Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedno z najczęstszych schorzeń układu ruchu obejmujące w pierwszej kolejności chrząstkę stawową. W miarę postępowania choroba uszkadza też kość pod chrząstką stawową, torebkę stawową oraz więzadła, ścięgna i mięśnie, które otaczają staw.
To jedna z tych chorób, które potrafią nie tylko w znacznym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie, ale też doprowadzić do niesprawności ruchowej.
Jak możesz ją rozpoznać i na czym polega leczenie we wczesnym stadium tej choroby zwyrodnieniowej?
Choroba zwyrodnieniowa stawów – po czym możesz ją rozpoznać
Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej atakuje kolana, biodra, kręgosłup, stawy palców rąk i stóp. Zdarza się jednak, że dotyczy też innych stawów. Zwykle jej początki możesz zauważyć, gdy jesteś w wieku między 40. a 60. rokiem życia, choć i tu zdarzają się wyjątki.
Do najczęstszych objawów należą:
Ból
W początkowym stadium choroby ból pojawia się głównie przy ruchach stawu, po czym ustępuje w stanie spoczynku. Największy jest tak zwany ból startowy, gdy chcesz wstać, ruszyć do przodu, podnieść coś lub chwycić. Zwykle ból obejmuje obszar zajętego stawu, ale zdarza się, że promieniuje też na inne części ciała
Gdy pojawia się stan zapalny, który wskazuje na zaostrzenie choroby, ból pojawiać się będzie też w stanie spoczynku i nasilać nocą oraz o poranku.
Sztywność
Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się też poranną sztywnością zajętego stawu. Objaw ten ustępuje po kilku minutach, ale może wracać w ciągu dnia po dłuższym okresie bezruchu.
Ograniczenie ruchomości
Zmniejsza się też zakres twoich ruchów. Możesz mieć problem z prostowaniem i zginaniem palców dłoni, nogi w kolanie oraz odwodzeniem nogi w biodrze. Zdarza się też nagłe zablokowanie ruchu w danym stawie.
Trzeszczenia
Tego rodzaju objawy możesz zauważyć szczególnie w stawach biodrowych i kolanowych, co jest przejawem tarcia o siebie nierównych powierzchni stawowych.
Jaki zwiększyć szanse na wczesne rozpoznanie choroby?
W przypadku wielu chorób czas ma bardzo duże znaczenie. Im wcześniej wykryte schorzenie, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie i szybki powrót do zdrowia. Okazuje się, że podobnie jest w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Wdrożenie leczenia we wczesnej chorobie zwyrodnieniowej stawów może mieć kluczowe znaczenie w ograniczaniu i hamowaniu postępujących zmian zwyrodnieniowych, do których mogłoby dojść w kolejnych latach.
Grupa ryzyka
Jednak, aby było to możliwe, potrzebna jest odpowiednio wczesna diagnostyka tej choroby. Im bardziej prawdopodobne jest wystąpienie choroby, tym większą czujność powinieneś zachować.
Jeśli więc:
- jesteś w starszym wieku,
- cierpisz na nadwagę lub otyłość,
- wykonujesz pracę, która wymaga częstego zginania kolan,
- masz za sobą różnego rodzaju urazy,
- uprawiasz wyczynowo sport,
- jesteś kobietą,
- masz stwierdzone uwarunkowane genetycznie zaburzenia struktury kolagenu,
- cierpisz na zaburzenia czucia położenia kończyny,
- prowadzisz siedzący tryb życia.
zgłaszaj się na regularne wizyty kontrolne do lekarza.
Wizyty kontrolne
W trakcie wywiadu medycznego lekarz może zapytać o twoją historię chorobową oraz zlecić niezbędne badania ukierunkowane na indywidualne czynniki ryzyka pojawienia się choroby zwyrodnieniowej stawów. Wśród nich będą badania laboratoryjne i obrazowe. Gdyby okazało się, że potrzebne są dokładniejsze dane, lekarz może zlecić badanie USG oraz rezonans magnetyczny.
Ze względu na to, iż bóle w początkowym przebiegu zmian zwyrodnieniowych występują rzadko i szybko ustępują, łatwo je przeoczyć lub zlekceważyć. By do tego nie dopuścić, zwracaj uwagę na doznania towarzyszące ci po intensywnym spacerze, intensywnym treningu czy jeździe na rowerze. Jeśli tylko pojawił się jakikolwiek ból, pamiętaj, by zgłosić to lekarzowi w trakcie wizyty. Nie musi to od razu wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe, ale lepiej dokładnie to sprawdzić.
Leczenie niefarmakologiczne
We wczesnym stadium choroby bardzo ważne jest wdrożenie leczenia zachowawczego. Jeśli cierpisz na otyłość lub nadwagę, istotnym krokiem będzie skorzystanie ze wsparcia dietetyka, a w przypadku bardzo dużej nadwagi i braku zadowalających rezultatów leczenia, poddanie się operacji bariatrycznej.
Zgodnie z rekomendacjami Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Klinicznych i Ekonomicznych Aspektów Osteoporozy i Osteoartrozy istotną rolę w leczeniu wczesnej choroby zwyrodnieniowej stawów odgrywają interwencje niefarmakologiczne. Mowa tu o dobrze dobranej rehabilitacji połączonej z różnego rodzaju zabiegami, co może znacznie wyhamować proces postępowania choroby. W jej ramach możesz skorzystać z zabiegów manualnych, hydroterapii, tapingu i terapii ciepłem. Pomocne mogą też okazać się zabiegi oferowane przez ortopedię regeneracyjną.