W przypadku każdego mężczyzny, produkcja testosteronu w sposób naturalny zmniejsza się wraz z wiekiem. Ten ważny hormon odpowiada nie tylko za męskie cechy. Oddziałuje też na gęstość kości, koncentrację, nastrój, pamięć, pociąg seksualny, siłę mięśni oraz metabolizm tłuszczów.
Co jednak, jeśli zauważyłeś niepokojące objawy, które nie tylko powodują dyskomfort, ale też nie pozwalają w pełni cieszyć się dotychczasową aktywnością fizyczną, seksualną i umysłową?
Zanim umówisz się na wizytę do lekarza, już teraz możesz sprawdzić poziom testosteronu w organizmie.
Jakie są objawy niedoboru testosteronu?
Niektóre z objawów niskiego poziomu testosteronu, jeszcze do niedawna uznawano za naturalne skutki starzenia się mężczyzny. Gdy jednak okazało się, że występują one również u pacjentów z hipogonadyzmem, lekarze zaczęli dokładniej przyglądać się wpływowi męskiego hormonu, na wiele ważnych funkcji organizmu.
Wstępnie, bez konsultacji z lekarzem, już teraz możesz samodzielnie określić, czy Twój testosteron jest w normie, czy może zaczyna Ci go brakować. Możliwe, że nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że coraz częstsze zmęczenie, apatia i mniejsza ochota na sex, to nie wynik przemęczenia pracą, ale niedoboru tego ważnego hormonu.
Do wspomnianych objawów dodać należy otyłość, zaburzenia erekcji, zmniejszoną wydajność sportową, słabszą pamięć, a nawet depresję. Niski testosteron towarzyszy też cukrzycy typu 2 i chorobom krążenia. Jeśli więc zmagasz się z nimi, tym bardziej powinieneś sprawdzić poziom testosteronu w swoim organizmie.
Jak samodzielnie sprawdzić poziom testosteronu?
W 2000 roku na Uniwersytecie Saint Louis, Morley i współpracownicy opracowali kwestionariusz dotyczący niedoboru androgenu u starzejącego się mężczyzny, w skrócie ADAM (Androgen Deficiency in the Aging Male). W trakcie badań, wykazano jednocześnie, że jego czułość to 88%.
Od tamtego czasu, ADAM jest jednym z kilku narzędzi przesiewowych do wykrywania zagrożenia niedoborem androgenów u mężczyzn.
Sam test jest bardzo prosty w swej budowie i nie wymaga specjalnego przygotowania. ADAM ma formę kwestionariusza, składającego się z 10 pytań, na które należy udzielić odpowiedzi tak / nie. Jak dowiesz się, czy poziom Twojego testosteronu jest nisku lub też w normie?
Otóż, jeśli po wykonaniu testu okaże się, że odpowiedzi TAK udzieliłeś na co najmniej jedno pytanie związane z funkcjami seksualnymi lub na dowolne 3 z pozostałych obecnych w kwestionariuszu, wstępnie może to wskazywać na dominujący hipogonadyzm.
Test ADAM to tylko początek
Kwestionariusze typu ADAM, AMS czy qADAM jedynie sugerują, że coś może być nie tak z Twoim poziomem testosteronu. Są ważne, ponieważ mobilizują Cię do podjęcia pewnych działań, których celem jest przywrócenie równowagi w organizmie.
ADAM ze względu na swoją prostotę, jest najczęściej stosowany w praktyce klinicznej. Pozostałe dwa, wykorzystywane są jako narzędzia badawcze.
qADAM to zmodyfikowany kwestionariusz ADAM, w którym odpowiedzi tak / nie, zastąpiono skalą 1 – 5, gdzie 5 oznacza brak objawu, a 1 jego maksymalną obecność. Wykorzystywany jest między innymi w ocenie wyników terapii hormonalnej rozłożonej w czasie.
Z kolei AMS jest bardziej rozbudowanym kwestionariuszem, który służy do oceny:
- objawów starzenia się mężczyzn,
- jakości ich życia w czasie,
- pomiaru efektów terapii testosteronem.
Pytania obejmują sferę psychologiczną, somatyczną i seksualną.
Wykonując test ADAM pamiętaj jednak, że wstępne wyniki mogą świadczyć nie tylko o niskim poziomie testosteronu, ale też wskazywać na inne czynniki.
Jest to jednak bardzo przydatne narzędzie służące zarówno wstępnej diagnostyce, jak i przełamywaniu lodów podczas pierwszej wizyty u lekarza. Nie mogą jednak zastąpić badania poziomu testosteronu we krwi.
Czy warto zatem sprawdzić poziom testosteronu, wykonując test ADAM? Z pewnością tak i już teraz możesz się o tym przekonać.
Udzielenie odpowiedzi na 10 prostych pytań nie zajmie Ci wiele czasu. Za to dzięki temu, otrzymasz sporą dawkę wiedzy na temat możliwego niedoboru testosteronu w organizmie. W przypadku pozytywnego wyniku testu, kolejnym krokiem, jaki powinieneś wykonać, będzie rozmowa z lekarzem. Z jego pomocą będziesz mógł wybrać najlepszą możliwą formę terapii hormonalnej dla mężczyzn.