fbpx

Dieta czy sport – co jest ważniejsze, aby schudnąć?

Czy w walce z nadmiarem kilogramów lepsza jest dieta czy sport? Pytanie to wciąż zadają sobie ci, którzy chcą schudnąć. Jak być może się domyślasz, ważne jest zarówno to, co, jak i kiedy jesz oraz ile czasu przeznaczasz na aktywność fizyczną. Dobrze dobrana, zbilansowana dieta powinna być uzupełniona przez dostosowany do Twoich możliwości trening, co nie znaczy, że bez niego nie schudniesz. Jeśli jednak zależy Ci nie tylko na uwolnieniu się od nadmiaru ciała, ale też posiadaniu wysportowanej i miłej dla oka sylwetki, ten duet wydaje się niezbędny.

Zestaw do ćwiczeń i warzywa oraz owoce. Dieta czy sport - co jest ważniejsze, aby schudnąć?

Zasada Pareto – czyli co jest ważniejsze w odchudzaniu

20% Twoich nakładów i wysiłku odpowiada za 80% osiąganych efektów. Tak w dużym skrócie wygląda znana wielu zasada Pareto. Jak to się ma do odchudzania?

Dieta czy sport to nie jedyny dylemat, jaki możesz mieć na drodze do celu, którym jest schudnięcie. Tym, co jest niemniej istotne są proporcje każdego z tych elementów. Jedni twierdzą, że to właśnie sport i intensywne ćwiczenia pozwalają na osiągnięcie owych 80% sukcesu i zrzuceniu zbędnych kilogramów. Inni z kolei są przekonani, że bez zbilansowanej, racjonalnej diety oraz zmiany nawyków żywieniowych, można zapomnieć o spadku wagi. Kto ma rację?
Przede wszystkim nie należy tego podziału traktować jak wyroczni w pracy nad swoim ciałem. Wszystko jest bowiem bardziej skomplikowane i jak się okazuje, nie o procenty tu chodzi.

Przy okazji przywołania tej znanej na całym świecie zasady, możesz skorzystać też z jej odwróconej wersji. Wnioski, jakie wyciągniesz po jej zastosowaniu, również w znaczący sposób wpłyną na wagę ciała. Jeśli więc chcesz z niej skorzystać, znajdź 20% działań, które generują 80% problemów z Twoją wagą i nie pozwalają Ci schudnąć.

Dieta czy sport – czy warto się nad tym zastanawiać?

Szczupła, zgrabna, wysportowana sylwetka to efekt systematycznej, rozłożonej w czasie pracy nad sobą. Jeśli chcesz takie ciało zachować na wiele lat, muszą za tym iść zmiany w Twoim stylu życia. Owszem, możesz eksperymentować z „dietami-cud”, głodówkami i coraz intensywniejszymi treningami, ale na dłuższą metę może się to obrócić przeciwko Tobie. Z pewnością też, takie działania nie będą służyć Twojemu zdrowiu. Dlaczego zatem warto postawić na dietę i uzupełniać ją rozsądnie stosowanym treningiem fizycznym?

Odchudzanie – nie szybko, ale z głową

Jeśli dopiero co podjąłeś decyzję o schudnięciu lub jesteś po kolejnej nieudanej próbie osiągnięcia tego celu, zwróć uwagę, jak traktujesz swoje ciało. To ono jest w tym wszystkim najważniejsze i jego potrzeby oraz prawa, którym podlega, musisz uszanować. Zaakceptuj punkt wyjścia, jakim jest Twoja obecna waga i wygląd ciała. A następnie skup się na tym, od czego powinieneś zacząć. Być może przeraża Cię perspektywa codziennych ćwiczeń na siłowni i niewielka ilość jedzenia na talerzu. I dobrze, ponieważ nie tak powinna wyglądać Twoja droga do wersji 2.0.

Szczególnie na początku skup się na łagodnej aktywności i systematycznym obniżaniu bilansu kalorycznego. Codzienny spacer, który może przybrać formę Nordic Walking, to bardzo dobry pomysł. Poza tym basen, 30 minut prostych ćwiczeń kardio w domu, korzystanie ze schodów zamiast windy i wykorzystywanie każdej okazji do aktywności, to coś, co nie zrazi Cię już na starcie. A o to właśnie chodzi, by zmiany, które wprowadzasz, pozostały z Tobą na zawsze. Dobrze wiesz, że dużo łatwiej zgubić kilogramy, niż potem utrzymać właściwą wagę ciała i dobrą kondycję.

Podziel drogę na etapy

To jeden z lepszych i skuteczniejszych sposobów na zrzucenie wagi. Idealnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z porady dobrego dietetyka oraz trenera personalnego. Ten zgrany duet pomoże Ci uniknąć zarówno błędów żywieniowych, jak i przetrenowania, które mogłoby zniweczyć Twoje plany.
Gdy zadbasz, by Twój organizm każdego dnia otrzymywał odpowiednią ilość składników odżywczych, po rozgrzewce w postaci umiarkowanej aktywności fizycznej możesz przejść na wyższy poziom. Twoje ciało z czasem będzie nie tylko szczuplejsze, ale też umięśnione oraz sprężyste. Wolny będziesz również od zmartwień co zrobić z naddatkiem skóry po odchudzaniu. Poza tym, nabierzesz milszych dla oka kształtów, niż by to miało miejsce, gdybyś odpuścił sobie ćwiczenia.
Pamiętaj jednak, że skoro codziennie jesz odpowiednio skomponowane posiłki, to również codziennie, a na pewno nie rzadziej niż 4-5 razy w tygodniu, powinieneś ćwiczyć.

Gdy przestaniesz się zastanawiać nad tym, czy to dieta, czy sport pomogą Ci skutecznie się odchudzić, problem proporcji ich udziału zniknie. Całość będzie bowiem jak dobrze skomponowany utwór. Oba elementy będą się uzupełniać, a Ty stojąc przed lustrem, cieszyć się będziesz coraz bardziej widocznymi efektami.