Jak przetrać upały i uniknąć udaru słonecznego

Jak przetrać upały i uniknąć udaru słonecznego

Choć klimat w naszym kraju zdążył nas już nieco przyzwyczaić do wyższych temperatur, to i tak nigdy nie jest to najbezpieczniejszy czas dla naszego organizmu. Jeśli więc nie musisz zbyt długo przebywać na słońcu z racji wykonywanej pracy lub innych obowiązków, pozostań w chłodniejszej przestrzeni. Niezależnie jednak od tego, warto mieć podstawową wiedzę na temat tego, jak przetrwać upały i zadbać o bezpieczeństwo swojego organizmu. Do tego pomocne mogą się okazać informacje na temat objawów udaru słonecznego i sposobu postępowania w razie, gdyby do niego doszło.

Jak przetrwać upały — o czym powinieneś pamiętać

Poniższe wskazówki i zalecenia mogą Ci się wydać czymś oczywistym, czego nie trzeba powtarzać, ale mimo wszystko przejrzyj je. Nie zawsze bowiem postępujemy logicznie, a jeśli masz kilka niezdrowych nawyków związanych ze stylem życia, mogą one okazać się groźne w nowych okolicznościach. Do tych zaś należą między innymi wysokie temperatury powietrza, które są bezlitosne, gdy je zlekceważysz. Co zatem powinieneś zrobić, by bezpiecznie przetrwać upały?

Nawadniaj się

Nawet jeśli do tej pory pilnowałeś ilości wypijanej w ciągu dnia wody, w czasie upałów powinieneś zwiększyć jej ilość o co najmniej litr. Twój organizm dużo szybciej ją traci, a to jak wiadomo może doprowadzić do odwodnienia.


Przytaj także: Nawodnienie i przywrócenie równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu


To w tym przypadku niezdrowe nawyki mogą spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Mowa o piciu słodzonych napojów gazowanych i z kofeiną, w tym tak zwanych energetyków oraz alkoholu, w tym piwa, które wielu lub pić dla ochłody w upalne dni.
Zamiast tego wybieraj wodę mineralną oraz soki owocowe i warzywne. Warto też pić gorącą herbatę, która owszem, może sprawić, że się spocisz, ale tym samym w naturalny sposób schłodzisz swoją skórę.

Unikaj przebywania na słońcu w godzinach południowych

Jeśli tylko nie musisz nigdzie wychodzić, pozostań w pomieszczeniach w godzinach między 11.00 a 16.00, kiedy to temperatury są najwyższe. Przełóż pracę w ogrodzie na godziny bardzo wczesne albo wieczorne.

Zadbaj o odpowiedni ubiór i ochronę przeciwsłoneczną w czasie upałów

Choć w pierwszej chwili może Ci się to wydać absurdem, to właśnie w bardzo ciepłe dni, gdy promienie słoneczne są naprawdę intensywne, powinieneś zakrywać większość powierzchni swojego ciała. Dzięki przewiewnym, jasnym i wykonanym z naturalnych materiałów ubraniom oraz nakryciu głowy, ochronisz skórę przed nadmiernym rozgrzaniem. Jasny materiał przynajmniej częściowo ograniczy ciepło promieni słonecznych, które w innym przypadku mogłyby rozgrzać Twoją skórą do temperatury 40-50 stopni. Jeśli nie wierzysz, spójrz na stroje mieszkańców terenów pustynnych.
Oprócz odpowiedniego stroju zadbaj też o zabezpieczone filtrem UV okulary przeciwsłoneczne oraz dobrej jakości kremy z ochroną przeciwsłoneczną.

Nie wycieraj potu ze swojego ciała

To normalne, że pocisz się w upalne dni. I choć zwykle odruchowo wycierasz pot ze skroni czy innych części ciała, to powstrzymaj się przed tym, gdy jest bardzo gorąco. To naturalny element chłodzący dla Twojej skóry i nie znalazł się na niej przypadkowo. Gdy odparowuje pod wpływem ciepła, obniża temperaturę Twojej skóry i działa na nią chłodząco.

Młodzi ludzie na leżakach nad jeziorem.

Zachowaj czujność w czasie odpoczynku nad wodą

Jeśli chcesz bezpiecznie przetrwać upały, możesz spędzać trochę czasu nad wodą. Tu jednak niezbędne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. I nie chodzi tylko o to, by nie skakać do wody na główkę w miejsca, których nie znasz. Mowa o przygotowaniu ciała za każdym razem, gdy wchodzisz do wody. W tym celu powoli schłodź się, zaczynając od głowy, poprzez pachy, klatkę piersiową, aż po same stopy. Nie wbiegaj do wody prosto z koca, gdy Twoje ciało jest rozgrzane, bo może się to skończyć zasłabnięciem. Gdy dojdzie do niego w wodzie, możesz się utopić.

Jedz lekkie posiłki

W upalne dni wybieraj raczej lekkostrawne posiłki, w tym te składające się z warzyw i owoców. Działanie schładzające mają też pikantne potrawy, których skutkiem ubocznym jest pocenie się. Tego zaś, jak już wiesz, w gorące dni nigdy za wiele.

Unikaj wysiłku fizycznego

Problem upału szczególnie dotyka sportowców, którzy chcą dbać o kondycję i nie mogą sobie zbytnio pozwolić na przerwę w treningach. Jeśli i Ty do nich należysz, w gorące dni wybieraj na ćwiczenia wczesne godziny poranne lub wieczorne, gdy temperatury nie są tak wysokie. Nie zaniedbuj też regularnego odpoczynku i nawodnienia organizmu.
Warto też znaleźć czas na krótką drzemkę, by dać odpocząć mięśniom i w ten sposób ograniczyć dodatkowe ogrzewanie ciała.

Zadbaj o chłodniejsze i wilgotne powietrze w pomieszczeniu

Gdy w okna pokoju, w którym przebywasz, przez większą część dnia świeci słońce, zasłoń je roletami i zamknij. Dzięki temu nie wpuścisz gorącego powietrza, a to które już jest w pomieszczeniu, możesz dodatkowo schłodzić za pomocą klimatora z funkcją chłodzenia i nawilżania powietrza.

Kobieta z udarem słonecznym. Jak przetrać upały

Objawy udaru słonecznego

Przebywanie na słońcu w upalne dni może doprowadzić zarówno do udaru słonecznego, jak i udaru cieplnego. Każdemu z tych przypadków towarzyszą charakterystyczne objawy, których nie powinieneś lekceważyć.


Przeczytaj także: Odwodnienie u osób starszych — jak skutecznie mu zapobiegać


Do udaru słonecznego dochodzi w sytuacji, gdy wystawiasz swoje ciało na działanie silnych promieni słonecznych przez krótki czas. Zwykle do największego rozgrzania dochodzi w obrębie głowy i karku. Może to spowodować przekrwienie mózgu i opon mózgowych oraz wywołać objawy w postaci:

  • bólu i zawrotów głowy,
  • zaniepokojenia,
  • zaczerwienienia, a nawet poparzenia skóry w tej okolicy.

Jeśli mimo wszystko pozostaniesz na słońcu, możesz doprowadzić do udaru cieplnego, kiedy to organizm sam nie jest już w stanie w sposób naturalny obniżyć wysokiej temperatury. Poważniejsze są też objawy, po których poznasz, że zbyt długo przebywasz na otwartym słońcu. Należy do nich:

  • wyczuwalnie szybsze tętno,
  • wysoka temperatura ciała przekraczająca 39°C,
  • wilgotna lub sucha, zaczerwieniona i gorąca skóra,
  • utrata przytomności (w niektórych przypadkach)..

Udar słoneczny, jeśli nie występują poważniejsze, niż wspomniane wcześniej objawy, nie wymaga interwencji medycznej. Wystarczy, że jak najszybciej przejdziesz do chłodnego pomieszczenia, nawodnisz ciało oraz zastosujesz wilgotne okłady na głowę i szyję.
Co innego, gdy dojdzie do udaru cieplnego. Wówczas jak najszybciej wezwij pomoc, a do czasu jej dotarcia pozostań w chłodnym miejscu, weź chłodny prysznic lub kąpiel oraz pij wodę.