Włosy to nie tylko ozdoba, ale też wizytówka Twojego zdrowia. Ich kondycja może wiele powiedzieć o tym, jak dbasz o siebie. Zdarza się jednak, że troska o wygląd może doprowadzić do trwałej utraty włosów. Ich nadmierne wypadanie może oznaczać, że cierpisz na łysienie trakcyjne, zwane też łysieniem z pociągania lub mechanicznym.
Jak się objawia, co dokładnie go powoduje i jakie są metody leczenia oraz zapobiegania? Sprawdź, zanim dojdzie do nieodwracalnej utraty włosów.
Łysienie trakcyjne — co może być przyczyną
Łysienie trakcyjne, inaczej łysienie z pociągania lub łysienie mechaniczne, to rodzaj łysienia spowodowany czynnikami zewnętrznymi, które uszkadzają włosy i cebulki włosowe.
Do łysienia z pociągania może doprowadzić:
- noszenie ciasnych fryzur — koki, kucyki, dredy, oraz duże warkocze zaplatane zbyt mocno lub noszone przez długi czas, mogą nadmiernie napinać skórę głowy i prowadzić do osłabienia, a nawet wypadania włosów,
- nadmierne czesanie i stylizacja — częste czesanie, stosowanie gorących urządzeń do stylizacji (suszarki, prostownice, lokówki) oraz nadmierne używanie źle dobranych kosmetyków do włosów może osłabiać ich strukturę i przyczyniać się do wypadania,
- tarcie włosów — częste pocieranie włosów dłońmi, w tym to stosowane podczas nerwowych gestów, a także zbyt mocne wycieranie włosów ręcznikiem może powodować ich łamanie się i wypadanie, zwłaszcza gdy robisz to codziennie, a w przypadku pocierania, nawet wiele razy w ciągu dnia,
- zabiegi fryzjerskie — niektóre zabiegi fryzjerskie, takie jak mocne rozjaśnianie włosów, trwała ondulacja czy przedłużanie włosów, mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów i prowadzić do ich wypadania.
Jakie mogą być skutki tego rodzaju działań, gdy mają miejsce bardzo często i to od dłuższego czasu?

Po czym możesz rozpoznać łysienie trakcyjne?
Włosy nie od razu wypadają, gdy zaczynasz je niewłaściwie traktować i narażać na działanie niesprzyjających czynników.
Twoją uwagę powinno zwrócić znajdowanie coraz większej ilości włosów cienkich i połamanych. Niepokój powinien się pojawić również w sytuacji, gdy dostrzeżesz niewielkie miejsca, w których doszło już do przerzedzenia. Gdy przyjrzysz im się bliżej, możesz dostrzec zaczerwieniania na skórze, co zlekceważone może zmienić się w krosty wokół włosów. To oznaka, że doszło do zapalenia mieszków włosowych w miejscu ich ciągłego naciągania. Towarzyszącym objawem może być też świąd. Kolejnym objawem, który wskazuje na postępujące łysienie trakcyjne, jest przejście w stan łysienia bliznowaciejącego. Gdy tak się stanie, mieszki włosowe nieodwracalnie się zabliźnią, a Ty na zawsze utracisz w tym miejscu włosy. Łysienie mechaniczne objawia się wypadaniem włosów zwykle wzdłuż linii skroniowej, czołowej lub potylicznej.
Dlatego tak ważne jest, by nie dopuścić do tego stanu. W tym zaś może Ci pomóc zarówno zmiana sposobu, w jaki traktujesz swoje włosy, jak i wizyta u trychologa.
Leczenie łysienia trakcyjnego
Leczenie łysienia mechanicznego polega przede wszystkim na usunięciu czynników uszkadzających włosy. Oznacza to rezygnację z ciasnych fryzur, nadmiernego czesania i stosowania gorących urządzeń do stylizacji. Ważne jest również stosowanie delikatnych szamponów i odżywek przeznaczonych do włosów osłabionych i wypadających.
Jeśli zauważyłeś u siebie wspomniane wcześniej objawy łysienia trakcyjnego, umów się na wizytę do trychologa. Zbada on Twoje włosy, oceni ich stan i wykona mikroskopowe badanie włosów oraz skóry głowy. Jeśli okaże się, że cierpisz na łysienie mechaniczne, czyli trakcyjne, dowiesz się, co powinieneś zrobić, by zatrzymać proces utraty włosów.
Już teraz jednak powinieneś przejrzeć ponownie listę możliwych przyczyn, które doprowadziły Twoje włosy do takiego stanu. Następnie, zacznij zmieniać swoje dotychczasowe nawyki.
Trycholog może też zaproponować mezoterapię głową. To jeden z bardziej wartościowych zabiegów na skórę głowy. W jego trakcie za pomocą bardzo cienkich igieł, do skóry właściwej podawane są odpowiednio dobrane substancje odżywcze. Prowadzi to do nawilżenia skóry głowy i pobudzenia mieszków włosowych do produkcji nowych włosów.

Jak zapobiegać łysieniu trakcyjnemu?
Profilaktyka w przypadku łysienia mechanicznego zwykle polega na zmianie sposobu pielęgnacji i upinania swoich włosów. Dlatego:
- unikaj ciasnych fryzur — zamiast ciasnych kucyków, warkoczyków, koków czy innych fryzur, które nadmiernie napinają włosy, wybieraj luźne upięcia, które nie napinają skóry głowy i nie doprowadzają do pociągania włosów,
- nie nakładaj wałków na całą noc,
- ogranicz czesanie i stylizację — czesz włosy delikatnie, używając szerokiego grzebienia; unikaj też zbyt częstego stosowania gorących urządzeń do stylizacji,
- używaj delikatnych kosmetyków — wybieraj szampony i odżywki przeznaczone do włosów osłabionych i wypadających, które w swoim składzie mają substancje wzmacniające i działające ochronnie na strukturę włosa,
- zadbaj o zdrową dietę — to ważne, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak to, co jedzą, wpływa na skórę i kondycję włosów. Dlatego wprowadź do swojej diety produkty bogate w witaminy i minerały (aminokwasy, antyoksydanty, witaminy A, C, E, cynk miedź, żelazo), które wzmocnią włosy i zapobiegną ich wypadaniu,
- zredukuj stres — może on bowiem prowadzić do osłabienia włosów i ich wypadania. Wypróbuj techniki radzenia sobie ze stresem, które okażą się najbardziej pomocne i wprowadź je do swojego życia,
- często zmieniaj upięcia i nie noś przez dłuższy czas tej samej fryzury,
- nie przedłużaj włosów — a jeśli już chcesz to robić, skonsultuj się wcześniej z trychologiem, który sprawdzi, w jakiej kondycji są Twoje włosy.
Łysienie trakcyjne to problem, któremu można skutecznie zapobiegać. Możesz też uniknąć całkowitej utraty włosów w wybranych miejscach na głowie, jeśli odpowiednio wcześnie zmienisz swoje przyzwyczajenia. Wskazana w takiej sytuacji jest też konsultacja trychologiczna. W jej trakcie dowiesz się, w jakiej kondycji są Twoje włosy, co może skutecznie uchronić Cię przed ich dalszym osłabieniem, a przede wszystkim przed bezpowrotną utratą.