Trt testosteron – kiedy wdrożyć terapie testosteronem?

Trt testosteron – kiedy wdrożyć terapie testosteronem?

Testosteron to znany wszystkim męski hormon steroidowy. Jest produkowany przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach. Jego niewielkie ilości są także syntezowane przez korę nadnerczy, a w żeńskim organizmie również jajniki i łożysko w trakcie ciąży. W prawidłowo funkcjonującym organizmie poziom testosteronu powinien mieścić się w ściśle określonych normach. Niestety spadek stężenia tego hormonu może obfitować w wiele negatywnych skutków. W takiej sytuacji należy lepiej dowiedzieć się, czym jest TRT testosteron. Zgłębimy ten temat w poniższym artykule!

Zbyt mało testosteronu – skutki

Ludzki organizm musi zachować pewną równowagę, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów i narządów. Produkowane enzymy i hormony muszą mieścić się w określonych normach, a spadek lub nadwyżka ich stężenia może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Regularne badania pozwalają w porę wykryć nieprawidłowości, dzięki czemu lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednią metodę leczenia. Tak samo również testosteron musi mieścić się w określonych normach. Dla mężczyzny jest to 9,00 – 34,7 nmol/l, podczas gdy u kobiet stężenie tego hormonu powinno mieścić się w przedziale 0,52 – 2,43 nmol/l. Spadek poziomu testosteronu poniżej dolnej granicy może prowadzić do nieprzyjemnych skutków. U mężczyzn są to:

– zaburzenia wzwodu,

– spadek aktywności seksualnej,

– zaburzenia popędu seksualnego,

– ginekomastia,

– zmniejszenie owłosienia charakterystycznego dla płci męskiej,

– niska masa kostna,

– zaburzenia snu,

– wahania nastroju,

– depresja, 

– utrata siły i masy mięśniowej,

– otyłość. 

Jak widać, lista skutków niskiego poziomu testosteronu jest długa i z pewnością moglibyśmy wymienić jeszcze kilka nieprzyjemnych konsekwencji. Pacjenci, u których poziom testosteronu jest zbyt niski, cierpią z powodu kompleksów i nie czują się wystarczająco „męsko”. W takiej sytuacji warto zainteresować się, czym jest TRT testosteron. Dowiedz się więcej!

trt testosteron

TRT testosteron – na czym polega terapia?

TRT testosteron (Testosterone Replacement Therapy) to inaczej terapia zastępcza testosteronem. Chodzi tutaj o nic innego, jak podawanie odpowiednich dawek testosteronu do organizmu, tak aby zachować stały poziom tego hormonu, mieszczący się w określonych normach. Przywrócenie fizjologicznego poziomu testosteronu będzie skutkowało poprawą samopoczucia, przywróceniem siły i sprawności fizycznej oraz wzrostem pewności siebie. TRT testosteron należy wdrożyć, kiedy lekarz rozpozna u Ciebie objawy niedoboru testosteronu. Aby ocenić poziom tego hormonu we krwi, zgłoś się do jednej z placówek Vigor Point i wykonaj badanie krwi bez skierowania. Diagnostyka niedoboru testosteronu jest prosta, a pomóc może w tym również tzw. test ADAM. Nie da się jednak ukryć, że korzyści idące za przywróceniem męskich cech są warte nawet większego poświęcenia. 

W jakim wieku zastosować TRT testosteron?

Dostępność badań krwi bez skierowania pozwala na szybkie zdiagnozowanie nieprawidłowości w organizmie. Również z tego powodu zauważa się coraz częstszą diagnostykę pacjentów w kierunku niedoborów testosteronu. Chociaż wraz z wiekiem można zaobserwować spadek tego hormonu we krwi, niedobór testosteronu diagnozuje się również u młodszych pacjentów. Wczesne zdiagnozowanie problemu i włączenie TRT testosteron poprawi jakość życia i funkcjonowania tych mężczyzn. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o hormonalnej terapii zastępczej testosteronem – zadzwoń do nas! W celu wykonania badania krwi i oceny stężenia testosteronu oraz innych parametrów możesz zgłosić się do jednej z naszych placówek. Adresy placówek Vigor Point znajdziesz TUTAJ!