz nie wiedzieć, czy wszystko jest w porządku, czy może są powody do niepokoju. Zamiast szukać informacji w Internecie, ostateczną interpretację pozostaw lekarzowi prowadzącemu.

Oto podstawowe oznaczenia i normy:

HCT – hematokryt – wskazuje na objętość, jaką we krwi stanowią erytrocyty, czyli czerwone krwinki. Przekroczone normy mogą świadczyć o odwodnieniu lub zbytnim zagęszczeniu krwi, zaś niedobór o niedokrwistości.

Normy:

 • dla mężczyzn: 40-54%
 • dla kobiet: 35-45%.

HGB – hemoglobina – do jej najważniejszych i podstawowych funkcji należy udział w transporcie tlenu i części dwutlenku węgle, który jest produktem ubocznym oddychania. Choć sam wynik poziomu hemoglobiny nie jest wystarczający do postawienia diagnozy, to w połączeniu z niskim poziomem czerwonych krwinek, może wskazywać na anemię. Zbyt wysoki poziom może sugerować choroby płuc.

Normy:

 • dla mężczyzn: 14-18 g/dl,
 • dla kobiet: 12-16 g/dl,

RBC – erytrocyty – czerwone krwinki odpowiadają za przenoszenie tlenu, który pobierają z naczyń pęcherzyków płucnych i dostarczają do wszystkich części organizmu. Elementem sprzyjającym jest hemoglobina, która zawiera związek umożliwiający oddanie tlenu w odpowiednich warunkach.
Nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć o nadkrwistości lub anemii.

Norma: 4,2-6 mln/ul

WBC – leukocyty – krwinki białe pełnią funkcje obronne w organizmie, chroniąc go przed bakteriami i wirusami. Jeśli wynik odbiega od normy, może to wskazywać na procesy zapalne, zakażenia, nowotwory krwi lub uszkodzenia szpiku kostnego.

Norma: 4-10 tys./ul

PLT – trombocyty – płytki krwi, odgrywają ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi i skurczu naczyń krwionośnych. Brak normy stwierdza się np. w chorobach szpiku kostnego czy w chorobach śledziony. Przekroczenie normy może, ale nie musi wskazywać na stany zapalny, duży wysiłek fizyczny i niedobór żelaza. Zbyt niski poziom płytek krwi objawia się trombocytopenią oraz łatwą skłonnością do krwawień.

Norma: 140-440 tys./ul

Jeśli w Twoim organizmie, równowaga jest zaburzona, częstotliwość badań krwi będzie odpowiednio większa. Pozwala ona nie tylko odkryć rodzące się stany zapalne, ale pomaga też monitorować proces zdrowienia i zmian, które w tym czasie zachodzą w organizmie.