Badanie krwi u dziecka — kiedy warto je zrobić

Badanie krwi u dziecka — kiedy warto je zrobić

Badanie krwi u dziecka wiąże się z dużym stresem zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Jeśli takie badanie wciąż jest przed Tobą i zastanawiasz się, jak oboje sobie poradzicie, w pierwszej kolejności powinieneś wiedzieć, kiedy należy je wykonać. Nie ma bowiem potrzeby narażać dziecka na rozbudzanie lęku przed igłą, pielęgniarką i lekarskim gabinetem.

Kiedy w takim razie wskazana jest morfologia krwi dziecka?

Czego możesz się dowiedzieć na podstawie badania krwi dziecka?

O tym, jaki jest ogólny stan zdrowia Twojego dziecka, możesz się dowiedzieć z morfologii krwi z rozmazem. Do najważniejszych informacji, jakie uzyskasz, należy poziom hemoglobiny, czerwonych krwinek, płytek krwi oraz leukocytów i ich frakcji.
Badanie krwi u dziecka pozwoli Ci też sprawdzić, czy poziom mikroelementów i witamin jest prawidłowy.

Poza tym, na podstawie wyników lekarz może określić między innymi:

  • czy w ciele Twojego dziecka rozwija się stan zapalny — wiele infekcji w początkowym stadium rozwija się bezobjawowo, a dzięki badaniu krwi można je wykryć bardzo wcześnie i powstrzymać rozwój chorób, również tych bardzo poważnych i groźnych,
  • poziom żelaza — zbyt niski może wskazywać na niedokrwistość, czyli anemię; jej oznaki obecne są nie tylko we krwi, ale też możesz dostrzec objawy w postaci bladości skóry, zawrotów głowy, szybkiego zmęczenia oraz częstych infekcji,
  • obecność antygenu paciorkowca typu A — pozytywny wynik informuje, że Twoje dziecko jest nosicielem paciorkowca, przeszło zakażenie nim lub właśnie przechodzi ten stan, który objawami przypomina anginę,
  • poziom glukozy — określenie tego parametru wskazane jest szczególnie w sytuacji, gdy Twoje dziecko ma zbyt dużą wagę ciała, jak na swój wiek,
  • poziom hormonów kontrolujących czynność tarczycy — zbyt wysoki poziom może wskazywać na niedoczynność tarczycy, a zbyt niski na nadczynność tego gruczołu.

Kiedy wykonać badanie krwi u dziecka?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznych wskazań co do częstotliwości profilaktycznych badań krwi u dzieci. Jedni specjaliści twierdzą, że warto je robić co roku, inni, że raz na 2-3 lata. Dlatego najlepiej, jeśli decyzję o ich wykonaniu podejmiesz w porozumieniu z lekarzem, który otacza opieką medyczną Twoje dziecko. Chodzi tu o sytuację, gdy Twojemu dziecku nic nie dolega i nie ma jednoznacznych wskazań do morfologii krwi.

Są jednak okoliczności, w których badanie krwi u dziecka okazuje się niezbędne. Może na nie skierować lekarz, który chce dokładnie określić przyczynę dolegliwości u dziecka. Oczywiście pod warunkiem, że w odpowiednim momencie zgłosisz się do niego po pomoc.

Jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę w zachowaniu i wyglądzie dziecka, co mogłoby wskazywać na konieczność wykonania badania krwi u dziecka?

Gdy zauważysz, że Twoje dziecko

  • często jest senne, blade, osłabione i męczy się szybciej, niż bywało to do tej pory,
  • ma gorszy apetyt,
  • ma na ciele siniki, które pojawiły się bez wyraźnej przyczyny w postaci zewnętrznego urazu,
  • częściej niż do tej pory choruje,
  • ma objawy infekcji,

umów się na wizytę do lekarza. Możliwe, że badanie krwi u dziecka nie będzie konieczne. Bardzo możliwe jednak, że ze względu na powyższe objawy lekarz zleci ich wykonanie.

Mama bawi się z córką w doktora.  Badanie krwi u dziecka — kiedy warto je zrobić

Zanim udasz się z dzieckiem na badanie krwi

Jeśli Twoje dziecko skończyło już trzy lata, jego przygotowanie do badania krwi jest podobne do tego, jakie obowiązuje osoby dorosłe.

Na badanie krwi zgłoś się ze swoim dzieckiem w godzinach porannych. Powinno ono być na czczo, co oznacza, że od ostatniego posiłku powinno minąć co najmniej trzy godziny. Twoje dziecko może, a nawet powinno pić dużo wody niegazowanej i bez jakichkolwiek dodatków smakowych. Dzięki temu krew będzie odpowiednio rozrzedzona, co ułatwi jej szybkie pobranie.

Warto też przygotować dziecko psychicznie do wizyty w laboratorium. Bądź szczery, gdy chodzi o czas pobytu i celu, w jakim się tam udajecie. Opowiedz dziecku, co krok po kroku będzie robione, by nic nie było dla niego zaskoczeniem. Dzięki temu już wcześniej uświadomi sobie, że nie ma się czego bać.

Dobrym pomysłem jest przedstawienie tego w formie zabawy. W tym celu nałóż na ramię dziecka specjalną, wręcz magiczną opaskę. Następnie pokaż żyły, które znajdują się w jego ręce i miejsce, z którego zostanie pobrana mała ilość krwi.
Jeśli macie zestaw małego lekarza, możesz udawać, że pobierasz krew zabawkową strzykawką. Na koniec naklej mały plasterek w miejscu niby ukłucia i wręcz dziecku małą nagrodę za odwagę.
Następnie, jeśli zechcecie, możecie zamienić się rolami, by to dziecko mogło pobrać krew Tobie.

Te wszystkie zabiegi złagodzą stres, który i tak może się pojawić w dniu badania. Jest jednak duża szansa, że dzięki dobremu przygotowaniu będzie on znacznie mniejszy. Wizyta zaś wzbudzi w dziecku więcej ciekawości niż lęku.