Prawda i mity na temat testosteronu

Prawda i mity na temat testosteronu

Silny, umięśniony mężczyzna. Prawda i mity na temat testosteronu

Testosteron jest jednym z kluczowych hormonów. Niemowlęta po raz pierwszy spotykają się z nim w łonie matki i to on powoduje różnicowanie na chłopców i dziewczęta. W okresie dojrzewania przyczynia się do wzrostu kości i masy mięśniowej i nadal wpływa na funkcje, w tym produkcję czerwonych krwinek i stabilność nastroju.

Mity na temat testosteronu

Jest bardzo dużo informacji na temat testosteronu, co tym samym prowadzi do pochopnych wniosków na jego temat.
Mężczyźni przypisują swojemu testosteronowi dużą wagę psychologiczną. Gdy jego poziom jest niski, myślisz, że jesteś mniej męski, a gdy wysoki, możesz żyć w przekonaniu, że jesteś bogiem alkowy. Niewiele jest dowodów na te stereotypy. Niski, nie oznacza automatycznie, że jesteś słaby lub przechodzisz na emeryturę. Z kolei wysoki nie gwarantuje mięśni, agresywności ani medali w sportach walki.

Niski poziom testosteronu może po prostu wskazywać, że nie traktowałeś siebie zbyt dobrze. Dopóki Twój testosteron mieści się w normalnym zakresie, nie ma większego znaczenia czy liczba jest wyższa, czy niższa.

Skąd wiadomo czy poziom testosteronu jest niski?

Aż 5 milionów mężczyzn w USA (ogólnie starszych mężczyzn) ma faktycznie niski poziom tego hormonu. Aby dowiedzieć się, czy Twój poziom testosteronu jest niski, najpierw sprawdź, czy masz jakiekolwiek objawy w postaci:

  • problemów z erekcją,
  • braku energii (nigdy nie czujesz się wypoczęty, bez względu na to, co robisz);
  • większego brzuszka;
  • braku podstawowego popędu seksualnego, którym sprawia, że podnieca Cię napotkana na ulicy, seksowna osoba.

Jak mierzyć poziom testosteronu?

Aby uzyskać dokładny odczyt swojego poziomu testosteronu, powinieneś mieć co najmniej dwa testy, ponieważ ten stan nieustannie się zmienia. Szczyt występuje rano, więc jeśli jesteś młody i masz typowy harmonogram snu, postaraj się przyjść na badania do 10:00 rano. Jeśli masz ponad 50 lat, nie ma to większego znaczenia.

Co robić, jeśli masz niski poziom testosteronu?

Zamiast wierzyć w mity na temat testosteronu, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby poprawić swój poziom testosteronu, to być zdrowszym. Unikaj stresu, śpij więcej i chudnij, ponieważ enzym w tkance tłuszczowej przekształca testosteron w estrogen. To jeden z powodów, dla których poziom testosteronu jest niższy. To również z tego powodu u facetów z nadwagą mogą rozwinąć się męskie piersi. Myślenie o testosteronie wyłącznie jako o „męskim hormonie płciowym” nadmiernie upraszcza złożone interakcje hormonalne, które powodują, że nasze ciała działają.

Jeśli jednak okaże się, że Twój poziom testosteronu jest zbyt niski, by mogły go wyrównać zwykłe działania prozdrowotne, możesz uzupełnić braki z pomocą lekarza. Pamiętaj jednak, że nie zwalnia Cię to z dbania o zdrowie na różne, domowe sposoby.