Niedobory składników odżywczych, które na co dzień powinieneś w odpowiednich ilościach dostarczać do swojego organizmu, mogą być przyczyną między innymi spadku energii. Dlatego warto mieć to na uwadze i w przypadku utrzymywania się konkretnych objawów, sprawdzać ich poziom. Owszem, zmęczenie może być też efektem przepracowania i braku regenerującego odpoczynku. Jednak tu również niedobory mogą mieć znaczący wpływ na ogólną wydajność Twojego organizmu i tym samym zaniżać jego naturalne możliwości.
Niedobory których składników powodują chroniczne zmęczenie i spadek energii oraz jak możesz je uzupełniać?
Niedobory składników odżywczych — jak wpływają na Twój poziom energii w ciągu dnia
Z powodu niedoboru witamin i minerałów możesz być zmęczony nawet po wydawać by się mogło, dobrze przespanej nocy i niezbyt ciężkim dniu. Poza tym brak energii spowodowany niedoborami niekorzystnie wpływa na wydajność w pracy, stopień koncentracji i pamięć. A to tylko wybrane problemy, z którymi możesz się zmagać. Jeśli taki stan rzeczy będzie się utrzymywał, powinieneś skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia niezbędnych badań.
Wówczas może się okazać, że przyczyną Twojego chronicznego zmęczenia i spadku energii, jest:
Niski poziom witaminy B12
Witamina ta ma duży wpływ na prawidłowe działanie układu nerwowego i produkcję czerwonych krwinek. Upośledzenie ich działania spowodowane niedoborem witaminy B12. Może skutkować wahaniem nastroju, chronicznym zmęczeniem, problemami z pamięcią i ogólnym zniechęceniem do życia.
Niski poziom magnezu
Nie tylko skurcze i drżenie mięśni mogą być objawem niedoboru magnezu w organizmie. Ten ważny składnik, który bierze udział w wytwarzaniu energii i odpowiada za prawidłową pracę mięśni, wpływa też na Twój nastrój, zdrowie psychiczne i poziom energii do działania. Tym samym jego niedobory możesz odczuwać w postaci zaburzeń snu, zmęczenia, drażliwości, stanów lękowych, nerwowości, a czasem nawet epizodów depresyjnych.
Niski poziom witaminy D
Witamina D pełni w Twoim organizmie wiele funkcji i wpływa na ważne procesy, które w nim zachodzą. Gdy jej poziom jest zbyt niski, może to skutkować zwiększonym ryzykiem niektórych poważnych chorób, w tym nowotworów. Witamina D jest też ważna dla prawidłowego działania układu odpornościowego. To jednak nie wszystko. Na jej niedobory może też wskazywać chroniczne zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie i słaba wydajność w pracy, kiedy to szybciej niż zwykle tracisz energię do działania.

Niski poziom kwasu foliowego
Kwas foliowy bierze udział w wytwarzaniu aminokwasów i kwasów nukleinowych oraz w procesie regulowania funkcjonowania i wzrostu komórek. Jego działanie jest wielokierunkowe i jednocześnie kluczowe dla prawidłowego działania organizmu człowieka.
Przeczytaj także: Jak makro i mikroelementy wspierają walkę z otyłością?
Gdy poziom kwasu foliowego spada, może dochodzić do stanów zapalnych wargi i języka, nienaturalnej bladości skóry, czy zbyt wczesnego siwienia. Możesz też dostrzec u siebie”
- bardzo duże zmęczenie bez wyraźnej przyczyny,
- spadek koncentracji,
- kłopoty z zasypianiem,
- gorsze samopoczucie,
- drażliwość,
- uczucie niepokoju.
Niski poziom żelaza
Niedobory żelaza to jedna z głównych przyczyn anemii, czyli niedokrwistości,. Dlatego tym bardziej powinieneś podjąć konkretne działania, gdy zaczną się u Ciebie pojawiać zawroty głowy, bladość skóry i błon śluzowych, czy ogólne osłabienie. Lekarz nie musi od razu zdiagnozować u Ciebie anemii. Jednak uzupełnienie niedoborów żelaza zniweluje też inne objawy, do których należy zmęczenie, szybka męczliwość przy małym wysiłku, czy senność w godzinach dziennej aktywności.
Jak uzupełnić niedobory składników odżywczych i odzyskać energię do działania?
Jednym z podstawowych sposobów jest odpowiednia dieta, wolna od mocno przetworzonej żywności, słodzonych napojów, fast foodów i pustych kalorii. Powinna być za to bogata w witaminy i minerały, szczególnie te, o którym mowa była wcześniej.

Jeśli chcesz od samego początku komponować swoje posiłki tak, by dostarczały do Twojego organizmu wystarczającą ilość składników odżywczych, skorzystaj z pomocy dietetyka. Choć nie przygotuje on dla Ciebie gotowego menu, bo nie o to chodzi w jego pracy, to pomoże Ci dobrać takie produkty, z których przygotujesz nie tylko wartościowe, ale też smaczne posiłki. Wcześniej może zlecić badania, które pomogą ustalić, czy przyczyną twojego chronicznego zmęczenia i braku energii nie jest niedobór konkretnych witamin i minerałów.
Gdyby się okazało, że braki są bardzo duże, oprócz diety wskazana może też być suplementacja lub uzupełnienie niedoborów za pomocą wlewów witaminowych.
Źródło:
www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/witaminy-i-mineraly,niedobor-witaminy-d-powoli-wykancza-organizm–oto-najczestsze-objawy,artykul,90084511.html
www.doz.pl/czytelnia/a16384-Foliany__wlasciwosci_i_zrodla_folacyny_i_kwasu_foliowego