Udając się na badania krwi, możesz spodziewać się całej listy parametrów, które można w ten sposób ocenić. Zazwyczaj udając się na pobranie krwi, już wiesz jakich badań będziesz potrzebował lub jakie badania zlecił Ci specjalista. Jednak już przy najprostszym badaniu krwi, czyli morfologii, możesz natknąć się na wiele skomplikowanych pojęć, jak hemoglobina i hematokryt. Co oznaczają i w jakich normach powinny się mieścić? Odpowiadamy w poniższym artykule!
Co obejmuje morfologia krwi?
Chociaż morfologia krwi to jedno z najbardziej podstawowych, dostępnych badań, jej zakres może wydawać się całkiem obszerny. Otrzymując wyniki, możemy natknąć się na wiele skrótów, jak:
- RBC (liczba czerwonych krwinek),
- MCV (średnia objętość krwinki czerwonej),
- MCH (średnia waga hemoglobiny w krwince),
- MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w krwince),
- WBC (liczba białych krwinek).
Nie sposób także przeoczyć dwa parametry, które najczęściej podawane są na początku wyników, czyli HGB i HCT. Są to kolejno: hemoglobina i hematokryt. Wahania ich norm mogą świadczyć o wielu schorzeniach niebezpiecznych dla organizmu. Dowiedz się, co oznaczają hemoglobina i hematokryt i jakie wyniki uznajemy za normę?
Hemoglobina i hematokryt – co to jest?
Hemoglobina i hematokryt to ważne parametry w badaniu morfologicznym krwi. HGB czyli hemoglobina to cząsteczka białka obecna w czerwonych krwinkach. Do jej najważniejszych funkcji należy transport tlenu z płuc do komórek organizmu. Jest więc odpowiedzialna za prawidłowe natlenienie tkanek i narządów. Umożliwia to prawidłowe funkcjonowanie procesów oddychania tlenowego w komórkach, a co za tym idzie – produkcję energii. Co ciekawe, to właśnie hemoglobina odpowiada za czerwony kolor ludzkiej krwi. Zarówno hemoglobina i hematokryt oznaczane są z krwi żylnej. Wśród wyników morfologii, hemoglobinę znajdziemy pod oznaczeniem HGB lub Hb. Warto pamiętać, że normy hemoglobiny są zależne od płci i wieku i wyglądają następująco:
– mężczyzna – 13-18 g/dl (8-11 mmol/l),
– kobieta – 12-16 g/dl (7,4-9,9 mmol/l),
– ciężarna kobieta – 11-14 g/dl (6,9-8,8 mmol/l),
– dziecko po 12 miesiącu życia – 13 g/dl.
Hematokryt – jak go zbadać?
Hematokryt stanowi wskaźnik, który określa stosunek objętości krwinek czerwonych do krwi pełnej. Na jego podstawie możemy ocenić i porównać ilość erytrocytów (czerwonych krwinek) do objętości innych elementów morfologicznych krwi jak płytki krwi czy leukocyty (białe krwinki). Ponieważ erytrocyty, wraz z hemoglobiną pełnią istotną funkcję w transporcie cząsteczek tlenu, badanie hemoglobiny i hematokrytu może mieć istotne znaczenie diagnostyczne. Normy hematokrytu, tak jak i hemoglobiny są uzależnione od wieku i płci:
– noworodki – 48-69%,
– dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia – 35-55%,
– dziewczynki od 13 do 18 roku życia – 35-45%,
– chłopcy od 13 do 18 roku życia – 37-50%,
– dorosła kobieta – 37-47%,
– dorosły mężczyzna – 40-50%.
Wynik hematokrytu podawany jest w procentach. W przypadku wyniku 45% oznacza to, że krwinki czerwone stanowią 45% wszystkich elementów morfotycznych zawartych w 100 ml krwi żylnej. Hemoglobina i hematokryt to badania, które zawarte są w morfologii krwi. Badanie to powinniśmy wykonywać regularnie raz w roku, jeśli nie ma innych wskazań. Bez skierowania możesz wykonać morfologię krwi oraz inne badania w jednej z placówek Vigor Point.