Żywność, a pamięć i koncentracja, czyli dieta dobra dla mózgu

Żywność, a pamięć i koncentracja, czyli dieta dobra dla mózgu

Człowiek nie może funkcjonować bez pożywienia. Składniki odżywcze dostarczane wraz z pokarmem są konieczne, aby w Twoim organizmie mogły zachodzić niezbędne procesy. Każdy z układów potrzebuje konkretnych białek i tłuszczy, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To, co spożywamy każdego dnia, wpływa nie tylko na układ pokarmowy, krwionośny czy wygląd skóry, ale również na Twój mózg. W dużej mierze, to właśnie przyswajane pokarmy odpowiadają za zdolności pamięciowe i możliwość koncentracji. Dieta dobra dla mózgu – dowiedz się więcej!

Co powinno znaleźć się w zbilansowanej diecie?

Zbilansowana dieta to nazewnictwo, które umocniło się w społeczeństwie, wraz z propagowaniem zdrowego stylu życia. Jedzenie ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie, dlatego odpowiednio skomponowana dieta to podstawa. Mówiąc o zbilansowanej diecie mamy na myśli model odżywiania, który obejmuje posiłki skomponowane z najważniejszych elementów, czyli:

– białka,

– węglowodanów,

– tłuszczy, najlepiej bogatych w kwasy Omega-3 i Omega-6,

– błonnika,

– składników mineralnych,

– witamin. 

Dobrze zbilansowane odżywianie powinno składać z roślin strączkowych, niskotłuszczowych produktów mlecznych, orzechów i nasion, ryb oraz produktów zbożowych z pełnego ziarna. W zdrowej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców, ze zdecydowaną przewagą tych pierwszych. Tak zbilansowana dieta jest właściwa dla zdrowych osób, bez dodatkowych schorzeń i nietolerancji. A jaka jest dieta dobra dla mózgu?

dieta dobra dla mózgu

Dieta dobra dla mózgu – co powinna zawierać?

Dieta dobra dla mózgu nie określa konkretnego modelu żywienia, ale obejmuje wiele składników, które mają dobry wpływ na koncentrację i procesy pamięciowe. Z pewnością w diecie służącej układowi nerwowemu powinny znaleźć się zielone warzywa, zwłaszcza liściaste. To właśnie w nich znajdziemy duże ilości kwasu foliowego, który ma udowodniony wpływ na pracę nie tylko mózgu, ale wszystkich komórek organizmu. Zbilansowana dieta dobra dla mózgu powinna opierać się na rybach, które są bogate w kwasy Omega-3. Istnieją badania naukowe, które potwierdzają, że konsumpcja ryb sprzyja osiąganiu wyższych wyników na skali inteligencji przez dzieci w wieku szkolnym. NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na pracę mózgu, a znajdziemy je w oliwie z oliwek, oleju lnianym oraz oleju rzepakowym. Źródłem nie tylko kwasów Omega-3, ale również witaminy E są orzechy i pestki. Dieta dobra dla mózgu powinna być urozmaicona o orzechy włoskie, migdały, orzechy laskowe, nasiona słonecznika czy pestki dyni. 

Poprawę pamięci w badaniach naukowych wykazują także ziarna kakaowca – dlatego warto dodawać do słodkich posiłków kakao lub ciemną czekoladę. 

Dieta dobra dla mózgu – czego unikać?

Jeśli chcesz cieszyć się nie tylko dobrym zdrowiem, ale również świetną pamięcią i koncentracją, nie tylko musisz dbać o obecność pewnych produktów w diecie, ale również wystrzegać się błędów żywieniowych. Przede wszystkim unikaj spożywania alkoholu, który negatywnie wpływa na komórki nerwowe i może je uszkadzać. Staraj się jeść regularne posiłki, gdyż nieregularna dieta nie sprzyja dostarczaniu wystarczających ilości składników odżywczych do mózgu. Dieta dobra dla mózgu to również unikanie nadmiaru soli w przygotowywanych posiłkach oraz ograniczanie spożywania słodyczy i wysoko przetworzonych produktów. Jeśli potrzebujesz dobrze zbilansowanej diety dopasowanej do Twoich potrzeb i upodobań smakowych – skontaktuj się z naszym dietetykiem w Vigor Point.