Tolerancja na alkohol – czym jest i od czego zależy?

Tolerancja na alkohol – czym jest i od czego zależy?

Na pewno udało Ci się zaobserwować, że niektóre osoby są wrażliwe na małe ilości alkoholu. Podczas gdy inni wydają się trzymać fason nawet po spożyciu dużej ilości wysokoprocentowych napojów. W towarzystwie często słyszymy różne ciekawostki i teorie, które próbują wyjaśnić tajemnicę różnic w tolerancji alkoholu. Jak to wyjaśnia nauka? Jakie są czynniki, które wpływają na tolerancję alkoholową? Z najnowszych badań WHO wynika, że nadużywanie alkoholu dotyczy nawet 2,5 miliona Polaków. Kiedy warto skorzystać z metody wspomagania w problemach alkoholowych?

Czym jest tolerancja na alkohol?

U osób, które regularnie piją alkohol, możemy zaobserwować zjawisko zwiększonej tolerancji na tę substancję. Oznacza to, że po dłuższym okresie nadmiernej konsumpcji alkoholu, efekty działania alkoholu stają się mniejsze. Aby osiągnąć stan upojenia alkoholowego, konieczne staje się spożycie coraz większych ilości alkoholu. Ten wzrost tolerancji ma wpływ na zachowania związane z piciem oraz ich konsekwencje. W przypadku niektórych osób może wręcz zachęcać do nadmiernego spożywania alkoholu. To z kolei prowadzi do rozwijania uzależnienia od alkoholu i patologicznych zmian w strukturze i funkcjonowaniu wszystkich organów i układów ciała.

Zwiększona tolerancja na alkohol wpływa również na sposób wykonywania czynności w stanie nietrzeźwości. Osoba jest skłonna podejmować ryzykowne i niebezpieczne zachowania. Często nawet sprzeczne z prawem. Ponadto, tolerancja alkoholowa może prowadzić do zmniejszenia lub całkowitej utraty skuteczności innych przyjmowanych substancji, zwłaszcza leków lub używek.

Czym jest spowodowana niska tolerancja na alkohol?

  1. Płeć: Kobieta posiada w swoim organizmie duże ilości estrogenów, które sprzyjają szybszemu wchłanianiu alkoholu. Dodatkowo, w żołądkach kobiet występuje mniejsza ilość enzymu dehydrogenazy alkoholowej, który odpowiada za rozkład etanolu, co prowadzi do większej ilości czystego alkoholu wchłanianego do organizmu. Ponadto, organizm kobiecy charakteryzuje się większą zawartością tkanki tłuszczowej, co sprawia, że spożyty alkohol jest rozkładany w mniejszej ilości płynów. To z kolei prowadzi do osiągnięcia wyższego stężenia alkoholu we krwi,
  2. Wiek: Osoby starsze również wykazują większą wrażliwość na działanie alkoholu wysokoprocentowego. Wraz z upływem lat, aktywność enzymów odpowiedzialnych za metabolizm alkoholu maleje, co skutkuje dłuższym czasem obecności alkoholu w organizmie. Dodatkowo, obecność ewentualnych chorób przewlekłych oraz przyjmowanie różnych leków przez seniorów może mieć wpływ na reakcję organizmu na alkohol.
  3. Masa: Warto zauważyć, że tkanka tłuszczowa różni się od tkanki mięśniowej pod względem zawartości wody. Tkanka tłuszczowa ma relatywnie mniejszą ilość wody. Ponieważ alkohol rozpuszcza się w środowisku wodnym, osoby o większej masie mięśniowej będą miały mniejszą podatność na działanie alkoholu niż osoby o takiej samej masie ciała, ale z większym udziałem tkanki tłuszczowej.
  4. Zmęczenie i osłabienie organizmu.
  5. Brak jedzenia.
  6. Nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego.
  7. Defekt enzymu.
  8. Zaangażowanego w metabolizm alkoholu. 

Wysoka tolerancja na alkohol 

Zauważasz, że z czasem potrzebujesz coraz większej ilości alkoholu, aby odczuć efekt? Jeśli tak, to jest to sygnał alarmowy. Zwiększająca się tolerancja na alkohol często jest jednym z pierwszych objawów rozwijającej się choroby alkoholowej. Warto jednak zauważyć, że nie każda osoba uzależniona jest mniej podatna na działanie alkoholu. Poziom tolerancji alkoholowej może być bardzo zróżnicowany w zależności od fazy choroby alkoholowej.

tolerancja-na-alkohol

Niektóre predyspozycje do tolerancji alkoholu są uwarunkowane genetycznie. Badania wykazały, że synowie ojców uzależnionych od alkoholu wykazują mniejsze zaburzenia zachowania i osobowości po spożyciu alkoholu w porównaniu do synów ojców, którzy nie są uzależnieni od alkoholu. Te genetyczne predyspozycje i ogólnie mniejsza podatność na działanie alkoholu mogą skłaniać do nadmiernego spożywania alkoholu. Jednak ograniczenie spożycia alkoholu już na wczesnym etapie rozwoju uzależnienia może przeciwdziałać występowaniu przewlekłych faz choroby alkoholowej.

Jak radzić sobie z problemem alkoholowym?

Stosowanie tzw. wszywki alkoholowej z lekiem Disulfiram ma na celu powstrzymanie Pacjenta przed piciem alkoholu, który będzie kojarzył się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jeśli sięgniesz po alkohol w trakcie terapii wspomagającej, możesz spodziewać się przykrych konsekwencji.

Lek ma postać małej tabletki, która zostaje wszczepiona podpowięziowo, najczęściej w okolicy pośladkowej górnej. Dawkę dobiera specjalista, indywidualnie dla każdego pacjenta, mając na uwadze jego wagę oraz okres, na jaki decyduje się pozostać w całkowitej abstynencji. Cała procedura trwa około 30 minut. Po obserwacji w naszej placówce możesz udać się do domu własnym samochodem, ponieważ lek nie wpływa na prowadzenie pojazdów.

W Vigor Point oferujemy kompleksowe wsparcie w leczeniu problemów z alkoholem. Jeśli szukasz pomocy,  możesz umówić się na indywidualny zabieg wszczepienia implantu z lekiem Disulfiram, który jest stosowany jako wsparcie podczas terapii odstawienia alkoholu. Ważne jest, żebyś wiedział, że podczas zabiegu w placówce Vigor Point będziesz mieć całkowitą prywatność. Dążymy do zapewnienia pełnej dyskrecji i prywatności, abyś mógł rozpocząć swoją drogę ku zdrowemu życiu bez alkoholu w swobodny sposób, bez dodatkowego stresu.

tolerancja-na-alkohol

Jak skutecznie leczyć kaca?

Czujesz się osłabiony i znużony po nieprzespanej nocy z powodu kaca? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie – kroplówkę witaminową. Nasza placówka oferuje specjalne zabiegi, które pomogą Ci szybko odzyskać energię i poprawić samopoczucie. Kroplówka witaminowa to skuteczny sposób na nawodnienie organizmu oraz dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych. Dzięki niemu Twój organizm otrzyma potrzebne witaminy, minerały i elektrolity, które pomogą złagodzić objawy kaca, takie jak ból głowy, osłabienie, nudności czy odwodnienie. Nasi doświadczeni specjaliści zapewnią Ci profesjonalną opiekę i dobiorą odpowiednie składniki, dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Kroplówka witaminowa to szybkie i skuteczne rozwiązanie, które pomoże Ci wrócić do formy i cieszyć się kolejnym dniem.

Nie trać czasu na próby złagodzenia objawów kaca samodzielnie. Skorzystaj z naszej kroplówki witaminowej i poczuj różnicę już teraz. Zapraszamy do naszej placówki, gdzie zapewnimy Ci komfortową atmosferę i profesjonalną opiekę.