Twój organizm to burza hormonów

Twój organizm to burza hormonów

Młoda kobieta śpi. Jak hormony wpływają na zdrowie

Hormony są częścią układu hormonalnego – sieci komunikacyjnej organizmu – złożonej z wyspecjalizowanych gruczołów, które wytwarzają i uwalniają hormony do krwi. Te przekaźniki chemiczne podróżują do różnych części ciała i kontrolują wiele funkcji i procesów, w tym gęstość kości, cykle snu, apetyt, czynność serca, wzrost i reprodukcję, nastrój, metabolizm, temperaturę, równowagę płynów, poziomu cukru we krwi i nie tylko.

Czy wiesz, jak hormony wpływają na zdrowie?

Prawidłowo działająca gospodarka hormonalna, niesie ze sobą wiele korzyści. Oto kilka przykładów, które mogą Cię zaskoczyć.

Jak hormony wpływają na sen?

Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę w mózgu. Hormony poruszają się po Twoim ciele w krwiobiegu. Poziom melatoniny zmienia się w ciągu dnia i jest kontrolowany przez zegar biologiczny. Zwykle jego produkcja przyspiesza w nocy, pomagając w zasypianiu, i zmniejsza się w jasnym świetle, pomagając się obudzić. Jeśli rano czujesz się ospały, wyjdź na zewnątrz na spacer w słońcu lub wypełnij sypialnię naturalnym światłem.

Czy hormony dostosowują się do zmian w Twoim organizmie?

Większość systemów hormonalnych ma mechanizm sprzężenia zwrotnego. Zmiany w Twoim ciele wyzwalają wiadomość, która jest wysyłana z powrotem do gruczołu produkującego hormony, powodując korektę ich wydzielania. Działa to, jak termostat na grzejniku zmieniający produkcję ciepła w zależności od odczuwanej temperatury.

Jak tłuszcz w organizmie wpływa na hormony?

Okazuje się, że nie tylko hormony wpływają na zdrowie, ale też są celem oddziaływania innych części ludzkiego organizmu. Kobiece ciało potrzebuje pewnej ilości tkanki tłuszczowej, aby móc owulować, miesiączkować i zajść w ciążę. Jeśli poziom tkanki tłuszczowej kobiety spadnie zbyt nisko, miesiączki i owulacja mogą ustać. Z drugiej strony, jeśli poziom tłuszczu w organizmie jest zbyt wysoki, hormony estrogenu są również zazwyczaj wyższe, co zwiększa ryzyko nowotworów związanych z hormonami, takich jak rak piersi. Jeśli masz nadwagę, utrata kilku kilogramów może korzystnie wpłynąć na poziom hormonów.

Jakie hormony mogą wpływać na apetyt?

Jeśli kiedykolwiek walczyłeś z chęcią kontynuowania jedzenia, kiedy wiesz, że prawdopodobnie masz dość, odpowiedzialny był za to najprawdopodobniej hormon o nazwie cholecystokinina. Jest produkowany w jelicie cienkim około 20-30 minut po posiłku i po uruchomieniu informuje, że czas przestać jeść. Jeśli chcesz powstrzymać przejadanie się, sztuczka polega na powolnym jedzeniu.
Około 4-5 godzin po posiłku żołądek wytwarza hormon zwany greliną, który pobudza głód i przypomina, że ​​czas ponownie zjeść. Ignorowanie hormonów i pomijanie posiłków może sprawić, że później będziesz mieć ochotę na coś bardziej kalorycznego.

W jaki sposób testosteron pomaga zarówno mężczyznom, jak i kobietom?

Możesz pomyśleć, że testosteron jest hormonem męskim, ale odgrywa on rolę zarówno w zdrowiu mężczyzn, jak i kobiet. Testosteron jest ważny dla gęstości kości, masy mięśniowej, siły i libido. U mężczyzn odpowiada za rozwój męskich narządów płciowych i takie cechy jak owłosienie twarzy i ciała, zwiększony rozmiar ciała i pogłębienie głosu. W przypadku kobiet testosteron odgrywa rolę w popędzie seksualnym, energii i motywacji.

Nasz organizm potrzebuje, aby nasze hormony były produkowane dokładnie w taki sposób i w odpowiednich ilościach, jakich potrzebuje. Zbyt mała, zbyt duża lub niewłaściwa produkcja hormonów spowoduje, że organizm przestanie funkcjonować tak, jak powinien, wykazując oznaki zachwiania. Brak równowagi hormonalnej może prowadzić do problemów, takich jak cukrzyca, problemy z miesiączką, choroby tarczycy i inne problemy zdrowotne. Jeśli więc masz nierozwiązany problem zdrowotny lub podejrzewasz, że Twoje hormony nie zachowują się tak, jak powinny, skontaktuj się z lekarzem.