Jak nie przytyć latem i cieszyć się wymarzonym odpoczynkiem?

Jak nie przytyć latem i cieszyć się wymarzonym odpoczynkiem?

Jak nie przytyć latem, gdy tyle pysznych, regionalnych pobudza zmysły swoim wyglądem, zapachem i smakiem? Wizyta w kraju, w którym kuchnia jest odmienna od naszej, a słodkie desery stanowią doskonały dodatek do porannej i popołudniowej kawy, to kuszący element letniego wypoczynku.
Na szczęście nie musisz rezygnować z nowych smaków i jedzenia, któremu daleko do niskokalorycznej diety FIT. Okazuje się, że są skuteczne sposoby na to, by zachować obecną wagę i bez poczucia winy delektować się posiłkami w lokalnych kawiarniach i restauracjach.

4 sposoby na to, jak nie przytyć latem

Letni odpoczynek kojarzy się z chwilą wytchnienia od codziennych obowiązków i ciągłego odmawiania sobie małych przyjemności na rzecz zdrowego stylu życia. Wydaje się, że te dwa tygodnie bez samokontroli na pewno nie wpłynie źle na kondycję ciała, ogólne zdrowie organizmu i wagę. Niestety, rzeczywistość może okazać się zgoła odmienna. I zamiast z radością wspominać wyjazd w wyjątkowe miejsce, żałować będziemy braku rozsądku w korzystaniu tuczących potraw.
Oto 4 sposoby na to, jak nie przytyć latem, rozkoszować się wspaniałymi smakami i przeżyć niezapomniane chwile spędzone w gronie najbliższych.

Wybieraj miejscowe i sezonowe produkty

Wakacje to czas, kiedy najlepiej odstawić ciężkie i mocno przetworzone jedzenie na rzecz potraw na bazie sezonowych produktów. Dzięki nim dania są kolorowe, smaczne i zdrowe. Na talerzu mogą zagościć potrawy bogate w składniki odżywcze i lekkostrawne. Wówczas nawet przy jednym cięższym składniku, Twój układ pokarmowy nie będzie zbytnio obciążony, a Ty bez problemu przeżyjesz resztę dnia. Przy dobrze skomponowanym posiłku nie grozi Ci raczej zgaga, niestrawności i problemy jelitowe. W praktyce oznacza to, że nie spędzisz długich godzin w pokoju hotelowym lub łazience, zamiast cieszyć się słońcem, wodą i dobrym towarzystwem.

Gdy wyjeżdżasz za granicę, nie ograniczaj się jedynie do jedzenia w hotelowej restauracji. Zajrzyj do lokali uczęszczanych przez lokalną ludność. Poznasz przy okazji nowe smaki, poczujesz lepiej klimat miejsca i być może nawiążesz nowe znajomości. Poza tym spacer nawet po obfitym posiłku, pomoże Ci spalić część kalorii i pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.

Eksploruj smaki

Jeśli coś Ci smakuje albo też ciekaw jest nowych potraw, które możesz zamówić, nie krępuj się. Możesz jeść to, na co masz ochotę. Jeśli jednak chcesz to zrobić tak, by nie przytyć latem, musisz przestrzegać pewnej zasady, od której nie ma tu wyjątków.

Dania lokalnej kuchni. Jak nie przytyć latem i cieszyć się odpoczynkiem

W poznawaniu nowych smaków i delektowaniu się tym, które już należą do Twoich ulubionych, ale są tuczące, ważna jest ilość. W praktyce oznacza to, że nie możesz objadać się tym, na widok czego cieknie Ci ślinka. Skosztuj, weź parę małych kęsów i na tym koniec. Dzięki temu poczujesz smak, a gdy wiesz, że możesz zjeść tylko trochę, dłużej delektować się będziesz smakiem potrawy, zanim przełkniesz jej kęs. Świadome jedzenie bardzo pozytywnie wpływa na układ trawienny i zwiększa odczucie przyjemności.

To również sposób na poznanie niezliczonej ilości smaków potraw, które masz okazje zjeść pierwszy raz w życiu. Nie tylko na długo zapamiętasz ich smak, ale też nie musisz się obawiać, że negatywnie odbiją się na Twojej sylwetce.

Kończ z uczuciem niedosytu

Bardzo trudno oprzeć się pokusie nałożenia kolejnej dokładki, gdy wszystko jest smaczne i aromatyczne. Szybko możesz się zapomnieć i przypłacić do nie tylko złym samopoczuciem na resztę dnia, ale też niepotrzebną nadwagą. Siadając do stołu, powinieneś o czymś wiedzieć. Otóż informacje o zjedzeniu wystarczającej porcji dającej uczucie sytości, docierają do Twojego mózgu z kilkuminutowym opóźnieniem. Być może doświadczyłeś tego niejeden raz w swoim życiu. Dopóki jadłeś, wydawało Ci się, że dokładka będzie dobrym pomysłem. Gdy jednak wstawałeś od stołu, okazywało się, że się przejadłeś i źle się przez to czujesz.

Zamiast tego możesz po zjedzeniu głównej porcji odczekać około 10-15 minut. Dopiero wtedy zdecyduj, czy rzeczywiście masz ochotę na więcej. Zwykle nie będziesz mieć i dzięki temu zaoszczędzisz sobie problemów wynikających z przejedzenia. Jeśli jednak okaże się, że wciąż jesteś głodny, wówczas mała dokładka może być jak najbardziej wskazana.

Odpoczywaj w ruchu

Odpoczynek na plaży lub nad basenem pozwala się zrelaksować i odsunąć od siebie problemy, z którymi zwykle się zmagasz. Pamiętaj jednak, że Twoje ciało lubi ruch i on również powinien zajmować ważne miejsce w czasie letniego odpoczynku. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak nie przytyć latem, to ruch jest jedną z odpowiedzi na Twoje pytanie.
W zależności od miejsca, w którym spędzasz swój urlop, możesz spacerować, jeździć na rowerze, pływać, grać w gry zespołowe, czy przemierzać górskie szlaki. Przemiana materii nie zwolni, spalisz dodatkowe kalorie i utrzymasz dobrą kondycję. Tym samym łatwiej będzie Ci utrzymać ujemny bilans energetyczny, który pomaga zrzucić nadmiar kilogramów.

Gdy wiesz już, jak nie przytyć latem

Czas wprowadzić tę wiedzę w życie. Wszystko po to, by z jednej strony nie myśleć obsesyjnie o tym, że możesz przytyć, a z drugiej nie psuć sobie wolnego czasu, na który czekałeś cały rok. Nie musisz się objadać, by poczuć smak potrawy. Gdy dodatkowo od czasu do czasu skrócisz swoje okienko żywieniowe do 8 godzin (więcej na temat postu przerywanego przeczytasz w artykule: Post przerywany – jakie korzyści ze sobą niesie), wówczas dasz czas swojemu ciału na oczyszczenie się z tego, co Ci nie służy i zaburza przemianę materii.

Podchodząc świadomie do sprawy żywienia zarówno w okresie wakacji, jak i w ciągu całego roku, zmniejszysz ryzyko problemów zdrowotnych. Unikniesz też zaburzeń w obrębie układu pokarmowego i cieszyć się będziesz dużo lepszym samopoczuciem. A czas urlopu wypełniony będzie niezapomnianymi smakami, którymi będziesz się mógł delektować bez obawy, że przytyjesz i że stracisz kondycję, nad którą tak długo pracowałeś.