Serce to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Jeśli wciąż pracuje nienagannie i nie masz problemów zdrowotnych z nim związanych, zrób wszystko, by tak było przez całe życie. Nie wymaga to wprowadzania rewolucji do codziennych zajęć, ale pewne zmiany mogą okazać się niezbędne.
Oto kilka podpowiedzi, jak dbać o serce, by było mocne jak dzwon oraz jak zminimalizować ryzyko zawałów, arytmii i innych nieprawidłowości, które mogłyby się pojawić.
Serce — dlaczego jest takie ważne
Bije na tyle cicho, że łatwo o nim zapomnieć. Może gdyby było inaczej, każdy z nas bardziej by się o nie troszczył i nie podejmował nieodpowiedzialnych działań, które mu szkodzą. Serce każdego dnia kurczy się około 100 000 razy, co wydaje się liczbą naprawdę ogromną. Tym samym u człowieka w wieku 80 lat, serce ma za sobą prawie 3 mld uderzeń. Ten najciężej pracujący mięsień jest kluczowy w organizmie, a jego zatrzymanie na dłuższy czas może skończyć się śmiercią.
Każdego dnia serce przepompowuje kilka tysięcy litrów krwi, by w ten sposób dostarczyć tlen i niezbędne składniki odżywcze do komórek Twojego ciała. Pracuje niezależnie od tego, czy jesteś tego świadom, czy też nie. Dlatego tym bardziej powinieneś zwracać uwagę na to, co jesz, jak odpoczywasz i jak radzisz sobie ze stresem.
Do głównych zadań mięśnia sercowego należy pompowanie krwi do obiegu płucnego i głównego oraz zbieranie odtlenowanej krwi żylnej, by w ten sposób pomóc w usunięciu produktów przemiany materii.
Jak dbać o serce każdego dnia?
Jest wiele sposobów na to, by odpowiednio zadbać o swoje serce. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na to, jak twoje codzienne nawyki wpływają na stan zdrowia tego organu, zacznij od kilku najważniejszych. Na tyle, o ile to możliwe, wprowadź zmiany tam, gdzie jest to niezbędne, a następnie usuń całkowicie to, co sercu szkodzi.
Zdrowa dieta i sposób odżywiania
Nie tylko osoby z nadwagą i otyłe powinny zwrócić uwagę na to, co jedzą, kiedy i w jaki sposób. To wszystko ma znacznie dla kondycji całego organizmu i pomaga dbać o serce. Jeśli chcesz dobrać dietę do swojego organizmu i sprawdzić przy okazji poziom witamin oraz makro i mikroelementów, skorzystaj z pomocy dietetyka. Pomoże Ci on również zadbać o to, by w Twoich codziennych posiłkach nie zabrakło składników, które wspomagają pracę serca i układu krążenia.
Bardzo możliwe, że w Twoim menu znajdzie się sporo elementów diety śródziemnomorskiej, która uchodzi za jedną z najkorzystniejszych. W jej skład wchodzą:
- naturalne przyprawy i zioła,
- ryby i owoce morza,
- świeże warzywa, orzechy, gorzka czekolada, pistacje i w umiarkowanej ilości owoce,
- produkty o niskim stopniu przetworzenia, z dodatkiem oliwy z oliwek,
- otręby,
- pełnoziarnisty makaron,
- brązowy ryż,
- odpowiednio duża ilość wypijanej w ciągu dnia wody,
- soki warzywne (mogą być z niewielkim dodatkiem owoców).
Unikaj lub zmniejsz ilość elementów w swojej diecie, które Twojemu sercu nie służą. Należą do nich:
- duże ilości soli,
- częste posiłki z przewagą czerwonego mięsa,
- słone i tłuste przekąski,
- dania smażone, szczególnie te na głębokim tłuszczu,
- energetyczne, słodzone i gazowane napoje.
Dieta śródziemnomorska jest dość prosta w stosowaniu, a to dlatego, że produkty, które wchodzą w jej skład, dostępne są praktycznie przez cały rok.
Jeśli chcesz dbać o serce, zwróć też uwagę na atmosferę panującą przy stole w trakcie posiłków. Kłótnie, stres i pośpiech nie sprzyjają dobremu trawieniu i przyswajaniu pokarmów.
Tym, o czym jeszcze warto pamiętać, jest sposób odżywiania. Zadbaj o to, by posiłki nie były zbyt duże i ciężkie, a pora ich spożywania nie łączyła się bezpośrednio z godziną nocnego odpoczynku.
Przeczytaj także: Post przerywany – jakie korzyści ze sobą niesie
Umiarkowana aktywność fizyczna
Twoje ciało lub ruch. Ta prawda powinna zawsze być w Twojej pamięci, jeśli naprawdę chcesz dbać o serce i przez całe życie cieszyć się pełną sprawnością.
Choć trudno w natłoku zajęć, które wynikają z obowiązków zawodowych i rodzinnych znaleźć jeszcze czas na uprawianie sportu, to warto wprowadzić do swojego życia nieco więcej aktywności. Czasem wystarczy zrezygnować z mniej produktywnych zajęć, by wygospodarować w ten sposób trochę czasu na ćwiczenia. Dobrym pomysłem jest też uprawianie sportów rodzinnych. Dzięki temu spędzisz czas z rodziną i zadbasz o kondycję swojego ciała.
Codzienny ruch to podstawa, gdy chodzi o profilaktykę zdrowotną układu krążenia i serca. Zwłaszcza gdy w ramach pracy spędzasz wiele godzin w pozycji siedzącej. Dlatego zadbaj o czas na ćwiczenia aerobowe, które wyjątkowo służą Twojemu sercu. To może być bieganie, pływanie lub spacer z psem. Przy dzisiejszym ogólnym dostępie do Internetu, ćwiczyć możesz też w domowych zaciszu. Pamiętaj, tylko by intensywność ćwiczeń dostosować do swoich możliwości i kondycji.
Używki, które szkodzą Twojemu sercu
Tym, co szczególnie szkodzi Twojemu sercu, jest tytoń i alkohol. Im wcześniej porzucisz nałóg palenia, tym bardziej skorzysta na tym Twoje serce i układ krążenia, nie wspominając już o płucach. Gdy palisz, ograniczasz dopływ tlenu i substancji odżywczych do serca. Narażasz się też na rozwój miażdżycy.
Co do wpływu alkoholu na serce, zdania są podzielone, choć coraz częściej do głosu dochodzą opinie, że nawet czerwone wino nie sprzyja zdrowiu. Jak w wielu przypadkach, niezbędny jest umiar, ale warto też rozważyć całkowitą rezygnację z regularnego spożywania alkoholu. Okazjonalne wypicie niewielkiej ilości, przy zdrowej diecie i regularnej aktywności sportowej, nie powinno się znacząco odbić na Twoim zdrowiu. Natomiast szczególnie niszcząco działa na cały organizm, w tym serce i układ krwionośny, spożywanie alkoholu często i w dużych ilościach.
O czym warto pamiętać?
Nawet jeśli nic Ci nie dolega ze strony serca, ale nie jesteś już najmłodszy, pomyśl o regularnych badaniach kontrolnych. Mowa tu między innymi o badaniach krwi i moczu oraz EKG i USG brzucha. Inne badania może zasugerować Twój lekarz rodzinny, jeśli uzna, że w Twoim przypadku są wskazane. Im wcześniej wykryte zostaną zmiany chorobowe, tym większe szanse na ich szybkie wyleczenie. Badania pomogą też zdiagnozować nieprawidłowości w pracy Twojego serca, które nie dają jeszcze wyraźnie odczuwalnych objawów.