Poczuj się dobrze we własnej skórze, czyli facet po 40-tce

Poczuj się dobrze we własnej skórze, czyli facet po 40-tce

To, że kobiety nie szczędzą czasu na dbanie o swój wygląd, to jedno. Ale czy nie powinno tak być również w przypadku mężczyzn?
Choć 30, 40, czy 50 to tylko liczby, w przypadku wieku rządzą się swoimi prawami i wskazują na konkretne zmiany zachodzące w ciele, związane z procesem starzenia. Na niektóre z nich nie masz wpływu, ale są też takie, które możesz spowolnić.
Zmieniając swoje codzienne nawyki i świadomie dbając o swoje ciało, wpłyniesz nie tylko na swój wygląd, ale też na zdrowie całego organizmu. Co dokładnie możesz zrobić?

Facet po 40-tce, czyli jak się czuć dobrze we własnej skórze

Czego powinieneś unikać, gdy skończyłeś 40 lat?

Niezależnie, jak wygląda obecnie Twoje życie osobiste i zawodowe, Twoje ciało zmienia się i będzie to robić przez kolejne lata. Tym, co najbardziej rzuca się w oczy, jest wygląd. Nie każdy mężczyzna po 40. roku życia doświadcza takich samym zmian, ale niektóre na pewno da się zauważyć. Niegdyś gładkie czoło, dziś naznaczone jest pogłębiającymi się zmarszczkami, a skóra pod oczami stała się wyraźnie cieńsza, mniej elastyczna i pomarszczona.
Przerzedzają się włosy i gdzieniegdzie pojawią się siwe. Zwalnia Twój metabolizm, a to prosta droga do przytycia.

To, czego powinien unikać facet po 40-tce jest tym samym, co mógłby sobie odpuścić będąc młodszym. Mowa tu o:

  • paleniu papierosów,
  • nieprawidłowej diecie,
  • nadużywaniu alkoholu,
  • stresie,
  • braku aktywności fizycznej,
  • przepracowaniu,
  • niedospaniu,
  • nadwadze i otyłości.

Gdybyś odpowiednio wcześnie postawił na świadomą troskę o swoje zdrowie i wygląd, dziś wiele problemów związanych z wiekiem, nie miałoby racji bytu, albo nie byłyby w tak zaawansowanym stadium swojego rozwoju.

Jak powinien dbać o siebie facet po 40-tce?

Tym, na co mężczyźni w tym wieku powinni zwrócić uwagę jest zmiana stylu życia. Jakie konkretnie zmiany warto wprowadzić, jeśli naprawdę chcesz się dobrze czuć we własnej skórze?

Zdrowa dieta

Utrzymanie prawidłowej masy ciała, zwykle wymaga wprowadzenia pewnych zmian w codziennych przyzwyczajeniach żywieniowych. Nie znaczy to, że musisz od razu zrezygnować ze swoich ulubionych dań. Być może z niektórych tak, ale w innych wystarczy wprowadzić pewne modyfikacje. Istotne jest, by w Twojej diecie nie zabrakło białka i tłuszczy roślinnych, warzyw i owoców, kasz, orzechów, migdałów, ciemnego pieczywa i ryb.

Regularna aktywność fizyczna

Rodzaj i intensywność ćwiczeń powinna być dobrana do Twoich indywidualnych predyspozycji. Najlepiej, jeśli uwzględniać będą one Twoja kondycję, styl życia, stan zdrowia i możliwości. Jeśli nie jesteś pewien, czy wybrane zestawy nie wpłyną negatywnie na Twoje zdrowie, możesz doradzić się swojego lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza medycyny sportowej.
Jeśli jednak nie masz zbyt wiele czasu, zadbaj, by każdego dnia pojawił się chociaż jeden rodzaj aktywności sportowej. Może to być spacer, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking, czy też proste ćwiczenia wykonywane w domu.

Pielęgnacja skóry

Choć dzięki testosteronowi męska skóra starzeje się wolniej od kobiecej, to i tak w pewnym wieku pojawiają się zmarszczki. A te, zwykle są głębsze i bardziej wyraziste. Na jakość cery wpływa nie tylko wiek, ale też warunki zewnętrzne, wynikające ze stylu życia. Należą do nich: stres, klimatyzacja, promieniowanie UV, palenie papierosów, zła dieta i brak nawilżania.
Ten ostatni element możesz zmienić w każdej chwili. Właściwie każdy facet po 40-tce powinien to zrobić już w wieku 30 lat. To wtedy najlepiej zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe. Jeśli do tej pory tego nie robiłeś, zacznij teraz. W tym celu zaopatrz się w odpowiednie dla Twojego wieku kremy i kosmetyki zawierające substancję, które pomagają zwalczać wolne rodniki. Mowa tu między innymi o bioflawonoidach oraz witaminie C i E.

Terapia hormonalna

Po 35. roku życia w organizmie mężczyzny spada poziom testosteronu, który wpływa na wiele sfer jego życia. Nie u każdego ten spadek jest od razu odczuwalny, ponieważ różny może być jego poziom wyjściowy. Dlatego przekraczając ten wiek, warto sprawdzić, czy aby to nie testosteron, a dokładnie jego zbyt mała ilość stoi za obniżonym libido, przemęczeniem, trudnością z koncentracją, brakiem motywacji, czy też trudnością w utrzymaniu erekcji.
Wstępnie możesz się tego dowiedzieć, wykonując samodzielnie test ADAM lub robiąc odpowiednie badania po konsultacji z lekarzem. Jeśli okaże się, że testosteron jest poniżej prawidłowego poziomu, możesz zwiększyć jego ilość za pomocą terapii hormonalnej dla mężczyzn.

Zmiana stylu życia

Im jesteś starszy, tym więcej wyborów związanych ze stylem życie będziesz musiał dokonywać. Twój organizm nie jest już tak mocny i odporny na działanie czynników, które niekoniecznie mu służą. Dlatego rozważ wprowadzenie pewnych zmian. Robiąc to metodą małych kroków, łatwiej Ci będzie wyrobić nowe, zdrowsze nawyki. Zmiana może dotyczyć palenia papierosów, spożywania dużych ilości alkoholu, sytuacji stresowych i przepracowania, czy też zbyt małej ilości snu.