Zastępcza terapia hormonalna pod okiem lekarza to najbezpieczniejszy sposób na uzupełnienie niedoboru testosteronu w organizmie. Nie każdy mężczyzna jej potrzebuje, ale też nie wszyscy są świadomi, że powinni się jej poddać. Wynikać to może z przekonania, że testosteron wpływa głównie na męskość i siłę fizyczną. I częściowo jest to prawda, gdyż budowa masy mięśniowej należy do jego istotnych funkcji. Odpowiedni poziom tego hormonu sprawia, że wzmacnia się tężyzna fizyczna i wytrzymałość, a tkanka mięśniowa zwiększa swoją objętość. Z kolei spadek jego poziomu wpływa między innymi na obniżenie libido.

Skoro testosteron jest tak ważny w życiu każdego mężczyzny, powinieneś wiedzieć na co konkretnie wpływa. Dzięki temu szybciej zorientujesz się, gdy dojdzie do obniżenia jego poziomu w Twoim organizmie. Tu również przyda Ci się dawka wiedzy na temat bezpiecznych sposobów na uzupełnienie niedoborów.
Oto najważniejsze obszary, w których rola testosteronu wydaje się być kluczowa.
Testosteron i jego wpływ na główne sfery życia mężczyzny
Testosteron to produkowany w jądrach, podstawowy męski hormon należący do grupy androgenów. Jego wytwarzanie kontrolowane jest przez przysadkę mózgową. Terapia hormonalna pod okiem lekarza może zaradzić jego niedoborom, ale zanim się na nią zdecydujesz, poznaj obszary w życiu mężczyzny, objęte wpływem testosteronu?
Sfera fizyczna
Testosteron odpowiada za wiele fizycznych cech mężczyzny, co ma miejsce już w trakcie rozwoju płodu. To wtedy wyzwala on rozwój męskich narządów rozrodczych. Z kolei w okresie dojrzewania odpowiada za rozwój drugorzędowych męskich cech płciowych, do których należą między innymi zwiększenie masy mięśniowej, pogłębienie głosu, czy też wzrost włosów.
W ciągu życia testosteron ma pozytywny wpływ na:
- wytrzymałość i gęstość kości,
- większą siłę mięśni,
- mniejszą ilość tkanki tłuszczowej,
- układ sercowo-naczyniowy,
- strukturę skóry,
- wyższy poziom energii,
- zmniejszone ryzyko osteoporozy, otyłości, zespołu metabolicznego, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i anemii.
Sfera psychiczna
Testosteron, podobnie jak inne hormony steroidowe, przenika przez barierę krew-mózg, a receptor androgenowy jest obecny w wielu częściach ludzkiego mózgu. Stąd duży wpływ tego hormonu na sferę psychiczną zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Pomaga on utrzymać lepszy nastrój i ogólne samopoczucie, co ma wpływ zarówno na relacje z innymi, jak i na jakość działań związanych z pracą oraz życiem osobistym. Testosteron pozytywnie wpływa też na poprawę pamięci i funkcji poznawczych, chroniąc przed ograniczeniem tych zdolności w starszym wieku.
Sfera seksualna
Testosteron wpływa na wyższy poziom libido, funkcje erekcyjne, możliwość osiągania orgazmu i ejakulację. Jego prawidłowy poziom odpowiada za prawidłowe funkcje seksualne, rozwój męskiego układu rozrodczego oraz jest niezbędny do anatomicznej i czynnościowej integralności tkanek odpowiedzialnych za wzwód. Testosteron to też większa aktywność seksualna i płynąca z niej przyjemność oraz satysfakcja z erekcji i jej utrzymania.
Zastępcza terapia hormonalna pod okiem lekarza to nie to samo co samodzielne uzupełnianie niedoborów testosteronu
AAS czyli sterydy anaboliczne to substancje syntetyczne, będące pochodną testosteronu o działaniu anabolicznym. Decydując się na ich przyjmowanie, powinieneś znać ryzyko, jakie się z tym wiąże.
W niekontrolowanych dawkach mogą wyrządzić zarówno niewielkie, jaki bardzo duże szkody w Twoim organizmie. Wśród nich jest trądzik, opuchlizny na dłoniach lub stopach, uszkodzenie nerek i wątroby, zaburzenie gospodarki cholesterolowej, powiększenie serca, spadek produkcji nasienia, łysienie, ginekomastia a także ryzyko raka prostaty.
Stosując sterydy możesz spodziewać się też większych problemów związanych z wahaniem nastroju, w tym objawów manii i agresji.
Nie tylko osoby, które chcą zwiększyć masę mięśniową, narażone są na podobne skutki uboczne, wynikające z przyjmowania nieodpowiedniej dawki testosteronu w szkodliwej dla ciała formie.
Jeśli zauważyłeś spadek libido i problemy w kontaktach z partnerami seksualnymi, jedną z przyczyn może być spadek tego hormonu w Twoim organizmie.
Innym przejawem jego niskiego poziomu jest obniżona koncentracja, spadki nastroju, przemęczenie, zmniejszona pewność siebie oraz hipogonadyzm. W każdym z tych przypadków najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem i sprawdzenie poziomu testosteronu w swoim organizmie. Dopiero wtedy możesz podjąć decyzję o terapii hormonalnej. Pamiętaj jednak, że tylko terapia hormonalna pod okiem lekarza daje ci gwarancję bezpieczeństwa i zwiększa szansę na przywrócenie równowagi w organizmie.
Stały nadzór lekarski, monitorowanie postępów na podstawie badań bioimpedancji, regularne badania krwi, z comiesięczną analizą i interpretacją wyników to niezbędne elementy dobrze zaplanowanej terapii.