Badanie drożności jajowodów – po co je wykonywać?

Badanie drożności jajowodów – po co je wykonywać?

Droga do macierzyństwa potrafi być zawiła i pełna procedur oraz badań koniecznych do wykluczenia bądź potwierdzenia przyczyny niepłodności. Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka daje nadzieję na rozpoznanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jednym z wielu badań wykorzystywanych w diagnostyce problemów z zajściem w ciążę jest badanie drożności jajowodów. Jaki jest cel wykonywania tego badania? 

badanie drożności jajowodów

Badanie drożności jajowodów – co to jest?

HSG, czyli histerosalpingografia stanowi jedno z podstawowych badań służących diagnostyce niepłodności. Rozpoznanie niedrożności jajowodów jest bowiem jednym z kluczowych elementów, który pozwala dobrać odpowiednią metodę leczenia. Jajowody połączone są z jamą macicy, a tą właśnie drogą przemieszcza się komórka jajowa, co umożliwia zapłodnienie i rozwój zarodka. Nawet jeśli tylko jeden z jajowodów jest niedrożny, szansa na zajście w ciążę znacznie spada. Dlatego tak ważne jest, aby wykluczyć tę przyczynę, kiedy bezskutecznie staramy się o potomstwo. Badanie drożności jajowodów pozwala na:

 – zbadanie drożności jajowodów, a także ich kształtu,

– ocenę kształtu macicy,

– wykrycie polipów, zrostów oraz mięśniaków.

badanie drożności jajowodów

Na czym polega badanie drożności jajowodów?

Badanie drożności jajowodów wykonuje się z użyciem nowoczesnego sprzętu. Polega na wstrzyknięciu do macicy specjalnego płynu, który będzie widoczny w badaniu HSG. W trakcie całej procedury zostanie wykonana seria zdjęć rentgenowskich, na których uwidocznione będą narządy rodne. Ponieważ wprowadzony środek ma właściwości kontrastujące, uzyskany obraz przedstawi dokładny obrys wewnętrznych ścian jajowodów i macicy. Badanie HSG ułatwi znalezienie dokładnej lokalizacji niedrożności lub wykluczenie tego problemu. Jeśli środek kontrastujący bez trudności przedostanie się do końca, lekarz może wykluczyć problem niedrożności jajowodów.

Jak się przygotować do badania HSG?

Chcąc wykonać badanie drożności jajowodów, trzeba mieć na uwadze, że wymaga ono pewnego przygotowania. Przede wszystkim dieta dzień przed powinna być lekkostrawna, a na samo badanie należy udać się na czczo (ostatni posiłek można zjeść minimum 6 godzin wcześniej). Możliwe jest picie wody niegazowanej, jednak przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Na około 20 minut wcześniej zaleca się przyjęcie środka rozkurczowego w postaci czopka. Należy pamiętać, że badania drożności jajowodów nie wykonujemy podczas miesiączki. Jest to badanie przeciwwskazane u kobiet w ciąży. W przypadku kobiet uczulonych na środek kontrastujący możliwe jest wykonanie badania metodą Sono-HSG. Wykonanie histerosalpingografii tą metodą wykorzystuje aparat ultrasonograficzny, a środek kontrastujący zamieniony jest na sól fizjologiczną.