Jak zadbać o kręgosłup przy pracy biurowej? Nie dopuść do zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Jak zadbać o kręgosłup przy pracy biurowej? Nie dopuść do zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Osoby pracujące przy biurku niejednokrotnie skarżą się na bóle pleców. Siedząc tak wiele godzin przy komputerze można zapomnieć o prawidłowej postawie bądź przerwach na rozluźnienie. Jednak należy uważać. Długie lata zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych chorób. Zwyrodnienie stawów kręgosłupa a praca biurowa – jak zadbać o kręgosłup przy pracy biurowej?

jak zadbać o kręgosłup przy pracy biurowej - zwyrodnienie stawów kręgosłupa

Czym jest zwyrodnienie stawów kręgosłupa?

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa jest chorobą, która powoduje już nieodwracalne zmiany. Dochodzi do niej w wyniku zaniku mazi stawowej, spłaszczenia dysków, zniekształceniu chrząstek. W wyniku tego kręgi zaczynają ocierać się o siebie, aż wkrótce pojawiają się na nich naroślą, które zniekształcają staw. Jest to przyczyną odczuwania ogromnego bólu podczas poruszania. W zależności od tego, gdzie dochodzi do zaniku o zniekształconych kręgów, wyróżniamy chorobę zwyrodnieniową:

  • właściwych stawów kręgosłupa,
  • stawów szyjnych,
  • segmentu kręgowego wtórną do przewlekłej przepukliny jądra miażdżystego,
  • kręgosłupowo-żebrową.

Jedną z metod, stosowaną przy wczesnych etapach choroby zwyrodnieniowej stawów, jest ortopedia regeneracyjna.

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa – przyczyny

Wiele właściwości może prowadzić do powstania zwyrodnień stawów kręgosłupa. Na pewno głównym wyznacznikiem jest tu wiek – choroba dużo częściej występuje u osób w późniejszym wieku. Jednakże nie jest to żadną regułą. Do jednych z głównych przyczyn powstania zwyrodnień stawów kręgosłupa należy tryb siedzący życia. Można tu wliczyć właśnie pracę biurową. Ważnym jest, aby zadbać o kręgosłup przy pracy biurowej już w młodym wieku. Nie należy czekać do momentu, kiedy pojawią się pierwsze bóle – wtedy może być  już za późno, gdyż zmiany okażą się być nieodwracalne.

jak zadbać o kręgosłup przy pracy biurowej - ćwiczenia

Jak zadbać o kręgosłup przy pracy biurowej? Odpowiednie kąty i ustawienia

Do najważniejszych kwestii przy dbaniu o swój kręgosłup przy pracy biurowej należy odpowiednie ustawienie naszej pozycji ciała, a co za tym idzie – zadbanie o krzesło, biurko, monitor. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni kąt pomiędzy poszczególnymi częściami ciała. Zaleca się, aby kąt prosty występował pomiędzy:

  • udami a tułowiem,
  • udem a podudziem,
  • ramieniem a przedramieniem.

Aby prawidłowo zadbać o kręgosłup przy pracy biurowej należy przy tym pamiętać, aby nasze przedramiona były ułożone równolegle do podłogi, a także były podparte. Nasze plecy powinny być wyprostowane, aby nasz tułów i przedramiona znajdowały się w kącie 0°. Duże znaczenie ma jeszcze ustawienie monitora na wyciągnięcie naszej ręki. Przy tym należy pamiętać o tym, aby górna część ekranu znajdowała się w linii naszego wzroku.

Przerwy w pracy na ćwiczenia czyli jak zadbać o kręgosłup przy pracy biurowej

Duże znaczenie dla rozwoju zwyrodnienia stawów kręgosłupa ma również aktywność fizyczna. Jak zadbać o kręgosłup przy pracy biurowej? Pilnuj, aby w trakcie pracy robić sobie przerwy na krótkie ćwiczenia, a po niej dbać o jakąkolwiek formę aktywności – np. bieganie bądź pływanie. Ciekawą alternatywą dla siedzącego trybu pracy biurowej są stanowiska stojące bądź praca na piłce do ćwiczeń. Wpływają one znacznie na wzmocnienie stawów, kiedy praca siedząca w dużej mierze je osłabia.