Jak szybko poprawić koncentrację i zdolność skupienia?

Jak szybko poprawić koncentrację i zdolność skupienia?

Twoja uwaga jest dziś jedną z najbardziej i najczęściej pożądanych wartości zarówno w świecie biznesu, jak i rozrywki, czy nauki. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Jak pomimo wielu rozpraszaczy, skupić się i poprawić koncentrację na tym, co masz do zrobienia właśnie teraz?

Mężczyzna skupiony przed ekranem komputera. Jak szybko poprawić koncentrację i zdolność skupienia

Jeśli chcesz poprawić koncentrację i skupienie…

….zastanów się dlaczego i po co tego chcesz. Odpowiedź na pierwsze pytanie pomoże ci odkryć to, co do tej pory cię rozpraszało i okradało ze skupienia. Tym samym już na starcie będziesz miał to wszystko na oku. Z dalszej lektury natomiast, dowiesz się, co możesz z tym zrobić, gdy znów zacznie cię nękać.

Ważny jest również cel twoich poszukiwań. To on bowiem pomoże ci wyrobić nowe nawyki, które stać będą na straży większego zaangażowania i jakości realizowanych zadań.
Oto kilka sposobów na to, jak poprawić koncentrację i zdolność skupienia. Nie poprzestawaj jednak na nich, ale potraktuj jako inspirację do dalszych poszukiwań.

Jedna rzecz na raz

Wielozadaniowość, albo inaczej multitasking to mit, który nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość. Wynika to z ograniczeń umysłu, który nie jest w stanie w pełni zaangażować się w wykonywanie wielu czynności w tym samym czasie. Może działać w kontekście tego, co akurat dzieje się w pobliżu. Jednak jeśli zajmujesz się więcej niż jedną rzeczą, w każdym momencie jedna z nich może ucierpieć. Im jest ważniejsza, tym większe może to przynieść straty i spowodować szkody. Czas, który miałeś zaoszczędzić, będziesz musiał w takiej sytuacji przeznaczyć na naprawę szkód.

Nawet, jeśli gonią cię terminy i piętrzą się zadania, które musisz wykonać jeszcze tego samego dnia, przydziel im stopień ważności i zajmuj się każdym po kolei. Jednym na raz. Dzięki pełnej koncentracji, oszczędzisz czas i podniesiesz jakość wykonanej pracy.

Daj mózgowi odpocząć

Nie jesteś w stanie skupić się na jednym zadaniu przez długi czas, bez utraty wydajności i efektywności. To, co wydaje Ci się, że zaoszczędzisz kosztem odpoczynku, stracisz przez wolniejsze i mniej wydajne działanie. Dlatego, jeśli chcesz poprawić koncentrację i skupienie, powinieneś inwestować w krótkie przerwy. Ale uważaj. Jeśli pracujesz przy komputerze, w trakcie przerwy nie możesz przy nim pozostać. Choć wydaje Ci się, że odpoczywasz przy przeglądaniu serwisów społecznościowych, czy portali plotkarskich, to co innego na ten temat sądzi Twój mózg.

Przerwa w pracy by poprawić koncentrację.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie przerwy na krótki spacer, kilka ćwiczeń rozciągających, zjedzenie przekąski, rozmowa z innymi, czy odprężenie się przy ulubionej piosence. Szybko przekonasz się, że dezaktywacja i reaktywacja uwagi na jednym zadaniu, pomaga w lepszym skupieniu.

Wysypiaj się

Oprócz częstych przerw w pracy, bardzo ważna jest też ilość oraz jakość Twojego nocnego odpoczynku. Nie możesz w nieskończoność zaciągać długu w tym obszarze. Nawet, jeśli początkowo uda Ci z pomocą kawy poprawić skupienie na tym, co robisz, to z każdym kolejnym dniem będzie tylko gorzej.

Zbyt krótki sen nie tylko zmniejsza Twoją wydajność, ale też może przyczynić się co pogorszenia stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, obniżając tym samym jakość Twojego życia. Jeśli rzeczywiście masz mnóstwo spraw do załatwienia, nie schodź nigdy poniżej 6 godzin snu i najlepiej, gdyby zaczynał się on zaraz po godzinie 22.

Zarządzaj rozpraszaczami

Jest ich pełno i każdy domaga się Twojej uwagi niemal natychmiast. Niezależnie, czy jest to nowa wiadomość w skrzynce pocztowej, powiadomienie z serwisu społecznościowego, ciekawy nagłówek na stronie, gdzie szukasz informacji do projektu, czy odpowiedź na pytanie, które akurat przyszło Ci do głowy.
Jeśli chcesz zrealizować dzienny plan, musisz zrobić coś z rozpraszaczami i to od razu. Te, które się da to wyłącz. Inne odłóż na później.

Zanim rozpoczniesz zajmowanie się jedną rzeczą, połóż przed sobą notatnik i coś do pisania. Gdy pojawi się myśl, by w tej chwili coś zrobić, zapisz ją, tym samym planując na późniejszy czas. To samo zrób ze wszystkim, co próbuje odciągnąć Cię od obecnego zajęcia. Dzięki temu nie oderwiesz uwagi na zbyt długi czas od tego, co robisz i jednocześnie nie będziesz musiał o tym przez cały czas pamiętać.

Zwiększ wydajność układu nerwowego

Okoliczności zewnętrzne i techniki, które pomagają poprawić koncentrację i skupienie są ważne, ale nie możesz zapominać o całym swoim organizmie. Twoja wydajność zależy od pracy wielu jego układów, w tym od układu nerwowego. Gdy zregenerujesz i wzmocnisz receptory nerwowe, szybciej będziesz reagować na bodźce zewnętrzne oraz poprawie ulegnie Twoja koncentracja oraz pamięć.
Jeśli więc czujesz się rozproszony, otępiały i trudno Ci zebrać myśli, by skupić się na tym, co robisz, czy co czeka na Twoją uwagę w najbliższym czasie, możesz skorzystać z natychmiastowej pomocy w formie kroplówki witaminowej Nastrój i Koncentracja. Zwiększy ona wykorzystanie tlenu i glukozy oraz poprawi ukrwienie Twojego mózgu.

Teraz wystarczy, że zaczniesz wymienione tu sposoby wprowadzać w życie i testować ich skuteczność. Nie zrażaj się, jeśli początkowo wciąż ulegać będziesz rozproszeniom, a realizacja projektu ciągnąć się będzie w nieskończoność. Sprawdź, o jakiej porze dnia Twoja wydajność jest największa i jeśli to tylko możliwe, wykorzystaj ją na realizację zadań wymagających największej koncentracji i skupienia. Wykorzystując swoje naturalne predyspozycje i zdolności organizmu, będziesz mógł mniejszym nakładem sił, osiągać jeszcze lepsze rezultaty.