Nie wystarczy przestać pić — czyli jak wytrwać w trzeźwości

Nie wystarczy przestać pić — czyli jak wytrwać w trzeźwości

Nawet najmniejsza dawka alkoholu może sprawić, że wrócisz do nałogu. I nieważne, czy przestałeś pić miesiąc, rok czy wiele lat temu. Głód alkoholowy może pojawić się z dnia na dzień, z zaskoczenia. A wtedy musisz wiedzieć, jak sobie z nim poradzić, by mu nie ulec.
Jak wytrwać w trzeźwości, by nie zaprzepaścić pracy, jaką włożyłeś w terapię i nie wrócić do życia, które dawniej prowadziłeś?

Dlaczego terapia to za mało?

Terapia w chorobie alkoholowej to dopiero początek drogi do prawdziwej wolności od picia i życia, które do tej pory prowadziłeś. Choć ten etap jest często bardzo trudny i wymagający, to nie znaczy, że później będzie tylko lepiej. Może być, ale potrzebne jest do tego różnego rodzaju wsparcie.

Codzienne życie nie zmienia się tylko dlatego, że przestałeś pić. Wciąż pojawiać się będą problemy, z którymi borykałeś się wcześniej i znajomi, którzy nie zdecydowali się na odwyk. W Twoim życiu pełno jest nawyków, które będą próbowały wciągać Cię w dawne tory. Dlatego musisz wypracować takie modele zachowań, które pomogą Ci radzić sobie z tym, z czym wcześniej radziłeś sobie przy pomocy alkoholu.

W trakcie terapii osoba, która ją prowadzi, zrobi wszytko, byś trwale zmienił swoje postawy, zachowania, nawyki oraz relacje z innymi i tym samym mógł wytrwać w trzeźwości. Pomoże Ci zmienić sposób myślenia i reagowania oraz nauczy Cię świadomie przeżywać różne stany emocjonalne. Gdy wiesz, że chorujesz na chorobę nieuleczalną, ale nie jest Twoją winą, że dotknęła właśnie Ciebie, będzie Ci łatwiej wytrwać w walce o swoją trzeźwość.

Niestety, z alkoholizmem nie można wygrać w pełni i pozbyć się tej choroby ze swojego życia. Życie po terapii to ciągła praca nad sobą i nauka radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Na szczęście są sprawdzone sposoby, które pomogły i wciąż pomagają wytrwać w trzeźwości wielu ludziom na całym świecie.

Kobieta odmawia napicia się alkoholu.  jak wytrwać w trzeźwości

Jak wytrwać w trzeźwości i cieszyć się życiem wolnym od nałogu?

Brak realnego i odczuwanego wsparcia w walce z uzależnieniem to jeden z głównych problemów osób po odwyku. Utracone zaufanie zbiera żniwo w postaci braku wiary, że cokolwiek się zmieni i rzeczywiście już na zawsze przestałeś pić. Po wieli niespełnionych obietnicach trudno się dziwić takiemu zachowaniu. Z drugiej strony w pojedynkę trudno Ci będzie wygrać z nałogiem i pozostać trzeźwym do końca życia. Co zatem możesz zrobić?

Mityngi AA i samoobserwacja

Regularny udział w spotkaniach AA to jedna z najważniejszych form wsparcia dla osób, które przestały pić i chcą wytrwać w trzeźwości. Wzajemna pomoc, opieka sponsora i rozmowa w szczególnie trudnych chwilach może okazać się kluczowa. Praktycznie każdy, kto wszedł na drogę trzeźwości, przeżywa trudne chwile i w jego życiu pojawiają się większe lub mniejsze kryzysy. Ty również nie możesz być wówczas sam. Inni alkoholicy z grupy AA dostrzegą też objawy nawrotu, zanim Ty będziesz w stanie to zrobić. Nie zwalnia Cię to jednak z samoobserwacji, która pomoże Ci w porę zawrócić z drogi do sklepu monopolowego, czy do kolegi, z którym kiedyś spędzałeś czas na piciu.

Program HALT

Nazwa programu pochodzi od pierwszych liter angielskich słów: Hungry, Angry, Lonely, Tired. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zapamiętać, aby nigdy nie być głodnym, złym lub rozdrażnionym oraz samotnym i zmęczonym, bo może to sprzyjać nawrotom choroby alkoholowej, na którą cierpisz. Gdy chce Ci się pić, co zwłaszcza w początkowym okresie abstynencji jest bardzo częstym zjawiskiem, powinieneś mieć zawsze przy sobie butelkę wody mineralnej lub soku. Gdy porządnie ugasisz pragnienie, zmniejszy się też chęć na alkohol.

Unikaj wyzwalaczy

Głównym wyzwalaczem dla każdego alkoholika jest sam alkohol. Tyle że nie chodzi jedynie o jego oczywistą postać w formie wódki, wina, piwa, likieru itp. Choć i to nierzadko pojawia się na jego drodze.
Jeśli chcesz wytrwać w trzeźwości, musisz być bardzo czujny. Dlatego nie możesz trzymać alkoholu w domu, dawać go w prezencie innym, odwiedzać miejsca, gdzie możesz go bez problemu kupić czy być nim poczęstowany. Zwracaj też uwagę na to, co jesz i pijesz, ponieważ zarówno potrawy, jak i napoje, czy leki, mogą zawierać alkohol. A dobrze wiesz, że już sam jego zapach może mocno rozbudzić pragnienie napicia się.

Są też inne wyzwalacze, których powinieneś być świadom. To elementy, które wywołują skojarzenia i przywracają na myśl chwile, gdy piłeś. To mogą być przedmioty, piosenki, miejsca, sytuacje i osoby, które często tylko Tobie kojarzyć się będą z piciem.

Wszywka alkoholowa

To jedna ze skuteczniejszych form pomocy w wyjściu z nałogu alkoholowego. Z wszywki alkoholowej korzystają nie tylko osoby uzależnione, których historia uzależnienia jest bardzo długa. Również Ci, którzy w porę zorientowali się, że nie potrafią zapanować na częstym sięganiem po alkohol, korzystają z tego rodzaju wsparcia.

Wszywka alkoholowa to niewielka tabletka, wszczepiana podpowięziowo, zazwyczaj w okolicy pośladkowej górnej. Zawarta w niej substancja farmakologiczna, jaką jest disulfiram, blokuje metabolizm alkoholu w wątrobie. Tym samym aldehyd octowy nie zostaje przekształcony w mniej szkodliwy kwas octowy. Skutkiem tego jest ogromny kac po wypiciu nawet nawet niewielkiej ilości alkoholu. Mogą więc pojawić się bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, napady gorąca, trudności z oddychaniem i inne objawy, które z pewnością znasz z własnego doświadczenia.

Świadomość, że mogą się pojawić, a nawet być większe, niż te, których wcześniej doświadczałeś, działa odstraszająco i zniechęcająco. Dzięki wszywce możesz dojść do wniosku, że nie ma sensu pić, skoro nie uzyskasz żadnego przyjemnego efektu, związanego z działaniem alkoholu. W zamian za to pojawią się same nieprzyjemne dolegliwości, których zwykle próbowałeś uniknąć.