Hormony i nastrój to naczynia połączone. Zmiany tych pierwszych nie pozostają bez wpływu na drugi element tego duetu. Im więcej wiesz na ten temat, tym łatwiej Ci będzie uniknąć dużych zmian w samopoczuciu. Zwłaszcza gdy chodzi o gorszy, negatywnie wpływający na codzienne funkcjonowanie nastrój. Co ważne, nie tylko kobiety zmagają się z comiesięcznymi huśtawkami nastoju, co związane jest z okresem. Również zmiany nastroju u mężczyzn to zjawisko, które nie należy do rzadkości, co w tym przypadku może mieć związek z poziomem testosteronu.
Jak w praktyce wygląda ta zależność i co warto zrobić, by nie tylko ograniczyć skrajne wahania nastroju, ale też zmniejszyć ryzyko depresji?
Poziom testosteronu — czy zawsze jest stały
Poziom testosteronu u mężczyzn nie zawsze jest taki sam. Do jego wahań dochodzi każdego dnia, stąd inaczej możesz się czuć rano, a czego innego doświadczać, gdy dzień dobiega końca. Niemały wpływ ma na to zarówno wiek, jak i styl życia, jaki prowadzisz.
Powinieneś jednak wiedzieć, że na większy poziom testosteronu możesz liczyć rano i w pierwszej połowie dnia. Dzięki temu nie tylko masz więcej energii i mocniejsze libido, ale też czymś naturalnym jest dla ciebie większa aktywność. W miarę zbliżania się do wieczora poziom testosteronu się obniża, przez co Ty możesz czuć spadek nastroju, rozdrażnienie oraz ograniczony poziom energii i cierpliwości. Warto o tym wiedzieć, by odpowiednio zarządzać swoimi emocjami, co będzie miało wpływ na relacje z innymi i Twoją produktywność w drugiej części dnia.
Niestety, do wahań poziomu testosteronu dochodzi nie tylko w ciągu dnia. Jego poziom systematycznie spada wraz z Twoim wiekiem. Im jesteś starszy, tym hormony tego będzie mniej. Nie każdy jednak w starszym wieku doświadcza jego wyraźnych deficytów. Na poziom testosteronu duży wpływ ma Twój styl życia. Jeśli pozbawiony jest on regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diety, odpoczynku, w tym dobrej jakości snu, a Twoje życie toczy się w nieustannym stresie, może dojść do znacznego zmniejszenia ilości testosteronu. To zaś nie pozostanie bez wpływu na Twoje ciało i umysł.
Zmiany nastroju u mężczyzn a poziom testosteronu
Nie tylko spadek libido, otyłość, czy zaburzenia glikemii mogą wskazywać na spadek poziomu testosteronu. Również zmiany nastroju u mężczyzn mogą być wystarczającym powodem do sprawdzenia tego ważnego hormonu.
Objawy niedoboru testosteronu
Wskazaniem do zbadania poziomu testosteronu może być regularne, a nawet coraz częstsze doświadczanie:
- smutku,
- napięcia,
- braku cierpliwości,
- problemów z pamięcią,
- spadku energii do działania,
- wycofywania się z dotychczasowych aktywności,
- senności,
- problemów z koncentracją.
Może się to odbijać też na relacjach z innymi, które wystawione będą na próbę z powodu Twojej drażliwości, bezpodstawnych wybuchów gniewu, pesymizmu i ogólnego złego samopoczucia.
W sytuacji, gdy od pewnego czasu doświadczasz tego rodzaju stanów, przyjrzyj się swojemu stylowi życia. Jeśli:
- żyjesz w pośpiechu i stresie,
- jesteś przeciążony pracą i natłokiem obowiązków,
- na co dzień jesteś pod wpływem silnych emocji, które wynikają z problemów zawodowych, finansowych lub rodzinnych,
- przeżyłeś traumę i wciąż nie możesz się z tego otrząsnąć,
wówczas może dojść do zaburzeń gospodarki hormonalnej i obniżenia poziomu testosteronu.
Depresja u mężczyzn
Gdy pomimo dużych wahań nastroju, które nie ustępują, a wręcz się nasilają, zlekceważysz ten problem i nie skorzystasz z pomocy, mogą się one przerodzić w epizody depresyjne. Niestety wciąż wielu mężczyzn, w przeciwieństwie do kobiet, ma problem z przyznawaniem się do swoich uczuć. Wręcz wstydzą się odkryć przed innymi i poprosić o pomoc, choć wahania nastroju destabilizują ich życie zawodowe i osobiste. Uznając lęk, niepokój, czy melancholię za niemęskie, mogą je ukrywać i tłumić, co ostatecznie może przejść w zaawansowaną postać depresji. Ta zaś nierzadko objawia się myślami, a nawet próbami samobójczymi, samookaleczeniem, zachowaniami autodestrukcyjnymi, czy też ucieczką w używki i substancje psychoaktywne.
Co zrobić, by temu zapobiec?
Zmiany nastroju u mężczyzn — jak sprawdzić przyczynę
Już sama świadomość tego, jak się czujesz i kiedy zachowujesz się nieadekwatnie do sytuacji, może być dobrym początkiem i skłonić Cię do podjęcia odpowiednich działań. Zwłaszcza gdy stan ten będzie się utrzymywał, a nawet pogłębiał, co nie powinno umknąć Twojej uwadze.
W takiej sytuacji powinieneś umówić się na konsultację medyczną i zbadać poziom testosteronu w swoim organizmie. Dopiero na podstawie wyników lekarz będzie mógł Ci zaproponować odpowiednią formę leczenia.
Przyczyna niekoniecznie musi być jedna, ale zmiany nastroju u mężczyzn często wynikają z zaburzeń gospodarki hormonalnej, w tym ze spadku poziomu testosteronu.
Jeśli się okaże, że właśnie to jest przyczyną częstych i trudnych do wytłumaczenia huśtawek nastroju, możesz rozważyć skorzystanie z zastępczej terapii hormonalnej dla mężczyzn. Do tego niezbędne może się okazać wprowadzenie konkretnych zmian w Twoim dotychczasowym stylu życia. Mowa tu o technikach radzenia sobie ze stresem, regularnej aktywności fizycznej, zdrowej i bogatej w składniki odżywcze diecie oraz odpowiedniej ilości snu w nocy.
Pomyśl też o nauce radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz świadomym wybieraniu reakcji na trudne sytuacje, które wciąż obecne będą w Twoim życiu. Z czasem, gdy wyrobisz w sobie zdrowe nawyki, łatwiej Ci będzie utrzymać testosteron na właściwym poziomie i tym samym ograniczyć codzienne wahania nastroju.