Chociaż o żeńskich hormonach mówi się często i znamy ich co najmniej kilka, to wiedza o męskich hormonach koncentruje się przede wszystkim na testosteronie. Wielu może zaskoczyć fakt, że za prawidłową homeostazę u mężczyzn warunkują także hormony określanej jako „kobiece”. Kiedy mamy do czynienia z nieprawidłowym poziomem hormonów, warto zastanowić się nad wprowadzeniem HTZ dla mężczyzn. Co to jest testosteron i jakie są inne męskie hormony?
Czym są męskie hormony?
Ciało człowieka składa się z narządów, które wspólnie tworzą układy o wspólnej funkcji. Poza popularnymi układami, jak krwionośny, moczowo-płciowy, oddechowy czy pokarmowy, w skład ludzkiego organizmu wchodzi także układ endokrynny. Koncentruje się on na produkcji i regulacji wydzielania hormonów. Te zaś są niezbędne do zachowania prawidłowej homeostazy czy kierowania mechanizmami zachodzącymi w ludzkim ciele.
Zarówno w kobiecym, jak i w męskim organizmie znajdziemy zestaw hormonów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie narządów, dobre samopoczucie i kształtowanie się cech płciowych. Zaburzenia hormonalne manifestują się w postaci szeregu nieprzyjemnych objawów. Zbyt niski poziom testosteronu może się przejawiać w osłabieniu, senności i prowadzić do chorób układu krwionośnego lub cukrzycy. Mężczyźni często zgłaszają się z problemem otyłości brzusznej i utrudnionym zrzuceniem zbędnych kilogramów. Aby wyregulować zaburzenia metaboliczne, może być konieczne wdrożenie HTZ dla mężczyzn.
Co to jest testosteron?
Męski hormon wytwarzany przez komórki Leydiga w jądrach. Ma bardzo istotne działanie w męskim organizmie i warunkuje kształtowanie płci już w wieku płodowym. Poziom testosteronu ma znaczenie dla prokreacji i aktywności seksualnej – w dużym stopniu odpowiada za libido. Charakterystyczne dla mężczyzn cechy rywalizacji, dominacji i chęć zwycięstwa to także zasługa testosteronu.
Za co odpowiada testosteron?
– popęd seksualny
– odporność organizmu
– skłonność do rywalizacji
– wpływ na anabolizm, czyli pobudzanie syntezy białek, znane jako wzrost masy mięśniowej
– wykształcanie się wtórnych cech płciowych, czyli męskiego głosu, owłosienia, typu budowy ciała
– spermatogeneza
– poprawia sprawność stawów
– zwiększa gęstość kości
Normy u mężczyzny: testosteron wolny – 174–902 nmol/l, testosteronu całkowitego – 12-40 nmol/l.

Inne męskie hormony
Poza testosteronem, za prawidłowe funkcjonowanie męskiego organizmu odpowiadają również inne hormony.
Estradiol
Norma u mężczyzny : 1,2-50,4 pg/ml (0,04-0,18 nmol/l)
Estradiol, bardzo istotny hormon w kobiecym organizmie, ma także swoje znaczenie w przypadku mężczyzn. Za jego wytwarzanie odpowiadają jądra oraz kora nadnerczy, natomiast za regulację odpowiedzialna jest przysadka mózgowa. Jest produkowany w zdecydowanie mniejszych ilościach, ale jego rola jest niemniej ważna. Odpowiada bowiem za ruchliwość plemników, co jest powiązane z płodnością u mężczyzn.
Podwyższone stężenie estradiolu u mężczyzn może objawiać się w postaci ginekomastii, czyli rozrostu tkanki gruczołowej okolicy sutków. Wysoki poziom tego hormonu oddziałuje także na psychikę oraz zachowanie tych pacjentów. Z kolei obniżony poziom estradiolu będzie skutkował zwiększonym ryzykiem osteoporozy, chorób układu krwionośnego oraz zaburzeniami płodności.
Kortyzol
Norma u mężczyzny: 7–25 µg/dl (w godzinach porannych); 2–9 µg/dl (wieczorem)
Kortyzol jest nazywany również hormonem stresu. Charakteryzuje się rytmem dobowym, gdyż jego stężenie we krwi zmienia się w zależności od pory dnia. Poziom kortyzolu znacząco wzrasta w sytuacjach stresowych, a także podczas aktywności fizycznej. Jego wydzielanie powoduje podwyższenie stężenia glukozy we krwi – potrzebnej organizmowi do wytworzenia większej ilości energii w stresujących sytuacjach.
Obecność kortyzolu jest bardzo istotna dla organizmu, ale jego stale podniesiony poziom jest niekorzystny i może sugerować poważne schorzenia.

Prolaktyna
Norma u mężczyzny: poniżej 20 µg/l.
Hormon kojarzony przede wszystkim z karmieniem piersią przez kobiety, ale również nie bez znaczenia dla męskiego organizmu. Prolaktyna stymuluje jądra do wydzielania testosteronu oraz bierze udział w mechanizmie odpowiedzialnym za zaspokojenie seksualne. Ten „mleczny hormon” odpowiada za jakość nasienia oraz erekcję i ejakulację. Obniżenie poziomu prolaktyny może się objawić problemami z płodnością, a zbyt wysokie stężenie tego hormonu u mężczyzn we krwi – problemami z libido.