Skutki uboczne, które kobiety odczuwają podczas terapii hormonalnej, można podzielić na mniejsze oraz na bardziej poważne. Te drobniejsze są częstsze niż poważne i generalnie kobiety postrzegają je jako „irytujące”.
Objawy te obejmują:
- ból głowy,
- nudności,
- ból piersi.
Nadal kontrowersyjne jest, które z tych działań niepożądanych powoduje estrogen, a które progesteron. Dlatego, jeśli efekty uboczne utrzymują się przez kilka miesięcy, lekarz często zmienia progesteron lub estrogen w części terapii hormonalnej.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, jak potwierdziły ostatnie badania, kobiety, które przyjmują powszechnie przepisywane dawki terapii hormonalnej, nie przybierają na wadze bardziej niż te, które tego nie robią. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że menopauza lub samo starzenie się, wiąże się z przyrostem masy ciała. Jest to jednocześnie niezależnie od tego, czy kobieta przyjmuje hormony, czy też nie.
Poważniejsze problemy zdrowotne, jakie niesie ze sobą terapia hormonalna u kobiet
Terapia hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepów żylnych w nogach i zakrzepów krwi w płucach około 2-3 krotnie.
Należy jednak pamiętać, że zarówno zakrzepica żył głębokich jak i zator tętnicy płucnej, występują niezwykle rzadko u zdrowych kobiet. Zatem rzeczywisty wzrost ryzyka dla zdrowych kobiet jest minimalny. Kobiety, u których w przeszłości lub w rodzinie występowały te zakrzepy krwi, powinny zastanowić się, czy terapia hormonalna jest dla nich wskazana.
Rak macicy (rak endometrium)
Badania pokazują, że stosując sam estrogen, kobiety są zagrożone rakiem endometrium (jeśli wcześniej, macica nie została operacyjnie usunięta). Jednak obecnie, ze względu na to, iż progesteron chroni przed rakiem endometrium, większość lekarzy przepisuje połączenie estrogenu i progesteronu.
Rak piersi
Ostatnie badania wskazują, że terapia hormonalna zwiększa ryzyko raka piersi, chociaż wzrost ten jest bardzo mały. Związane jest to prawdopodobnie z długością jej stosowania, szczególnie po okresie pięciu lub więcej lat.
Choroby serca
Chociaż terapia hormonalna obniża zły cholesterol LDL i podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL, to zwiększa ryzyko zawału u kobiet, które już chorują na serce. Tym samym nie zapobiega zawałowi serca.
Nieprawidłowe krwawienie z pochwy
Kobiety poddawane terapii hormonalnej, częściej niż inne po menopauzie, doświadczają nieprawidłowego krwawienia z pochwy. To, co nazywamy „nieprawidłowym krwawieniem”, zależy od rodzaju terapii hormonalnej. W przypadku terapii cyklicznej, w której spodziewane jest comiesięczne krwawienie, jest ono nieprawidłowe, jeśli:
- występuje, gdy się go nie spodziewano,
- lub jest nadmiernie obfite,
- lub jest długotrwałe.