Jaka jest bezpieczna ilość alkoholu?

Jaka jest bezpieczna ilość alkoholu?

Przyjęło się mówić, że wszystko jest dla ludzi, tylko w odpowiednich ilościach. To sformułowanie słyszymy często w kontekście alkoholu. W rzeczywistości już nawet małe dawki „napoi procentowych” mają wpływ na nasz organizm. Niezależnie od tego, czy napijemy się piwna, wina bądź wódki, powinniśmy być świadomi konsekwencji. Jaka jest bezpieczna ilość alkoholu? Odpowiadamy!

Ile jest alkoholu w alkoholu?

Zdecydowanie do najczęściej spożywanych alkoholi należy piwo, wino raz wódka. Każdy z tych trunków zawiera w swoim składzie alkohol etylowy. To właśnie ten składnik odpowiada za negatywny wpływ alkoholu na organizm. Zastanawiając się, jaka jest bezpieczna ilość alkoholu, powinniśmy najpierw zdać sobie sprawę, ile tej substancji znajduje się w napojach alkoholowych. W zależności od wybranego napoju z „procentami” możemy mieć do czynienia z różną zawartością alkoholu etylowego. Dla porównania:

500 ml wódki ( 40% ) zawiera około 170 g,

5 00 ml wina ( 12% ) zawiera około 50 g,

500 ml piwa ( 4,5% ) zawiera około 18 g,

bezpiecza ilość alkoholu dla człowieka

Jaki jest wpływ alkoholu na organizm?

Ciężko doszukiwać się bezpiecznej granicy spożywania substancji psychoaktywnych, w tym właśnie alkoholu. Jest to środek, który oddziałuje na nasz układ nerwowy, prowadząc do zmian nastroju, zaburzenia samokontroli oraz zachowania. Zanim przejdziemy do tego, jaka jest bezpieczna ilość alkoholu, należy zdać sobie sprawę, że jest to substancja toksyczna. Początkowo można odnieść wrażenie, że spożycie procentowych napoi prowadzi do pobudzenia i euforii. Ten stan ma jednak charakter przejściowy i wynika z hamującego wpływu alkoholu na mechanizmy kontrolujące. W efekcie możemy się spodziewać zaburzeń krytycyzmu oraz samokontroli. Zmiany te prowadzą również do wahań nastroju. Należy pamiętać, że alkohol należy do najczęściej nadużywanych środków psychoaktywnych o działaniu depresyjnym na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego możemy wtedy mówić o efekcie spowalniającym oraz usypiającym. Depresyjny wpływ alkoholu na organizm zależy także od przyjmowanej dawki, a jego nadużycie może skutkować nawet utratą świadomości.

Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu?

W takim razie – jaka ilość alkoholu jest bezpieczna? To pytanie zadają sobie zapewne osoby, które lubią napić się wina lub piwa, ale jednocześnie chcą czuć się bezpiecznie. Dla większości społeczeństwa, za bezpieczne stężenie alkoholu we krwi uznaje się 0,5 ‰. Jest to jednak dawka uznawana za nieszkodliwą tylko dla osób zdrowych. Istnieją jednak sytuacje, kiedy nie powinien być w ogóle spożywany, bo nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu dla tych konsumentów. Mowa tutaj o:

– ciąży,

– karmieniu piersią,

– przyjmowaniu leków,

– kierowaniu pojazdami.

Zgodnie z danymi WHO, istnieją pewne limity określające dawkę alkoholu, której spożycie jest związane z najmniejszym ryzykiem szkód zdrowotnych, czyli taką, która może sugeruje jaka jest bezpieczna ilość alkoholu. Prezentują się one następująco:

 mężczyźnikobiety
Okazjonalnie6 porcji standardowych (60g 100% alkoholu)·     
-1,5 litra piwa,·      
-3 kieliszki wina o pojemności 200 ml,·      
-180 ml wódki.
4 porcje standardowe (60g 100% alkoholu)·     
 -1 litr piwa,·      
-2 kieliszki wina o pojemności 200 ml,·     
 -120 ml wódki.
Codziennie4 porcje standardowe (40g 100% alkoholu)·     
-1 litr piwa,·      
-2 kieliszki wina o pojemności 200 ml,·      
-120 ml wódki,
oraz zachowanie minimum 2 dni abstynencji.
2 porcje standardowe (20g 100% alkoholu)·      
-0,5 litra piwa,·      
-1 kieliszek wina o pojemności 200 ml,·     
-60 ml wódki,
oraz zachowanie minimum 2 dni abstynencji.
Źródło: mp.pl
bezpieczna ilość alkoholu

Bezpieczna ilość alkoholu – jak uniknąć negatywnych skutków?

Zgodnie z zasadą – „lepiej zapobiegać, niż leczyć” – najskuteczniejszą metodą na uniknięcie negatywnych skutków spożywania alkoholu, jest abstynencja.Nie musimy się wtedy zastanawiać, jaka jest bezpieczna ilość alkoholu. Wstrzemięźliwość alkoholowa wymaga jednak dużo samozaparcia i silnej woli. Nie jest to jednak łatwe, zwłaszcza gdy napoje z procentami towarzyszyły nam każdego wieczoru. Czasami ciężko jest znaleźć motywację, która utrzyma nas przy postanowieniu unikania alkoholu. W Vigor Point możemy jednak zaoferować inny, skuteczny sposób, który pozwoli Ci zachować abstynencję na długi czas.  Mamy w swojej ofercie wszywki wspomagające w problemie alkoholowym. Jest to znana i bezpieczna metoda, która pozwala na długi czas powstrzymać się od spożywania alkoholu. Co więcej -wszczepienie leku niesie za sobą niewątpliwie wiele korzyści – skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!