Psychodietetyka – jak i w czym może ci pomóc

Psychodietetyka – jak i w czym może ci pomóc

Otyłość i nadwaga to problem, który wciąż dotyka wiele osób na całym świecie. Jeśli i Ty masz z tym problem lub bezskutecznie próbujesz zrzucić kilka kilogramów, może powinieneś spojrzeć na problem szerzej. Gdy kolejne diety nie przynoszą spodziewanych efektów, a Ty czujesz coraz większą frustrację i zniechęcenie, z pomocą może przyjść psychodietetyka. Co to takiego i dlaczego warto skorzystać z tej formy pomocy?

Psychodietetyk w pracy. Psychodietetyka - jak i w czym może ci pomóc

Problemy z odchudzaniem – z czego mogą wynikać

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z odchudzaniem powinien wiedzieć, że podstawą jest tu wytworzenie deficytu kalorycznego. W praktyce oznacza to, że w ramach swojej diety powinieneś spożywać mniej kalorii, niż wynosi twoje dzienne zapotrzebowanie. Tym samym zmuszasz swój organizm do uzupełniania niedoboru energii z innego źródła niż pokarm, czyli z tkanki tłuszczowej. Jeśli wciąż nie widzisz efektów odchudzania, sprawdź swoją dietę pod kątem deficytu kalorycznego.

Może się jednak okazać, że wytwarzasz deficyt kaloryczny, ale nie chudniesz ponieważ masz problemy zdrowotne. Jednym z nich jest niedoczynność tarczycy, co może skutecznie obniżać podstawową przemianę materii nawet o 30-40%.
Do innych problemów zdrowotnych, które skutecznie mogą hamować proces odchudzania należą między innymi hiperinsulinizm, niedobór hormonu wzrostu, zespół policystycznych jajników, zespół metaboliczny oraz rzekoma niedoczynność przytarczyc.

Jeśli jednak nie znajdziesz przyczyny braku efektów w procesie odchudzania, skorzystaj z pomocy psychodietetyka.

Psychodietetyka – kiedy powinieneś z niej skorzystać

Nawet najlepsza dieta może nie sprawdzić się w Twoim przypadku. Wiele bowiem zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i problemów zdrowotnych, które są Twoim udziałem. Poza tym, przed rozpoczęciem stosowania konkretnej diety powinieneś zrobić odpowiednie badania, z których dowiesz się, jakich składników odżywczych Ci brakuje, a których jest zbyt dużo. Opierając się o takie dane oraz o dokładny wywiad, dietetyk może dobrać dietę, która w pełni odpowiadać będzie Twoim potrzebom. Dostosowana też będzie do celu, który przyświeca wprowadzanym zmianom żywieniowym.

Psychodietetyk – czym różni się od dietetyka

Być może za tobą już niejedna dieta, spotkania z dietetykami, próby odchudzania się na własną rękę i okresy rezygnacji. To wszystko nie sprzyja podejmowaniu kolejnych wyzwań i zmniejsza szansę na ich powodzenie.
W takiej sytuacji możesz skorzystać z pomocy psychodietetyka. To osoba, która do problemów z odżywianiem podchodzi holistycznie. Stara się znaleźć przyczyny niepowodzeń z odchudzaniem i je eliminować, nie lekceważąc przy tym samych objawów.

Psychodietetykiem może być nie tylko dietetyk, ale też psycholog, lekarz, fizjoterapeuta, pielęgniarka oraz przedstawiciele innych zawodów, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychodietetyki.

Ręka sięgająca po słodycze. Psychodietetyka - jak i w czym może ci pomóc

Cel psychodietetyki

Nie zawsze przyczyną twoich niepowodzeń w odchudzaniu jest sama dieta, czy problemy zdrowotne. Sabotujące mogą być zarówno Twoje nawyki żywieniowe, jak i problemy natury psychologicznej. W takiej sytuacji z pomocą psychodietetyka powinieneś się przyjrzeć się swojej sferze emocjonalnej, umiejętnościom radzenia sobie ze stresem, poczuciem wartości i samooceną oraz asertywności w relacjach z innymi.
Celem pychodietetyki jest nie tylko redukcja masy Twoje ciała, czy odpowiednie dopasowanie diety. W swoich działaniach psychodietetyk skupia się też na pozostałych sferach Twojego życia i codziennym funkcjonowaniu. Wie on, że to wszystko może mieć znaczący wpływ na skuteczność działań zmierzających do zrzucenia nadmiaru kilogramów.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychodietetyka?

Bardzo możliwe, że do psychodietetyka skieruje Cię nie kto inny, jak dietetyk, z którego pomocy obecnie korzystasz. Jeśli uzna, że pomoc właśnie takiego specjalisty mogłaby się okazać skuteczna, powinieneś z niej skorzystać.
Z pomocy psychodietetyka zwykle korzystają osoby, które:

  • mają za sobą niepowodzenia w odchudzaniu, mimo stosowania różnych diet i metod wspomagających,
  • nie radzą sobie ze zmianą codziennych nawyków żywieniowych,
  • nie mają wystarczającej motywacji do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych i rezygnacji z dotychczasowego sposobu życia,,
  • cierpią na otyłość, nadwagę lub niedowagę,
  • nie potrafią zaakceptować swojego wyglądu mimo uzyskiwania dobrych efektów stosowanych diet,
  • nie panują nad stresem oraz emocjami i w celu ich złagodzenia, zajadają je,
  • cierpią na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję i bulimię.

Jeśli więc czujesz, że w Twoim przypadku taka właśnie forma pomocy mogłaby okazać się skuteczna, pomyśl o skorzystaniu z niej. Możesz też na ten temat porozmawiać ze swoim dietetykiem. Jeśli nie jest psychodietetykiem, to może działa w podobny sposób i podchodzi do problemów z odżywianiem w sposób holistyczny.