Kto i jak często powinien mierzyć ciśnienie tętnicze?

Kto i jak często powinien mierzyć ciśnienie tętnicze?

Być może zastanawiasz się czasem, jak często mierzyć ciśnienie i czy w ogóle powinieneś to robić. W końcu chodzi o Twoje serce i układ krążenia, więc tego typu rozważania są jak najbardziej na miejscu. Tym bardziej, jeśli jesteś zdrowy i teoretycznie nie odczuwasz żadnych dolegliwości w tym obszarze swojego ciała, ale chcesz odpowiednio wcześnie zareagować, gdyby działo się coś niedobrego. W innym przypadku z pewnością najważniejsze informacje przekazał Ci Twój kardiolog i wiesz, co i kiedy powinieneś robić.

Co warto wiedzieć na temat samego ciśnienia, jak i mierzenia go w warunkach domowych?

Uśmiechnięta lekarka mierzy ciśnienie kobiecie. Jak często mierzyć ciśnienie tętnicze oraz jak robić to prawidłowo?

Czym jest ciśnienie tętnicze?

Jako wynik pomiaru ciśnienia, pojawiają się dwie wartości. Z czego wynikają i czego dotyczą?

Aby krew mogła docierać do wszystkich narządów i dostarczać tlen oraz substancje odżywcze, musi zostać tam skierowana z odpowiednią siłą wyrzutu. Jeśli mierząc ciśnienie otrzymasz przykładowo wynik 120/80, to wartość górna, czyli w tym przypadku 120 określa ciśnienie skurczowe. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje ono w chwili wypompowywania krwi z serca w wyniku jego skurczu. Dzięki temu może ona z odpowiednia siłą płynąć tętnicami przez całe ciało.
Z kolei druga wartość, czyli przykładowe 80 to ciśnienie rozkurczowe, mierzone w chwili ponownego napełniania się serca krwią.
Warto też wiedzieć, że samo ciśnienie to siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic.

Dzięki temu, że Twój organizm posiada mechanizmy, które regulują ciśnienie krwi i tym samym zabezpieczają Cię przed jego nadmiernym wzrostem i spadkiem, zwykle nie musisz się niczym martwić. Co innego, gdy dochodzi do zbyt dużych i częstych jego wahań. To sygnał, by udać się do lekarza i skorzystać z dokładniejszych badań i tym samym uniknąć większych problemów zdrowotnych.

Kiedy i jak często mierzyć ciśnienie?

W zależności od pory dnia, przeżywanych emocji, czy też Twojej aktywności, może dochodzić do wahań ciśnienia tętniczego i jest to całkiem naturalne zjawisko. Zwykle do normy wraca ono po chwili odpoczynku i wyrównaniu oddechu.
Jeśli nie masz problemów z sercem, ani stwierdzonego nadciśnienia, pomiaru powinieneś dokonywać przynajmniej raz w roku. Najlepiej, jeśli zrobisz to podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Ciśnieniomierz, którym dysponuje lekarz jest bowiem dużo dokładniejszy od tych, które zwykle używane są w domu.

W sytuacji, gdy masz rozpoznane nadciśnienie, powinieneś je mierzyć ok. 2 razy w tygodniu. Chyba, że chodzi o okres zmiany dawkowania leków lub ustawiania leczenia. Wtedy, w zależności od zaleceń lekarza, sprawdzaj ciśnienie dwukrotnie w ciągu dnia, a dokładnie:

  • dwa razy rano przed zażyciem leków i przed śniadaniem,
  • dwa razy wieczorem przed kolacją.

Dodatkowo pomiaru ciśnienia dokonaj w przypadku pojawienia się objawów wzrostu i obniżenia ciśnienia. Zwykle jest to szum w uszach, zawroty głowy, mroczki przed oczami, ból głowy i dyskomfort w klatce piersiowej.

Do mierzenia najlepiej używaj ciśnieniomierza z mankietem zakładanym na ramię. Zanim kupisz tego typu aparat, pamiętaj by mankiet był dobrze dobrany do obwodu ramienia.

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie w warunkach domowych?

By pomiar był jak najdokładniejszy, zadbaj o odpowiednie warunki podczas jego wykonywania. Rób to w ciszy, spokoju i w neutralnej temperaturze otoczenia. Jeśli ciśnienie zmierzysz po wysiłku, posiłku, paleniu papierosów, w stresie i w gorączce, wynik może być zmieniony.

Istotne jest nie tylko to, jak często mierzyć ciśnienie, ale by robić to dobrze. Dlatego pomiaru dokonuj w pozycji siedzącej, po kilkuminutowym odpoczynku. Krawędź dolna mankietu ciśnieniomierza powinna znajdować się ok. 2 cm nad łokciem.
Podeprzyj łokieć tak, by ramię znajdowało się na wysokości serca. Rozluźnij też mięśnie w badanej ręce.
Jeśli mierzysz ciśnienie często, zapisuj otrzymane wyniki, by móc je później przekazać lekarzowi.

Ciśnieniomierz pokazujący nadciśnienie. Jak często mierzyć ciśnienie tętnicze oraz jak robić to prawidłowo?

Prawidłowe, czy może już za wysokie?

By odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza w przypadku podejrzenia nadciśnienia, powinieneś znać podstawowe wartości i ich odchylenia od normy. Oto one:

  • <120/<80 – ciśnienie prawidłowe,
  • 120-129/80-84 – ciśnienie optymalne,
  • 130-139/85-89 – ciśnienie wysokie prawidłowe,
  • >140/>90 – nadciśnienie tętnicze.

Za prawidłowe uznaje się to pierwsze, a dokładnie 120/80. To wynik, który jest efektem wielu lat dociekań naukowców, którzy badali kobiety i mężczyzn różnego wzrostu, masy ciała i różnych ras. Okazało się, że ciśnienie to wiąże się z najmniejszym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Niewielkie odchylenia od normy nie powinny wzbudzać Twojego niepokoju. Jeśli jednak ciśnienie przekroczy 140/90 zgłoś się do lekarza, by przeprowadzić dokładne badanie i jeśli zajdzie taka potrzeba, rozpocząć leczenie nadciśnienia.