Niski poziom testosteronu – 7 objawów, które mogą na to wskazywać

Niski poziom testosteronu – 7 objawów, które mogą na to wskazywać

Testosteron, zwany hormonem męskości, jest jednym z trzech androgenów, które współistnieją w układzie z białkami, receptorami, enzymami i innymi hormonami, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie całego Twojego organizmu. Tym samym zbyt niski poziom testosteronu nie pozostaje bez wpływu zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną, co może objawiać się na wiele sposobów.

Warto wiedzieć, z czego mogą wynikać konkretne zaburzenia i nieprawidłowości, których doświadczasz. Dzięki temu możesz w porę zareagować i skorzystać z pomocy medycznej. Jeśli okaże się, że masz wyraźne niedobory testosteronu, warto rozważyć skuteczną formę ich uzupełnienia w postaci zastępczej terapii hormonalnej dla mężczyzn.

Co dokładnie może wskazywać na zbyt niski poziom testosteronu w twoim organizmie?

Objawów jest wiele, ale do tych, które najczęściej obniżają jakość życia mężczyzn, należą:

1. Otyłość

W przypadku mężczyzn jednym z możliwych objawów spadku poziomu testosteronu jest otyłość, w tym otyłość brzuszna. To właśnie w tym miejscu może się odkładać nadmiar tkanki tłuszczowej pomimo braku zmian w Twojej dotychczasowej diecie. Do tego zbyt duża masa wpływa hamująco na produkcję testosteronu. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zmiany w sposobie odżywiania, sprawdź poziom testosteronu. Warto też skontrolować poziom kortyzolu i prolaktyny, jeśli prowadzisz na co dzień stresujące życie.


Konsultacja medyczna online - TRT w formie zdalnej

Terapia testosteronem online

Jeśli zauważyłeś u siebie objawy wskazujące na niedobory testosteronu, możesz skorzystać z zastępczej terapii hormonalnej dla mężczyzn. Zwłaszcza, że teraz możesz to zrobić w formie zdalnej.

Umów się na konsultację telefoniczną i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.


2. Brak motywacji

Chęć do działania, kreatywność, wyznaczanie i osiąganie celów oraz doskonalenie się i zdobywanie nowych umiejętności, to tylko wybrane elementy, które wpływają na jakość twojego życia zawodowego i osobistego. Jeśli doświadczasz ostatnio czegoś wręcz przeciwnego i zauważasz znaczący spadek motywacji, warto przyjrzeć się temu bliżej. Tu również dużą rolę odgrywa testosteron, który na co dzień zapewnia Ci odpowiednią ilość energii. Gdy zaczyna jej brakować, może to oznaczać, że ilość tego ważnego hormonu spadła poniżej właściwego poziomu.

3. Obniżone libido

To jeden z trudniejszych do zaakceptowania i zlekceważenia objawów zbyt niskiego poziomu testosteronu. Wielu mężczyzn jest szczególnie wyczulonych na punkcie swojej sprawności seksualnej i atrakcyjności w oczach partnerów seksualnych.
Jeśli więc spadło u Ciebie zainteresowanie kontaktami intymnymi, nie masz fantazji z tym związanych, ustały nocne wzwody, a w trakcie stosunku masz problemy z erekcją i jej utrzymaniem, sprawdź poziom testosteronu. To on bowiem jest odpowiedzialny za Twoje prawidłowe funkcje seksualne, w tym za wzwód.

Mężczyzna pod kołdrą - niski poziom testosteronu - spadek libido

4. Przemęczenie

O ile zmęczenie, a nawet przemęczenie wynikające z przepracowania lub przetrenowania pozbawionego brakiem regenerującego odpoczynku jest czymś naturalnym, to co innego, gdy czujesz się zmęczony niezależnie od tego, jak często robisz sobie przerwy w pracy.
To właśnie niski poziom testosteronu może być jednym z powodów takiego stanu rzeczy. Jeśli go nie wyrównasz, trudno Ci będzie utrzymać produktywność na wysokim poziomie, co odbije się na wynikach w pracy i sporcie.


Przeczytaj także: Testosteron to nie tylko siła fizyczna


Szczególnie u mężczyzn testosteron ma znaczący wpływ nie tylko na większą siłę mięśniową, ale też na wysoki poziom energii do działania. Stąd trudne do zredukowania przemęczenie może być skutkiem między innymi spadku poziomu testosteronu. Warto to sprawdzić, zanim zaczniesz szukać innych przyczyn.

5. Niski poziom testosteronu a trudności z koncentracją

Problemy z koncentracją mogą mieć różne podłoże. Dlatego, jeśli doświadczasz ich od jakiegoś czasu i nic nie zmienia się na lepsze, warto sprawdzić poziom testosteronu. Ten steroidowy hormon przenika bowiem barierę krew-mózg, a jego receptor androgenowy można wykryć w różnych częściach mózgu. Dzięki temu możesz cieszyć się dobrą pamięcią, zdolnością do skupienia oraz funkcjami poznawczymi niezależnie od wieku. Pod warunkiem oczywiście, że Twój testosteron jest na odpowiednim poziomie, o co możesz dbać na wiele sposobów.
Gdyby się więc okazało, że masz niski poziom testosteronu, warto rozważyć terapię hormonalną dla mężczyzn, której celem jest uzupełnienie braków. To zaś z pewnością pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie Twojego mózgu.

Zmęczony mężczyzna przy laptopie

6. Obniżony nastrój i depresja

Niski poziom testosteronu wpływa zarówno na ciało, jak i na Twój umysł. Warto o tym pamiętać, gdyż może to skutkować nie tylko obniżonym nastrojem, ale też depresją i stanami lękowymi.

Jeśli więc w ostatnim czasie coraz częściej odczuwać smutek, brakuje Ci cierpliwości, jesteś rozdrażniony, czujesz napięcie i ogólnie pesymistyczne nastawienie do życia, może to być spowodowane zbyt niskim poziomem testosteronu. Co więcej, jeśli nie sprawdzisz tego i nie uzupełnisz braków tego ważnego hormonu, mogą też pojawić się u ciebie epizody depresyjne. Testosteron bowiem ma duży wpływ na aktywność dwóch ważnych neuroprzekaźników, czyli serotoniny i dopaminy. A to one właśnie regulują Twój nastrój i wpływają na jakość życia.

7. Utrata masy mięśniowej i siły fizycznej

Choć wydawać by się mogło, że w miarę wykonywania regularnych ćwiczeń i nastawionych na określone cele treningów, powinieneś cieszyć się wzrostem masy mięśniowej i siły fizycznej, to nie zawsze tak jest. Tu również niski poziom testosteronu może stanąć Ci na drodze. To on bowiem odpowiada za budowę i tworzenie masy mięśniowej. Gdy jego poziom spada, dominować zaczyna żeński hormon płciowy, czyli estrogen. Tym samym zamiast mięśni, w Twoim ciele zaczyna przybywać tłuszczu. Zbyt mało testosteronu nie pozwala bowiem na wytworzenie odpowiedniej ilości białka, które jest budulcem mięśni.

Gdy już wiesz, jak może się objawiać zbyt niski poziom testosteronu i zauważasz u siebie tego rodzaju skutki, możesz umówić na konsultację medyczną. Wykonanie niezbędnych badań pomoże ustalić, czy to właśnie zaburzenia hormonalne odpowiadają za nieprawidłowości w funkcjonowaniu Twojego organizmu.